Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Beyhan Murphy ve Mercan Dede: Modern Seyyahların Gözünden Evliya Çelebi

   Hayatları 2001 yılında sahneledikleri "Seyahatname" ile kesişen, modern sanatın ülkemizdeki iki büyük temsilcisi ve iki iyi dost... Başarılı ikiliyle modern sanat ve seyahat üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

   Beyhan Hanım; 2018 yılı, 40. sanat yılınız. Geriye dönüp baktığınızda bu 40 yıllık süreç sizin için nasıl geçti? Sanat yaşamınızda hedeflerinize ulaştınız mı?

   Beyhan Murphy: Sanatçı değil ama koreograf olarak 40. yılım diye bakıyorum. Çünkü ilk koreografimi 1978'de yaptım. Okuldan mezun olur olmaz birisi benden bir koreografi oluşturmamı istedi ve öylece başladı. Sanatçı olunca çoklu kimlikler taşıyabiliyorsunuz. Ben de onlardan biriyim. Ama birincil olarak ne olduğumu düşünürsem kendi kendime, "koreografım galiba" diyorum.<br><br>Hedefler değişken olabiliyor. Benim için ise; bazı uçuk hedeflerime ulaşamamışımdır ama yapmak istediklerimin çoğunu yapabildim diyebilirim. Onun için çok mutluyum ama şartlara göre de bir görecelik var. Her şey her zaman daha iyi olabilir.

   “Sahneye çıkabileceğimiz imkânlar az, üretenler de azaldı. Ancak yapılabilen üretimlerde de nitelik arttı.”

   Modern dans denildiğinde ülkemizde akla gelen ilk isimlerden birisiniz. Modern dans alanında ülkemizin bulunduğu noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

   B.M: Bence Atatürk Kültür Merkezi kapanana kadar daha iyi bir yerdeydik. Orada bol bol modern dans yapılıyor diye değil ama daha farklı bir sanat ortamı vardı. Biraz bölündü, parçalandı ve seyirci birbirinden uzaklaştı. Sahneye çıkabileceğimiz imkânlar az, üretenler de azaldı. Ancak yapılabilen üretimlerde de nitelik arttı. Genel sanat spektrumundan bakacak olursak; bence müzik her şeyin üzerinde. Ondan sonra sahne sanatları geliyor. Modern dans Türkiye'deki klasik sanatlara göre biraz marjinal kalabiliyor ama kendi içinde marjinal mi? Hayır… Maddi destek bulmak biraz zaman alıyor ama modern dans ülkede hâlâ büyüyen bir sanat dalı bence.

   “Eser sanatçının kendi hayatından çıkmalı.”

   Modern müzikten bahsettiniz; bu konuda da Mercan Dede'ye dönelim. Doğu ve batı sentezli müziğinizle dünya çapında ülkemizi temsil ediyorsunuz. Sanatınızdaki bu birleştiriciliğin, sentezin ve tutumunuzun kaynağı nedir?

   Mercan Dede: Benim yapmaya çalıştığım sanatlar hakkında genellikle söylediğim şey: İyi ya da kötü olur ama samimi olması önemli. Bundan kastım, eser sanatçının kendi hayatından çıkmalı. "İlham kaynağınız nedir?" gibi sorular sorulur ya, herhangi bir şeyden etkilendiğinde sanatçı onu içselleştirir. Bu da önemli bir süreçtir. Senin bir parçan hâline getirip ondan bir şey yaratmıyorsan, ilham kaynağı bir yerden bir şey araklamanın kibarca tabiri de olabilir.

   “Hayata insan olma potansiyeli ile geliyoruz. Yolculuk bittiğinde o potansiyelin bir kısmını gerçekleştirebildiysek, hayatın olağanüstü güzelliklerine karşı bir teşekkür etmiş oluruz.”

   Seyahatname albümünüzün giriş yazısında; bir insan hayatının, tüm zamanla kıyaslandığında kısa bir seyahat olduğunu söylemişsiniz. Sizce insanlar bu seyahati nasıl yaşamalı? Siz nasıl yaşamayı hedefliyorsunuz?

   M.D: Başka insanların hayatı üzerine hiçbir söz söylemeye ne yetkimiz ne de hakkımız var. İnsanlar inandığı ve hissettiği gibi yaşamalı. Hayat hakikaten çok kısa. Yunus Emre "Bir göz açıp yummuş gibi..." diyor, anlıyorsun ki çok cömert bir şey söylemiş. Dalai Lama'nın bir sözü var: "Hayatın amacı kendimizle birlikte bizim dışımızdakilere de yardımcı olabilmek." Yardımcı olamıyorsak, hiç olmazsa zarar vermeyelim. Hayata insan olma potansiyeli ile geliyoruz. Yolculuk bittiğinde o potansiyelin bir kısmını gerçekleştirebildiysek, hayatın olağanüstü güzelliklerine karşı bir teşekkür etmiş oluruz.

   “Uzun zamandır görüşmeyen iki arkadaş gibi yarım saat telefonda konuştuk.”

   Mercan Dede ve Beyhan Murphy ortaklığı birden fazla projede mevcut: Güldestan, Seyahatname, Barbaros… İlk kez birlikte çalışma fikri nasıl ortaya çıktı? Bu uyumu ve başarıyı nelere bağlıyorsunuz? Bundan sonrası için neler söylersiniz?

   B.M: Ben de Evliya Çelebi gibiyim aslında. O ülke gezmeyi seviyor, ben de insan gezmeyi... Mercan'ın Tempo dergisindeki röportajını okumuştum. Çok ilgimi çekti. Sahne alacağı etkinliğin organizatörlerini arayarak eski Maçka Oteli'nde kaldığını öğrendim. Otele bir faks çektim, ardından beni geri aradı. Sanki uzun zamandır görüşmeyen iki arkadaş gibi yarım saatlik bir telefon konuşması yaptık.

   İkiniz de dünya insanısınız, çok sık seyahat ediyorsunuz... Seyahat etmeyi tercih ettiğiniz destinasyonlar var mı? Hâlâ gidemediğiniz ama "keşke görebilsem" dediğiniz bir yer var mı?

   B.M: Ben Uzakdoğu'ya gitmeyi seviyorum. Batıdan pek hoşlanmıyorum. Bir de Tunus'a gidemedim henüz... Kazablanka'yı, Kuzey Afrika'yı merak ediyorum. Sadece Cezayir'e gittim. Sanki oralar beni bekliyor, çağırıyor gibi bir his var içimde.

   M.D: Bu sene üçüncü Avustralya turnesini yaptık. Avustralya çok etkileyici bir yer ama yolculuk uzun ve yorucuydu.

   B.M: Ben de 2 sene içerisinde birçok kez Çin, Avustralya ve Amerika'ya uzun uçak yolculukları yaptım. Bir süre sonra kaç saat kaldığını düşünmemek gerekiyor. Ona başlarsan zaten yandın...

   Son olarak dergimizin klasik sorusunu yöneltelim size. Sizce çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı?

   M.D: Bence, kendini bilen bilir. Kendini bilmediğin sürece gezsen de okusan da yazsan da hikâye...

   B.M: Benim bir şey söylememe gerek var mı? Budur yani...

   Beyhan Murphy ve Mercan Dede'ye bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam