Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   Sanat Şehri Palermo

   2018 İtalya Kültür Başkenti olarak seçilen Palermo’da, Santa Rosalia Festivali’nden dünyanın en korkunç müzelerinden biri olan Cappuccini İskelet Müzesi’ne kadar her şey var.

   Hayaletlere Saygı…

   Palermo, mimarisi, kültürel etkinlikleri, müzeleri ve gastronomisiyle İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri olarak göze çarpıyor. 
   İtalya’nın en güneyinde yer alan Sicilya’nın en kalabalık şehridir. M.Ö. 734 yılında Fenikeliler tarafından kurulan şehir aynı zamanda Sicilya’nın başkentidir. 2700 yıllık tarihi, şehrin en önemli gelir kaynağının turizm olmasını sağlıyor. Özellikle "Old Town"da yer alan Gotik ve Barok tarzdaki yapılar, bir dönemin mimarisine ışık tutması bakımından bir açık hava müzesi olarak nitelendirilebilir. 

   Sicilya, İtalyan mafyasının ana vatanıdır. Palermo ise bu ana vatanın başkenti olarak kabul görür. İtalyanlara göre mafya Palermo’da doğmuştur. Hatta ‘The Godfather’ (Baba) filminin bazı sahneleri Palermo’da çekilmiştir.

   Sicilya Lezzetleri

   Akdeniz mutfağının ve İtalyan lezzetlerinin buluşma noktası olan Palermo, şık restoranlarla dolu bir şehirdir. Şehrin önemli caddeleri Della Liberta, Roma Caddesi ve Garibaldi Meydanı bir dönemin mafya babalarının uğrak noktası olan pahalı restoranlarıyla ve günümüzün seçkin şeflerinin işlettiği yeni mekânlarla dolu… Deniz mahsulleri, makarna ve lazanya, pizza tabii ki şehrin vazgeçilmez lezzetleri arasında ancak Palermo mutfağının vazgeçilmezleri domates ve patlıcandır. Özellikle Sicilya kılıç balığı için hazırlanan domates ve patlıcanlı sos şehrin damak lezzetini açıkça ortaya koyar. Dünyaca ünlü Sicilya şarabı da bu sofraların olmazsa olmazı.

   Montreal Katedrali

   6500 metrekarelik alanda cam mozaiklerin yer aldığı katedral, bu özelliği ile her yıl on binlerce turistin şehre gelmesinin en önemli nedenlerinin. 1174 yılında yapımına başlanılan katedral 8 yılda tamamlanabilmiş. Bugün dünyada varlığını sürdürebilen en önemli Norman mimarisi örneği olarak kabul edilen Montreal Katedrali, 102 metrelik yüksekliği ve 40 metrelik genişliği ile yapıldığı dönemde de adından çok söz ettirmiştir. 6500 metrekarelik alana yayılmış olan mozaikler katedralde sağ ve sol alan olarak ikiye ayrılıyor. Katedralin sağındaki mozaikler İsa’dan öncesini tasvir ederken solunda yer alan mozaiklerde İncil anlatılmakta. Katedralin içerisindeki bu muhteşem görsel şölenin aksine yapının dışı oldukça sade.

   Cappuccini İskelet Müzesi
   Palermo Arap ve Norman mimarisinin farklı örneklerini bir arada görebileceğiniz bir kültür şehridir. Volkanik kayalardan yapılmış balkonları bulunan evler, müzeler, kiliseler ve heykeller şehrin Sicilya’nın gözbebeği olmasını sağlıyor. Cappuccini, dünyanın en korkunç yedinci müzesidir. Ölüler evi olarak da bilinir. 1599 yılında Cappuccini Manastırı rahiplerinin kutsal saydığı Rahip Silvestro’yu ölümünden sonra mumyalamış ve manastırın altını oyarak oluşturdukları yer altı mezarlığına yerleştirmişlerdir. 

   Norman Sarayı
   Saray 9. yüzyılda Araplar tarafından yaptırılmıştır. Normanlar’ın fethinden sonra Sicilya Kralı'nın ikamet etmiş olduğu yapı günümüzde Sicilya Bölgesel Parlamentosu tarafından şehrin yönetim merkezi olarak kullanılmaktadır. Avrupa’nın en eski yapılarından biri olan saray, buraya inşa edilmeden önce yapının bulunduğu yerde yer alan ve Palermo Emirliği tarafından yaptırılmış "Al-Qasr" Sarayı'nın bazı bölümleri Norman Sarayı’nda kullanılmış, bu nedenle saray iki kültürün etkisini bir arada barındırmakta.

   Palermo’da eski şehir içinde konaklıyorsanız ulaşım derdiniz olmayacak. Çünkü bütün önemli yapılar ve gezilecek yerler yürüme mesafesinde. Yine de Avrupa’nın hemen hemen her şehrinde olduğu gibi bisiklet kiralayıp şehri gezmeniz mümkün.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İtalya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam