Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap
   Art

   O Antik Dönem Heykellerinde Altın Bile Vardı

   Yüzyıllar boyu bu heykellerin aslen rengârenk olabileceğine kimse ihtimal vermemişti!

   O Antik Dönem Heykellerinde Altın Bile Vardı
   Nilay Örnek
   Art

   20.11.18

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   O görkemli beyaz, mermer hâlleri, yıllar yılı uygarlıkların gözlerini kamaştırdı. Ancak modern tarama yöntemleri ve araştırmalar gösterdi ki antik dönem heykelleri, renkli hatta kimi altın kaplama idi. Şimdi bunları görebileceğiniz müzeler de var.

   O kadar görkemli, o kadar doğal ve hatta o kadar kusursuz görünüyorlar ki, insan onların o beyaz mermer hallerinden başka bir renkte yapıldıklarını düşünemiyor. Bu yüzden olsa gerek, yüzyıllarca Antik Roma ve Yunan heykellerinin aslen rengârenk olabileceğine ihtimal verilmemişti. Milyarlarca insan hâlâ daha aksini düşünmüyor, bilmiyor. Ancak klasik dönem üzerine uzman Alman arkeolog Prof. Dr. Vinzenz Brinkmann ile yine kendisi gibi arkeolog olan eşi Dr. Ulrike Koch-Brinkmann, 20 yıllarını bu şüpheyle geçirip kızıl ötesi spektroskopi, ultraviyole tarama gibi modern yöntemler yardımıyla sonunda kanıtladılar: Antik Yunan heykelleri aslında renkliydi!


   Krallar, zenginler, asiller daha fazla renkle donatılıyor hatta altın gibi elementlerle bezeli giysileriyle pırıl pırıl bağırıyorlardı.

   Yıllar yılı rüzgâr, ışık, yağmur gibi etkenler bu boyaları götürüp heykelleri bugünkü hâllerine getirdi. Brinkmann ve ekibi, antik dönem heykellerinin aslında nasıl olduğunu gösterebilmek için birçok heykelin kopyası üzerinde renklendirme yaptı. Bu şekilde heykeli olan pek çok karakterin maddi durumları, statüsü bir yana fiziksel özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olunabiliyor. Ancak yüzyıllardır alıştığımız hâllerinden çok farklı göründüklerinden olsa gerek, heykellerin bu hâli çok az insana "daha hoş" görünüyor. O renkler fazla geliyor!

   Müzede Özel Renkli Heykel Çalışması Var
   Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Ny Carlsberg Glyptotek adlı heykel müzesi, "renkli heykel" araştırmaları ve gösterimi açısından önde gelen müzelerden. 2004 yılından beri bu yönde özel araştırma fonları var. Danimarkalı boya firması Jotun da bu renk çalışmalarına destek veriyor. Brinkmann çiftinin çalışmalarıyla daha önce geniş kapsamlı bir sergi de yapmış olan müzede, bugün pek çok heykelin renkli versiyonu görülebiliyor.

   Altın Olduğu Bilinseydi!

   Türkiye'de, genellikle "çubuklu selfie" çekmek isteyenlerden talep ettikleri 750 TL'yi aşan ücretle (tabii 3 yıl önceki fiyat bu), haber olan müzeyi, bu renk mevzuundaki ustalığı anlatan Dr. Rune Frederiksen ile gezdim.Özel koleksiyonlardan sorumlu Frederiksen'in verdiği bilgilerden en ilginci ise pek çok heykelde, örneğin müzedeki Artemis ile Iphigenia heykeli üzerinde mesela hâlâ altın kalıntılarının bulunması.Türkiye'de kimi dönem pek de hassas davranılmayan, yurt dışına kaçırılmış olan nice antik dönem heykelinde bir de altın olduğu bilinseydi ne olurdu kim bilir?

   Yunanistan'daki Aphaia Tapınağı’nın Batı alınlığından Troyalı Okçu. Heykelin Aşil’i topuğundan vurarak öldüren Paris’i betimlediği düşünülüyor. Üzerinde Orta Asyalı İskitlere özgü kıyafet görülen bu heykel, sonradan renklenip en iyi görünenlerden biri.

   Roma İmparatorluğu'nun en zalim krallarından biri olarak bilinen Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus'un, daha tanıdık adıyla Caligula'nın heykeli. Ona ait pek çok heykel ölümünden sonra yok edilse de bu heykel saç şeklinden tanınmış. Gözündeki ve saçındaki boya kalıntılarından da renkleri ortaya çıkmış. Glyptotek Müzesi'nin en çok ziyaretçi ilgisi gören heykellerinden.

   Glyptotek Müzesi'nin renk çalışmasıyla gurur duyduğu heykellerden, Yunanistan Loutraki'de bulunan aslan ve mavi yeleleri…

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam