Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Paramparça; Mexico City

   Kendine has, çok özel bir atmosfere sahip olan şehri keşfetmek için karanlık ara sokaklarında kaybolmak gerekiyor. Tabi dikkatli olmak kaydıyla. Mexico City, Bonnie ve Clyde’ın şehri, aşk ve suç bir arada.

   Paramparça; Mexico City
   Levent Özçelik
   Trendy

   05.12.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Mexico City, 29 milyonluk nüfusuyla yeterince kışkırtıcı geliyor kulağa. Mexico’nun günah şehri Mexico City değil kuşkusuz, son  dönemde Narcos Mexico ile bir kez daha yüzümüzü bu kriminal ülkeye çevirsek de başkent Mexico City’ye haksızlık etmiş oluruz. Her ne kadar uyuşturucu kartelleri Sinaloa, Tijuana gibi kendi bölgelerinde ve Guadalajara yapılanmış olsa da bu Mexico City’yi masum bir çocuk yapmıyor.

   Amores Perros! Meksikalı yönetmen İnarritu'nun filminden bahsediyorum. Bizde gösterildiği adıyla "Paramparça Aşklar Köpekler". Mexico City denilince aklıma gelen imge bu. Karanlık, suçla örülü arka sokaklar ve geniş caddelerle ünlü başkent Mexico City... Gael Garcia Bernal'in köpeği Cofi'yi yarıştırarak kazandığı paralarla bir yandan ailesine bakıp diğer yandan yaşadığı hayattan bir şekilde yırtmaya çalıştığı bir kenar mahalle kralının hikâyesi anlatılıyordu Amores Perros'ta. Ağabeyinin karısıyla yaşadığı yasak aşk da işin cabasıydı. Filmi bırakıp şehre dönelim... Suç ve aşk şehrine...

   Mexico City gece iniş yaptığımızdan havaalanından şehrin merkezine neredeyse karanlıkta gidiyorsunuz. Bu puslu, kaotik ve karanlık görüntü Mexico City'liler için alışıldık bir durum. Sanki eskiye göre biraz daha sakin ve uslu, en azından Meksika'nın ünlü suç şehirlerinden değil. Suçludan çok, yaramaz bir çocuğu andırıyor gibi. 


   Mexico City, 29 milyonluk nüfusuyla dünyanın Tokyo’dan sonra en kalabalık ikinci şehri. İnanılmaz gelen bu rakam, şehrin kalabalığından uzaklaşıp tepelere kadar her yere konuşlanmış konserve kutusu gibi, renkli, kırık dökük evleri görünce mantıklı geliyor. 

   Mexico City karanlık gecelerin şehri olarak tanımlanırsa eksik kalır. Merkezinden biraz uzaklaşıldığında gündüzlerin de karanlık, gerilimli olduğu şehirlerden çünkü. Korkutucu mu? Hayır. Başıma bir şey geldi mi? Gelmedi. Kimse rahatsız etti mi? Asla. İşte havasından mı, suyundan mı, geçmişindeki hikayelerden mi ya da Juarez gibi günah ve suçlarla dolu bir şehre başkent olduğundan mı bilinmez ama farklı bir hali var Mexico City'nin. Belki de bu karanlık, sıkıcı, ürpertili tarafı onu çekici kılan. Aynı zamanda eşsiz de.
   Suçla başladık aşkla bitirelim; işte 1939'un karanlık bir eylül gecesinde, Mexico City'de ünlü ressam Frida Kahlo'nun eşi Diego Rivera'ya yazdığı mektuptan birkaç satır: "Gecelerim, bugün bundan daha güzel ve daha zalim bir düş tanımıyor.

   “Gecelerim haykırıyor ve yelkenlerini yırtıyor.
   Gecelerim kendi öz sessizliğine çarpıyor
   Ama senin bedenine ulaşamıyor.
   Eksikliğini öyle hissediyorum ki!
   Sözcüklerinin, renginin eksikliğini...
   Birazdan gün doğacak."

   La Casa de los Azulejos

   Buraya mutlaka uğranmalı, şehrin en güzel mimari yapılarından biri bu mekan kuşkusuz. Kont del Valle de Orizaba Ailesi'nin eviyken bugün bir restorana dönüşmüş. Meksikalı ünlü işadamı Carlos Slim'in sahibi olduğu Sanbors, zincirin en önemli mekânı.

   Madero Caddesi

   Üzerinde bolca mağaza ve fast food zinciri olan Madero, İstiklal Caddesi'ni andırıyor. Caddenin Zocalo Meydanı tarafında onlarca mücevherci var. Caddenin sonu Zocalo Meydanı'na açılıyor. Şehrin belki dünyanın en büyük meydanlarından biri. Katedral ve belediye binası oldukça görkemli gözüküyor.

   Contesa bölgesi

   Sanatçıların, bohem ve burjuvaların mekânı. Zaten şehir merkezinde biraz uzaklaşıp Contesa'ya geldiğinizde şehir birden başkalaşıyor. Sanki sizde biraz daha rahatlıyorsunuz.

   Nuevo Leon Caddesi

   Pek çok cafe ve bar var. Don Queso'da yerel müzik yapılan iyi bir lounge bar. Condesa DF, şehrin en güzel restoran barlarından.

   Pata Negra Hoy

   Karanlık girişindeki bodyguard atlatıp girebilirseniz . Sert elektronik müzik eşliğinde dans edenler karşınızda... Eğer ortam sert gelirse, arkada bir bar daha var, salaş görünümüne aldırmadan takılabilirsiniz. Sizi açmadıysa o halde alt köşede Chocadores Club çözüm olacaktır. Barda kendinize bir yer edinin, dünya müziği ve Meksika pop çalıyorlar.

   Sonna Rosa

   Bölge gay kulüpleriyle öne çıkıyor. Araya serpiştirilmiş erotik dükkânlar da mevcut. Şehrin en Meksikalı bölgelerinden. Tek adres bence Lipstick Bar! Birinci katında lounge-bar, üst katta ise güzel bir teras-bar var. Genelde hava sıcaklığı yüzünden teras kalabalık oluyor.

   Polanco

   Şehrin güzel yerlerinden. Rus asıllı mimar müzisyen Michel Rojkind'in tasarım ödüllü aldığı restoran Tori Tori, suşi yenilebilecek en iyi adres. Sanatçının imzasını taşıyan Paseo De la Reforma'daki The New Tamayo Museum, özellikle modern sanatseverler için kaçırılmaması gereken bir mekân.

   Main Temple of Asteca

   Şehrin içinde yer alan bir tapınak. Burası birkaç yıl önce bir inşaat sırasında bulunmuş. Şehir merkezinde kolayca gezilebilir.

   Görmeden dönmeyin

   Mexico City'e gitmişken Teotihucan Piramitleri'ne gidin. Hazır gitmişken de yemeğinizi mağara içine yerleştirilmiş, tipik Meksika mutfağı sunan La Gruta'da yiyin.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Meksika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam