Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   O Artık Bir Kültür Fabrikası, LX Factory

   Lizbon'da 19. yüzyılda fabrika binalarının bulunduğu bir yapılar kompleksi olan LX Factory 2008'den bu yana sanatın, yemeğin, müziğin ve eğlencenin bir arada olduğu multidisipliner bir kültür mekânı.

   Portekiz’in başkenti ve Batı Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Lizbon’da 2008’den bu yana şehrin nabzını tutan ve yükselten bir mekân söz konusu. Tagus Nehri’nin Atlantik Okyanusu’na açıldığı son boğazda konumlanan LX Factory, Lizbon’un kültür, sanat, tasarım yani kısacası üretim ve yaratıcılığın odağı bir mekân. Hâli hazırda endüstriyel üretimin yoğun olduğu bir bölge olan Alcantara’da konumlanan LX Factory, adından da tahmin edileceği üzere bir zamanlar fabrika binasıydı. Hatta tek bir bina değil bir binalar kompleksi demek daha doğru. 

   Alcantara her ne kadar endüstriyel faaliyetlerin yoğun olduğu bir bölge olsa da bu niteliği bir sanayi mahallesi gibi düşünmek yanlış olur. LX Factory, Lizbon denince akla gelecek olan Belem Kulesi’nin yakınında, 25 Nisan Köprüsü’nün ayağında ve Christo Rei’nin manzarasının tam karşısında bir mekân. Şehrin sembolü olan yapıların neredeyse ortasında konumlanan LX Factory’nin kendisi de bugün artık Lizbon’un sembolü olan mekânlardan biri. Hâli hazırda Lizbon’un evrensel kısaltması LX’i de adında taşıması şehirle kurduğu özdeşliği ortaya koyuyor. 

   1846’da inşa edildiğinde dokuma ve tekstil fabrikası Companhia de Fiação e Tecidos’a ait olan yapılar bütünü zaman içerisinde bölgenin endüstriyel faaliyetleri azaldığında işlevsiz hâle geliyor ve fabrika bu binayı terk ediyor. Uzun yıllar terk edilmiş bir hâlde Tagus Nehri’nin manzarasıyla baş başa bir yalnızlık içinde olan bu tarihî fabrika binası, 2008’de şehrin atar damarı olmaya aday bir mekân olmak üzere yeni çehresine kavuşuyor.

   LX Factory’nin yöneticilerinden Miguel Peres, bu mekânın oluşum sürecindeki temel fikri şu şekilde aktarıyor: “Temel fikir, küçük işletmelerle sanat, kültür ve inovasyonun bir arada var olabileceği bir alan yaratmaktı.” Peres’in de bahsettiği amacın somut sonuçları bugün LX Factory’yi Lizbon’un en hip sanat ve tasarım merkezlerinden biri hâline getirmiş durumda. 

   Dokuma Fabrikasına Sanatın Dokunuşu

   LX Factory, içerisinde kafelerin, restoranların, atölyelerin, ortak çalışma alanlarının, galerilerin ve daha birçok yaratıcılık odaklı mekânın bulunduğu bir tasarım fabrikası adeta. İçindeki farklı farklı binaların neredeyse tüm duvarlarında birer graffiti veya farklı bir yerleştirme görmek mümkün. 200’ün üzerinde sanatçı ve tasarımcının çalışmaları sonucunda bir zamanların dokuma fabrikası olan LX bugünlerde ikinci baharını yaşar hâlde. LX’de görebileceğiniz eserlerden biri de genç sokak sanatçıcı Bordalo II’nin dev arısı. Tüketim toplumunun israf, yok etme ve atık yaratma edimlerini dönüştürerek estetikle buluşturan sanatçının dev arısı binalardan birinin tam köşesinde duvarın üzerine yapışmış hâlde bir anda karşınıza çıkabilir. Sanat anlayışında doğayı yeniden şehre dönmesini vurgulayan ve bu bakış açısıyla dönüştürülebilir, atık gibi malzemelerle eser veren Bordalo II’nin eseri LX’in en çok bilinen ve ilgi çeken işlerinden.

   Her bir yanda sokak sanatını ve çağdaş tasarımları bulabileceğiniz LX Factory’nin en güzel taraflarından biri de içerisinde sayısız farklı mekânı barındırmasına rağmen, fabrika binalarının o eski havasının, metal ve tuğla ağırlıklı iç mimarisinin bozulmamış olması. Örneğin Portekiz’in de en güzel kütüphanelerinden biri olarak gösterilen Ler Devagar (Read Slowly), kitap kurtlarında metal konstrüksiyonlar ve kitaplar arasında kaybolma arzusunu körükleyecek cinsten. Belirtmeden geçmeyelim kütüphanenin üst katında bir de enstalasyonlar bütünü var. Küçük mekanik aletler, kinetik enerjiyle devinen basit makineler kütüphanede gizli bir hazinenin kapısını aralamışsınız hissi yaratıyor.

   Yaratıcı Konsept Ağız Sulandıran Lezzet
   LX Factory’de binaların ve sokakların arasında dolanıp bol bol fotoğraf da çektiyseniz sıra güzel bir yemeğe geldi demektir. LX bu konuda da yaratıcılığını konuşturuyor diyebiliriz. Mekânın endüstriyel dokusunu koruyan bir restoran olan Cantina, adından da anlaşılacağı üzere binalar fabrikaya aitken işçilerin yemeklerini yedikleri kantinleri. Rengârenk masalar, sandalyeleriyle ve açık mutfak misali bir atmosfere sahip olan Cantina, hem dünya lezzetlerini hem de Portekiz’in geleneksel mutfağını başarılı biçimde yansıtıyor. 

   Bir diğer konsept restoran ise A Mesa (The Table) adını taşıyor. Bunun sebebi içeride upuzun masaların etrafında konuklarını ağırlaması. Yani burada yemek yerken başka ziyaretçilerle de masanızı paylaşacağınızı hatırlatalım. Kalabalık bir sofranın sıcaklığını, keyifli muhabbetlerini ve paylaşmanın keyfini yaşatan A Mesa da deneyimlenmesi gerekenlerden.

   Çikolata Mabedi
   Bir de tatlı meselesi var. Kime sorsanız Landeau diyecektir. Buraya uğramak ve çikolatalı kekinden yemek adetten. Herkesin övdüğü bu mekânın gerçekten unutulmayacak lezzetteki çikolatalı kekini yedikten sonra siz de Landeau’yu övenler kervanına katılacaksınız.

   LX’de uğramanız gereken bir diğer restoran da Rio Maravilha. İsmiyle Tagus Nehri ve Rio de Janeiro’ya atıfta bulunan restoran manzarasıyla ve rengârenk dekorasyonuyla da hayranlık uyandırıcı bir konumda. Terasta yer alan restoran Tagus Nehri ve nehrin üzerine kurulu Avrupa’nın en uzun asma köprüsü olan 25 Nisan Köprüsü’nün manzarasını karşısına almış. Nehrin karşı kıyısından ise Chritso Rei kollarını açmış size bakıyor. Rio Maravilha’dan ise onun selamını dev ve rengârenk boyanmış bir kadın heykeli kollarını açmış hâlde karşılıyor.

   LX Factory’de tasarım ürünlerin, retro objelerin, vintage kıyafetlerin bulunabileceği dükkânlar ve bir de her pazar kurulan bit pazarı mevcut. Bu pazarda LX Factory’nin post-modern bir bit pazarı havasına büründüğünü deneyimlemek de oldukça keyifli. 

   Birkaç pratik bilgi de LX’e giderken aklınızda bulunsun. Lizbon’da şehrin dinamik ve yaratıcı kalbinin attığı bu noktaya tramvay, tuk tuk ya da taksiyle yarım saatte ulaşmanız mümkün. Eğer sokakta birilerine soracaksanız da telaffuzuna dikkat edin. LX tahmin edileceği üzere el-iks şeklinde okunmuyor Lizbon’da, el-şiş şeklinde okunuyor. 

   Credits

   Photo by Cristiano Pedroso-Roussado on Unsplash
   http://lisbon.for91days.com
   http://lisbon.for91days.com/lx-factory-lisbon

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Portekiz hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam