Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Üç Ülkeyi Birleştiren Doğa Harikası: Iguazu Şelaleleri

   Arjantin, Brezilya ve Paraguay’ı birbirine bağlayan noktada, doğanın 7 harikasından biri; Iguazu Şelaleleri

   Iguazu Şelaleleri’ni, yerküremizde derin bir çatlak oluşmasına sebep olan volkanik bir patlamaya borçluyuz. Dünyanın en büyük şelalesi olma unvanını gururla ve açıkçası ihtişamla taşıyan Iguazu Şelaleleri, etrafını saran yağmur ormanları, fauna ve flora çeşitliliği ile suyun burada görkemli bir hayat yarattığını gösteriyor. Usta yönetmen Steven Spielberg’ün de Indiana Jones serilerinden birine set olarak seçtiği duraklardan olan bu coğrafya, ziyaret etmeye ve deneyimlemeye fazlasıyla değecek olağandışı bir destinasyon.

   Niagara’dan Uzun Victoria’dan Geniş

   Güney Amerika’nın orta yerinde, Arjantin-Brezilya-Paraguay üçlüsünün kesişim noktasında konumlanan Iguazu Şelaleleri, dünyanın en büyük şelale sistemi olarak kabul ediliyor. Şelale denince aklımıza daha çok Niagara ya da Victoria şelaleleri geliyor olabilir; fakat Iguazu genişlik olarak Victoria’yı uzunluk olarak da Niagara’yı geride bırakıyor. Hâliyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alması da şaşırtmıyor. Sayı olarak 275 civarında şelalenin oluşturduğu bu sistem 3 km uzunluğa erişiyor. Şelale sisteminin hacim olarak yüzde 20’si Brezilya’da, yüzde 80’i ise Arjantin tarafında bulunuyor.

   Ne Zaman? Ne Taraf?

   Iguazu’yu ziyaret etmek için en güzel dönem ilkbahar ya da sonbahar dönemleri. Destinasyon olarak ise iki seçeneğiniz var demiştik; Arjantin ya da Brezilya. Bazı yorumlara göre Brezilya şelalelerin çok azına sahip olsa da manzaralarının en güzel göründüğü taraf. Devasa boyutlarıyla şelalelerin ve yağmur ormanlarının oluşturduğu büyülü manzaraları bir bütün olarak Brezilya tarafında izleyebiliyorsunuz. Arjantin tarafı ise doğrudan şelaleleri deneyimleyebileceğiniz, yanından geçebileceğiniz, suyun çıkardığı o muazzam sesi dinleyebileceğiniz yer. 
   Brezilya tarafında da Arjantin tarafında da şelalelerin adıyla anılan birer millî park bulunuyor. Aralarında bir harf farkı var; Arjantin’deki Iguazu, Brezilya’daki Iguacu Millî Parkı. Portekizce Iguacu ya da İspanyolca Iguazu, her iki kelime de köken itibariyle “Müthiş Sular” anlamına geliyor ve her iki taraf da size doğanın hazinelerini en bonkör şekilde sunuyor. Biz bu yazımızda daha çok Arjantin tarafından, yani Iguazu tarafından bahsedeceğiz.   

   Arjantin’de Iguazu Şelaleleri, Cataratas del Iguazu

   Arjantin Iguazu Şelaleleri’nin % 80’inin bulunduğu ülke. Hâliyle şelaleleri her yönüyle deneyimleyebilmenin en geniş olanakları da açıkçası bu tarafta bulunuyor. Şelalelerin gezilebileceği çok çeşitli tur söz konusu. Iguazu Millî Parkı içindeki çeşitli rotalarda şelalelerin farklı yönlerini görebileceğiniz turlar aynı zamanda geniş bir vahşi yaşam gözlemi deneyimi de vadediyor. Dostlarımız maymunlar, rengârenk ve koca gagalı sevimli tukan kuşları, rakun ailesinin üyelerinden koatiler Iguazu Millî Parkı içerisinde karşılaşabileceğiniz canlılar.

   Garganta del Diablo, Jungle Train ve Macuco

   Iguazu Millî Parkı içinde katılacağınız şelale gezisi turlarında mutlaka uğramanız gereken birkaç durak söz konusu. Bunların başında Şeytan Boğazı (Garganta del Diablo) geliyor. Suların U şeklinde bir bölgeden aşağıya süzüldüğü bu muazzam nokta ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken noktalardan biri ve ziyaretçiler bu konuda hiç de haksız değil.

   Millî parkın olmazsa olmazlarından biri de Jungle Train (Tren de la Selva) yolu. 3 noktada duran Jungle Train ile şelalelerin hem üst hem de alt kısımlarında gezinme şansı elde ediyorsunuz. Dilerseniz yukarıdan derinlere düşen suyun kırıldığı noktada yarattığı etkileyici atmosferin, dilerseniz yükseklerden yanıbaşınıza düşerek akarsuyla kavuşan şelalenin yarattığı atmosferi doyasıya yaşayabiliyorsunuz. 
   Macuco Trail seçeneği ise daha farklı bir deneyim vadediyor. Millî parkta, birçok turda çok da fazla ziyaret edilmeyen noktalara gitme fırsatını bu turla yakalıyorsunuz. Vahşi yaşamın, yağmur ormanlarının derinlerine, el değmemiş köşelerine doğru ilerlediğinizi hissedeceğiniz bu turun belki de en güzel kısmı vardığınız noktalardan birinde oluşmuş olan doğal havuzda yüzme imkânınızın olması. Şelaleler deyince akla yüzmenin gelmesi kaçınılmaz. Bu devasa coğrafyada ise her noktada bu imkânı bulmanız mümkün değil. Bu deneyimi yaşamak isteyenler Macuco Trail’ı bir kenara not edebilirler.

   Şelalede Akşam Gezmesi

   Her ay üst üste 5 gün, Iguazu’yu gezebileceğiniz akşam turları düzenleniyor. Günün 3 farklı saatinde yola çıkan turlar suların gökyüzündeki renk cümbüşünü yansıttığı muhteşem manzaralar vadediyor. Dolunay gününe denk geldiğinizi hayal etmek şimdiden sizi heyecanlandıracaktır. Seslerden yalnızca suyun sesi kalıyor geriye, renkler akşamın kızılına çalıyor ve siz dünyanın en büyük şelalesindesiniz... Bu turu da bir düşünün deriz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   2

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (2)

   AYTÜL SANALP

   Çok güzel, görmek istediğim bir yer

   Şükran ÇOKLAR GÜNDÜZ ÇOKLAR GÜNDÜZ

   Gezi listeme alıp görmek istediğim yerler arasında..

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam