Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Sonsuz Mavi ile Yeşilin Buluştuğu Yer: Daintree Millî Parkı

   Avustralya'da yağmur ormanlarına, plajlara açılan yürüyüş rotalarına, küçük böceklerden timsahlara kadar her yerde vahşi yaşamı ve doğanın büyüsünü keşfetmeye çıkıyoruz.

   Doğanın Zenginliği Dört Bir Yandan Fışkırıyor

   Avustralya’nın Queensland bölgesinde ülkenin kuzeydoğu kıyılarını saran engin bir yeşillik hüküm sürüyor. Zengin fauna ve florasıyla dikkat çeken, binlerce yıldır orada olan bölgenin gerçek sahibi bir yağmur ormanı, Daintree.  

   Brisbane'nin 1.502 km kuzeybatısında ve Cairns'in 100 km kuzeybatısında bulunan Daintree Millî Parkı 1981 yılında kurulmuş. Fakat içerisindeki en büyük hazine olan Daintree Yağmur Ormanı ise binlerce yılı yaşamış ve hâlâ daha ziyaretçilerine bu birikimi yoğun bir biçimde yaşatan bir coğrafya. Daintree Nehri’nin kuzeyinde boylu boyunca uzanan ormanın bitiminde ise muazzam bir manzara karşılıyor insanı. Bu yağmur ormanının bitiminde okyanus var. Okyanusun engin mavisinin yanı sıra şunu da atlamamak lazım; Avustralya’nın kuzeydoğu sahillerinde, Great Barrier Reef adını taşıyan dünyanın en büyük mercan resifi bulunmakta. İster yeşilin ister mavinin peşinde yollara düşün, en yoğun mavi de en göz alıcı yeşil de Daintree’de.


   Tarihî orman olur mu demeyin. Daintree’de bu mümkün. Aslında milyonlarca yıl önce Avustralya kıtasında yağmur ormanları çok geniş alandaydı. Dolayısıyla yağmur ormanlarının tarihi bu coğrafyada çok çok eski çağlara dayanıyor. Bu ormanlardan biri de Daintree ve hâliyle dünyanın en eski yağmur ormanlarından biri.

   Bu eski olma özelliği Daintree’nin yalnızca tarih sahnesindeki önemini vurgulamıyor. En ilkel bitki türleri, en geniş canlı çeşitliliği olan ormanlardan biri olmasını da sağlıyor. Bitki bilimi açısından büyük önem taşıyan bu verimli hazinede 19 ilkel bitki türünün 12’sini görebilmek mümkün. Avusturalya’nın tamamındaki kelebek ve yarasaların %90’ı da bu ormanda yaşıyor.  

   Daintree aynı zamanda, 2009’da Queensland’in 150. yılı şerefine, Avusturalya’nın kültürel alandaki değerleri içeren Q150 listesinde yer alıyor ve 1988’de de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilmiş. Bu bölgedeki kasabaya, yağmur ormanına ve millî parka adını veren kişi ise Avustralyalı jeolog Richard Daintree (1832-1873). Queensland’in kuzeyinde, devlete bağlı ilk jeolog olarak birçok araştırmaya imza atmış olan Daintree, bölgede altın ve kömür yataklarının da keşfedilmesini sağlayan çalışmalara imza atan isim. Aynı zamanda fotoğraf sanatçısı olan Daintree’nin, arazideki bulgularını fotoğraflarla belgelemesi bu coğrafya için önemli bir gelişme olmuş. İlginçtir ki bu bölgeyi bilfiil ziyaret etmemiş olan jeologun, araştırmaları bölgenin gün yüzüne çıkarılmasına kaynaklık etmiş. Onun bölge genelinde jeoloji bilimine yaptığı katkılar anısına nehre, yağmur ormanlarına ve millî parka adının verilmesine şaşırmamak gerek.

   Millî park, Mossman ve Daintree kasabaları arasında konumlanıyor. Güneyde Mossman Boğazı’ndan ve kuzeyde Daintree Nehri yönünden olmak üzere iki tane girişi olan parkın en özel kısmı ise biraz daha kuzeyde, okyanus kıyısında kalan yağmur ormanı bölgesi. Daintree kasabası yönündeki giriş, yağmur ormanına yakınlığı sebebiyle tercih edilesi. Daintree’nin önemini ve güzelliğini gözler önüne seren bu saf doğa harikası, macera arzusunu ve keşfetme duygusunu körükleyen bir cazibeye sahip. 

   Suda Sakin Granit: Mossman Gorge

   Mossman kasabası tarafında bulunan girişte de muazzam bir deneyim sizi bekliyor. Mossman Boğazı, berrak suların granit yuvarlak formda kayaların üzerine serildiği masalsı bir yer. Burayı gördüğünüzde fantastik bir filmin içerisinde hissedebilirsiniz kendinizi. Suyun arındırıcı etkisi ve granitin sakinlik uyandıran oval formlarıyla büyüleyen Mossman Gorge'da yüzme imkânı da olması maceracıları kışkırtacak bir seçenek. Fakat önce suyun ve akışın koşullarının o gün yüzmeye uygun olup olmadığını, Mossman Gorge Center'dan kontrol etmekte fayda var.

   Yeşilden Maviye Kusursuz Bir Geçiş: Cape Tribulation

   Daintree Millî Parkı'na yapılacak bir seyahatte en büyülü kısım yukarıda da bahsettiğimiz Great Barrier Reef ile Daintree Yağmur Ormanı'nın buluştuğu nokta. Cape Tribulation ismini taşıyan ve iki dünya mirası bölgenin kesiştiği bu lokasyonda hem mercan resiflerini güzelliğine dalıp gidebilir hem de ünlü fantastik film Avatar'a ilhâm olmuş yağmur ormanının derinlerine keşfe çıkabilirsiniz. Mossman, Daintree kasabaları ya da Cape Tribulation bölgesinde konaklama için hem seçkin hem de ekolojik birçok alternatif mevcut. Örneğin otantik bir ağaç evde, ormanın kalp atışlarını dinlemek benzersiz bir deneyim olacaktır.

   Daintree'de Hangi Maceraya Atılacağınızı Şaşırabilirsiniz!

   Herhangi bir maceraya atılmadan önce ilk işiniz Daintree Discovery Center'da bu önemli doğa harikasıyla ilgili bilgileri toplamak olsun. Hem bölgenin coğrafi tarihini, yağmur ormanlarının oluşum aşamalarını inceleyebilir hem de ormanın engin manzarasını izleyebilirsiniz. Daintree Nehri, heyecan arayan gezginler için güzel fırsatlar sunuyor. Nehir boyunca çıkacağınız tekne turunda timsahlarla selamlaşmaya çıktığınızı söylesek sanıyoruz ki yeterli olacaktır. Bir yağmur ormanında, hem de dünyadaki en eskilerinden birinde sizi sarıp sarmalayan yeşilin içinde bir kuş gibi süzülmeye ne dersiniz? Binlerce canlı türünün evi olan bu coğrafyada askılarla havada kuş bakışı bir seyahatle, muazzam manzaralar yakalama fırsatını kaçırmamak gerekir. Hele ki yolun sonu mercan resiflerine çıkıyorsa!

   Bölgenin yerlileri Kuku Yalanji halkı ile tanışın. 9000 yıldır bu coğrafyada yiyecek, barınak ve şifa bularak yaşayan bu yerli halktan öğrenecek çok şey var. Onların rehberliğinde ormanı ve içinde yaşayan insanların otantik kültürünü, ritüellerini ilk adresten öğrenin. Damper ekmeği ile kızıl çalı çayının da tadına bakmayı unutmayın. Daha fazla macera ve heyecan arayanları da rehberli bir gece yürüyüşü tatmin edecektir. Yağmur ormanlarının vahşi yaşamında gündüz kadar gece de zenginliklerle dolu. Ay ışığının ve vahşi yaşamın sesine kulak verin.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Avustralya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam