Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Sayısız Yıldızın Altında Eşsiz Bir Gece

   Gezginlerin düş duraklarından biri olan, küçük ama olağanüstü güzelliklerle dolu İsviçre'de, milyonlarca yıldızın altında, Alpler'in büyülü atmosferinde hayal sınırlarını zorlayan sıra dışı bir konaklama deneyimi yaşamak mümkün. İsviçreli iki tasarımcı, duvar ve tavanı olmayan açık hava oteliyle gezginlere eşsiz bir tecrübe fırsatı sunuyor.

   Masalsı bir gecenin ardından güneşin doğuşuna tanıklık edin
   İsviçre anlatılacak, fotoğraflanacak, görülecek sayısız manzara, kültürel yapı, göl ve atmosfer barındırsa da yazımızın konusu dünyada sadece bir tane bulunan tavansız, duvarsız, resepsiyonsuz, lobisiz açık hava oteli. İsviçre Alpleri'nin Toggenburg Bölgesi'nde yer alan Zero Real Estate Pop-Up Oteli, doğanın tam ortasında mütevazı bir yatakta eşiniz veya partnerinizle sayısız yıldızın yarattığı düşsel atmosferde uyuma, sonsuz ve lacivert gökyüzünü seyretme olanağı sunuyor. Elbette bu tuhaf konaklama seçeneği akıllara bazı soruları da getiriyor. Örneğin Alp Dağları havasının etkisi. İşte tam da bu yüzden olsa gerek 1 Eylül tarihine kadar rezervasyon kabul ediliyor. Otel, sadece ahşap yatağıyla değil genel olarak hayli mütevazı. Geceyi geçireceğiniz çift kişilik ahşap bir yatak, ahşap platform üzerine yerleştirilmiş iki komodin ve gece lambası. Hepsi bu... Vadettiği manzara ise kelimenin tam manasıyla olağanüstü. Zira kendinizi yatağınıza bıraktığınızda Churfirsten Sıradağları'nı, Schwendi Gölü'nü ve Ren Vadisi'nin manzarasını tüm ihtişamıyla izlemeye doyamayacaksınız. Masalsı bir gecenin ardından sabah uyandığınızda ise güneşin doğuşuna tanıklık etmenizin yanı sıra size özel hizmet için görevlendirilen garsonun yatağınıza getirdiği kahvaltıyla güne enerjik bir başlangıç yapabilirsiniz. Açık havada konumlandırılmış yatağın biraz ötesinde bulunan mekânda konaklayan görevli, otelin konukları için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hazırlıyor. 

   Balayı çiftleri için... 
   Deniz seviyesinden 1200 metre yüksekte bulunan bu sıra dışı otel, 2008 yılında Frank ve Patrik Riklin kardeşler ile ortakları Daniel Charbonnier tarafından yaratıldı. Gerek konumu gerekse olağanüstü manzarası ile dünyada bir eşi daha bulunmayan otel, özellikle balayını farklı bir atmosferde geçirmek isteyenler için iyi bir seçenek. 

   Avrupa'nın en zengin ve doğal güzelliklerini en iyi koruyan ülkelerinden biri hiç şüphesiz İsviçre. Kuralcı insanların ülkesi olarak da bilinen İsviçre, özellikle dağ turizmine meraklı seyahatseverlerin gözdesi konumunda. Alp Dağları'nın kuzey ve güney yamaçlarında bulunan ülke, kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, doğusunda ise Avusturya ve Lihtenştayn ile komşu. Görkemli dağları ile neredeyse çocukların bile kayakçı olarak yetişmesine olanak sağlayan İsviçre, ılıman ikimi sayesinde hem kış aylarında hem de yaz aylarında sahip olduğu doğa şartlarını olabildiğince iyi kullanıyor. Ancak kayak yapmakta kararlı olanlar için en iyi aylar ocak ve şubat. Eylül-ekim ayları ise doyumsuz manzaraların yanı sıra sayısız kültür gezisi vadediyor. 

   Topraklarının dörtte üçü dağlarla kaplı olan İsviçre'de Alp Dağları'nın en yüksek tepeleri "Mente Rosa" ve "Matterhorn" 4478 metreye ulaşan yükseklikleriyle dikkat çekiyor. Teleferik ya da demir yolu kullanarak çıkılabilen İsviçre Alpleri, kartpostalları süsleyen gerçeküstü manzaralara ev sahipliği yapıyor. 


   Daha önce de nükleer sığınağı otele çevirmişlerdi

   Açık hava otelini yaratan Riklin kardeşlerin bir önceki konsepti İsviçre’de yer alan eski bir nükleer sığınağı bir otel odasına dönüştürmekti. Otel, “Dünyanın tek sıfır yıldızlı oteli” olarak duyurulmuştu. Riklin kardeşlerin ortağı Charbonnier, bu seferki konseptin eskisinden fazlasıyla farklı olduğunu söylüyor ancak “Etraftaki diğer her şeyi en aza indiriyor ve konukları deneyimin tam merkezine yerleştiriyoruz” diyerek iki konseptteki ortak anlayışı vurguluyor.

   İsviçre'nin iklimine dair

   Biraz önce de söz ettiğimiz gibi bu çok farklı bir anlayışla yaratılan otelde konaklamak hava koşullarının uygunluğu ile mümkün. Peki İsviçre’nin iklimi nasıl? Açıkçası İsviçre'de iklim oldukça değişken. Rhetia Alpleri'nde hava kuru ve açık, Ticino Kantonu’nda nemli bir sıcaklık, Magiore ve Lugarna Gölleri'nde ise Akdeniz iklimi hüküm sürüyor. Dağların yüksek tepeleri yıl boyunca karla örtülü. Ticinoso Kantonu dışında bütün kantonlarda kış aylarında sıcaklık ortalaması 0°C’nin altında. Yaz aylarında ısı ortalaması 27°C’ye kadar çıkıyor.

   Dağları kadar gölleri de ünlü

   İsviçre denince akla şüphesiz ilk olarak görkemli dağlar geliyor. Ama ülkenin doğal güzellikleri birbiriyle bağlantılı olarak çok fazla. Örneğin Avrupa’nın iki büyük akarsuyu İsviçre Alpleri'nden doğuyor. Ren Nehri, Knostanz Gölü'ne akan iki pınardan kaynaklanıyor. İsviçre’de 1500 civarında göl bulunuyor. Bunların en büyüğü ise Almanya ve Avusturya’ya sınır olan Konstanz Gölü. Diğer önemli göller ise Zürich, Lulerne, Neuchatel ve Leman’dir.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İsviçre hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam