Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Rize’de Bir Günde Kaç Yayla Görülebilir?

   Bir hayalin peşinden koşmak... Son zamanlarda ülkemizde de patlama yaşayan yayla turizmi için en çok tercih edilen bölgelerin başında Rize yer alıyor.

   Rize’de Bir Günde Kaç Yayla Görülebilir?
   Sefa Yamak
   Naturally

   06.04.18

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   Peki Rize’de toplamda yirmiden fazla yayla varken nasıl etkili bir rota çizilmeli? Aslında konu başlığını "Rize’de bir günde kaç yayla görülebilir?" diye yazsam da o güzel yaylaların hakkını verebilmek için Rize’de en az bir hafta kalınmalı. Gerçekten aralarında kaybolmak gerekiyor ki her anını dolu dolu yaşayabilesiniz.

   2016 senesinden beri altı kez Rize’ye gittim. Her seferinde kamp arkadaşlarımla birlikte bir rota çizdik ama hiçbir zaman evdeki hesap çarşıya uymadı. Rize, doğası gereği Türkiye’nin en yağışlı ili. Her sabah rotamızı gözden geçirmek durumunda kaldık. Çünkü her an aşırı yağıştan dolayı heyelan olup yollar kapanabiliyor.


   Yaylaların en güzel zamanları mayıs gibi başlar ve kasım başlarında biter.

   Yayla Turuna Başlamadan Önce

   Öncelikle sizlere şunu söylemem gerekiyor; kışın 3-4 metreyi aşan kardan dolayı yaylalara çıkmak imkânsız. En güzel zamanları mayıs-kasım arası dönem. Hatta bazı yaylaların yollarının temmuz ayında ancak açıldığı da oluyormuş. Bir de unutmadan ekleyeyim; oraya gittiğinizde muhakkak şoförlü araç kiralayın. Her ne kadar iyi araç kullanmayı bilseniz de oranın yolları her zaman risk teşkil ediyor.

   Bu gidişimizde yanımızda ilk kez Rize’ye gelen bazı arkadaşlarımız da vardı. Onlar için özel bir rota hazırlamıştık. Rize’ye ilk kez yayla gezisi yapacakların genellikle ilk durağı Çamlıhemşin’e bağlı Ayder Yaylası’dır. Biz de geleneği bozmayıp arkadaşlarımızı ilk oraya götürdük. Ayder, artık yoğun yapılaşmadan dolayı yayla olmaktan çıktı ve yaylalara çıkmak için bir toplanma ve konaklama alanı oldu. Ben de kış aylarında eğer Rize’ye gezi yapıyorsam orada açık olan pansiyonlarda konaklayıp lezzetli Karadeniz yemeklerini tadıyorum. 

   Program Başlasın

   ​Yaptığımız programı doya doya yaşayabilmek için sabahın ilk saatlerinde sisler içerisindeki Ayder’den yola çıktık. Minibüsle 20-25 dakika yol aldıktan sonra Çat Vadisi’ne ulaşıyoruz. Bu güzel vadi, bizleri yaylalara motive etmek için ideal bir alan olduğunu tekrar ispat etti. Geleneksel yayla evleri, büyükbaş hayvanlar bizlere âdeta hoş geldiniz diyor.

   Sizlerle yaylaların yükseklikleri şu kadar, bu tip evler vardır gibi her yerde okuyabileceğimiz bilgileri bu yazımda paylaşmak istemiyorum ama yolculuğunuzda şaşırmamanız için bazı bilgiler paylaşacağım. İlk durağınız Çamlıhemşin’e 50 kilometre uzaklıkta olan Elevit Yaylası olacaktır. Elevit Yaylası’nın yolları diğer yaylalara göre rahat ve az sarsıntılıdır. Aslında o da bizi yavaş yavaş zorluklarla dolu yola hazırlıyor. Elevit ilk bakıldığında köy gibi dursa da yayladır. Rotamızdaki diğer yaylalara göre daha fazla yapılaşma var. Daha sonrasında rotamız Trovit, Palovit ve Amlakit olarak ilerlemekte. Şimdi siz "Ne yani, dört tane yayla mı göreceğiz?" diye düşünebilirsiniz ama yollar normal otoyol şeklinde değil, aşırı derecede engebeli. Yeri geliyor 5 km yolu 30 dakikada alabiliyorsunuz. Dört mevsimi de görme olasılığınızın çok yüksek olduğunu da hatırlatırım. Çünkü Palovit Yaylası’na kadar devamlı bir tırmanış hâlinde olacaksınız ve dağın arka tarafına geçip Amlakit Yaylası’na inip rotanızı tamamlayacaksınız.

   Sıradaki Yayla: Trovit

   Yolculuğumuz sürecinde bizleri ilk olarak sis bulutları sarıp sarmaladı. Onlar bize eşlik edip Trovit yaylasına doğru ilerlerken bir anda yağmura yakalandık. Rize’nin yağmuru ne zaman başlar ne zaman biter bilinmez. Aracımızda mahsur kaldık resmen. Bu sırada hayvanlarını ahıra götüren bir amca çaya davet etti. Tabii böyle bir davete hayır demek olmaz. Yağmurun hafiflemesiyle yolumuza devam ettik. Rehberimiz Osman, gün boyunca aç kalmamamız için sağ olsun bizlere kumanya hazırlamıştı. Öğle yemeğimizi güzel bir manzarada yerken yanımızdan geçen inekler sanki afiyet olsun der gibi boyunlarındaki çanlarını bize dinletiyorlardı. Çok fazla oyalanmamalıydık çünkü daha önümüzde iki tane daha yaylamız vardı. Biraz öncede bahsettiğim gibi mesafeler kısa ama yollar engebeli. 

   Palovit’e Doğru Tırmanış

   Üçüncü durağımız olan Palovit Yaylası’nda artık üşümeye başlamıştık. Genelde taş evlerle düzenlenmiş bu yaylada sislerin ve bulutların dansı âdeta Game of Thrones'dan bir kare. Vakit ilerledikçe çantalardan kalın kıyafetlerin çıkma vakti de geliyor. Rize’de her an dört mevsimi yaşayabilirsiniz demiştim. Onun için yanınıza muhakkak kalın kıyafetler alın. Amlakit’e ne zaman gitsem sanki bir köye girmişim gibi hissediyorum. Dik yamaçlı dağlara kurulmuş evler, dar araba yolları ve engebeli patikalar... Bu güzel yaylanın evleri gözümüzü hiç ama hiç rahatsız etmiyor. Hepsi sanki ormanın bir parçası gibi duruyor. Tabii Amlakit’in ortasından geçen nehirde fotoğraf çekmemek olmaz. Ahşap ufak köprü, sanki Ressam Bob’un fırçasından çıkmış gibi. Artık akşam olmak üzere ve ağır ağır dönüş yoluna geçiyoruz.

   Güzel Anılarla Dönüş Yolundayız

   Seyahatimiz sırasında gördüğümüz bu doğal güzelliğin içerisinde "Ah keşke benim de burada bir evim olsa!" diyen arkadaşlarım oldu. Ama üzgünüm böyle bir şansları pek yok. Tek şansları, yaylası olan bir eve gelin ya da damat olarak gidebilmek. Çünkü yaylacılıkta yazılı olmayan bazı kanunlar vardır. Her köyün kendine ait bir yaylası var ve yayladaki evini dışarıdan birisine satamazsın. Babadan oğluna ya da kızına geçer. Eğer satmak durumunda kalınacaksa da ancak o köyden birisine satılabilir. Onun için şansınız yok denecek kadar az. Ayrıca Rize’de her yaylanın kendine ait bir yönetici topluluğu var. Bazı yönetimler, yaylalara gelen elektriği kendi aralarında topladıkları para ile toprağın altından evlerine götürüyorlar ki yaylada görüntü kirliliği olmasın diye. Hatta bazıları çanak anten bile koydurmuyor. Böyle bir hassasiyetle korudukları bu güzel yerlere gittiğimizde ziyaretçi olduğumuzu unutmamamız gerekiyor.  Sizlere şimdiden keyifli bir Rize gezisi diliyorum.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Rize hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam