Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Prag’ın Gizli Hazinesi: Bahçe ve Parkları

   Prag denince herkesin aklına ilk Gotik mimarisi, muhteşem köprüleri ve mistik havası gelir. Peki ya köşelere saklanmış, tarih kokan bahçe ve parkları biraz gün yüzüne çıkarmaya ne dersiniz?

   Prag’ın Gizli Hazinesi: Bahçe ve Parkları
   Mariia Chaharynska
   Naturally

   06.11.19

   Çoğu gezgin 3-4 günlük bir gezinin Prag için yeterli olduğunu söyler ama bence en az 5 gün geçirmek gerek. Aksi takdirde sadece turistik noktaları gezer, aralara saklanmış güzelliklerin farkına varamazsınız. İşte tam da bu yazıda Prag’da bulunan binaların arasına saklanmış ya da çoğu gezginin pek bilmediği, göz ardı ettiği park ve bahçelerinden bahsedeceğim.

   Vrtbovska Zahrada

   Petrin Tepesi’nin eteklerinde bulunan, adeta binaların arasına gizlenmiş olan Vrtba Bahçeleri ya da asıl adı ile Vrtbovska Zahrada tam anlamıyla bir Barok şaheseri.

   18. yüzyılda yapıldığı orijinal hâliyle korunan Vrtbovska Zahrada aynı zamanda UNESCO koruma listesinde yer alıyor. 1720 yılında Frantisek Kanka tarafından tasarlanan bahçe, 1990-1998 yılları arasında geçirdiği güçlendirme çalışmalarından sonra 1998 yılında halka açılmış.

   Çok büyük olmamasına rağmen Barok stilinin bütün özelliklerini elegant merdivenleri, terasları ve heykelleri ile yansıtan bu bahçe size terasından mükemmel bir St. Nicholas Kilisesi manzarası sunuyor.

   Bahçeye giriş yaptığınız ilk anda avluda sizi Reiner tarafından resmedilen Venüs ve Adonis freskoları ve Bernard Braun tarafından yapılan Bacchus ve Cerere heykelleri karşılıyor.

   Bahçede aynı zamanda içerisinde balıklar olan küçük fıskiyeler ve çeşit çeşit kuşların olduğu büyük bir kafes bulunuyor.

   Hiçbir tabelası olmadığından bu bahçenin girişini bulmak biraz zor olabilir fakat pes etmeyin. Bahçeye giriş Karmelitska Caddesi’nde “trdelnik” satan dükkânın solundaki geçitten yapılıyor. Avluda biraz ilerledikten sonra karşınıza merdivenle çıkılan bilet gişesi çıkıyor.

   Not: Kasım ve Nisan ayları arasında ziyarete kapalı olan bu bahçe diğer aylarda haftanın yedi günü saat 10.00-18.00 arasında ziyaretçileri kabul ediyor. Bilet fiyatları ise 70 - 230 CZK arasında değişiyor.

   Wallenstein Bahçeleri

   Prag’ın Mala Strana bölgesinde yer alan ve Wallenstein Sarayı’nın bir parçası olan bu bahçe Orta Avrupa’nın en güzel bahçelerinden biri olmaya aday. Günümüzde parlamento binası olarak kullanılan bina kompleksi bahçesi alanıyla birlikte 17. yüzyılın başlarında erken Barok akımından etkilenerek tasarlanmış.

   Çevresi tamamen duvarla örülü olan bu devasa bahçenin iki ayrı girişi bulunuyor. Girişlerden biri Molestranska metro durağı tarafında diğeri ise parlamento binası girişinin yanında bulunan geçitten yapılıyor.

   Bahçeye parlamento girişi tarafından girdiğinizde gözünüze ilk takılan Sala Terrena adı verilen bahçeye dönük, içerisinde Trojan Savaşı’nın resmedildiği frescolar olan bir pavilyon oluyor. Bu alanda dönem dönem konserler veriliyor, kültürel etkinlikler düzenleniyor.

   Sala Terrena’nın hemen yanında ise uzaktan kurukafaları andıran bir duvar yer alıyor. Grotta denen bu duvar aslında kireç taşından yapılmış yapay bir duvar. İçerisinde bulunan devasa kafesler ise birbirinden güzel egzotik kuşlara ev sahipliği yapıyor.

   Burada gezerken bahçede yaşayan birbirinden güzel tavus kuşlarını görebilir, orta alandaki yapay gölette kocaman Koi balıklarını ve ördekleri besleyebilir ve Adrien De Vries tarafından yapılan Yunan mitolojisini yansıtan heykelleri hayranlıkla izleyebilirsiniz.

   Wallenstein Bahçeleri

   Wallenstein Bahçeleri

   Wallenstein Bahçeleri

   ​Letna Park

   Vlata Nehri’nin kuzeyinde Letna Platosu’nun üzerinde yer alan Letna Parkı, konumundan ötürü en güzel Prag manzaralarından birine sahip. İçerisinde yürüyüş parkurları, çocuk parkları, yerel tatlar deneyebileceğiniz kafe ve kiosklar bulunan Letna Parkı piknik, yürüyüş, bisiklet ve buluşmalar için ideal bir yer.

   Letna Parkı aynı zamanda dev bir metronoma ev sahipliği yapıyor. Parkın merkezinde bulunan bu metronom Vratislav Novak tarafından 1991 yılında yapılmış. Çekler için önemli bir yere sahip olan “Metronome”, komünizmin yıkılmasından sonra bir zamanlar Avrupa’nın en büyük Stalin heykelinin bulunduğu yere hem geçmişi hatırlatması hem de yeni dönemi yansıtması için konulmuş.

   Not: Letna Parkı’na ulaşmanın en kolay yolu tramvay kullanmak. Aksi takdirde dik yokuşlu bir yol sizi bekliyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   3

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (3)

   Bülent Özer

   guzel ve faydali bir yazi olmus

   Marina Sosnovskaya

   Keşke gitmeden once bunu okusaydım)teşekkurler

   aynur kaynak

   Çok güzel Mariacığım tebrik ederim👍👏❤️😘

   Yorum Yap

   Prag hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam