Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Öğretirken Eğlendiren Bir Doğa Macerası: Channel Adaları Ulusal Parkı

   Kaliforniya’nın güney sahillerinde, üzerinde yaşayan binlerce farklı hayvan ve bitki türünün evi niteliğindeki 8 yeşil ada; Pasifik Okyanusu’nun muhteşem manzaralarının yanında, kamp, su sporları ve doğa yürüyüşleri ile ailece keşfetmekten büyük keyif alacağınız deneyimler sunuyor.

   Resmî olarak 1542’de keşfedilen adalar, Kaliforniya şehrinin Oxnard ve Ventura bölgelerindeki merkezlere çok yakın olmalarına karşın, sarp kayalıkları ve okyanus rüzgârlarının etkileri sebebiyle insanlık tarihi boyunca ıssız kalmışlar. Bu da elbette, adaların bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğini günümüze kadar taşıyabilmesine imkân sağlamış. Bu doğal güzelliğin korunmasında, döneminin ABD başkanı Franklin D. Roosevelt’in, 1938’de Anacapa ve Santa Barbara adalarını “ulusal anıt” olarak ilan etmesinin payı da var. Adaların “Channel Adaları Ulusal Parkı”na dönüşme hikâyesi ise 1980 yılında; San Miguel, Santa Rose ve Santa Cruz adalarının ulusal anıtlar arasına katılması ile başlıyor. Channel Adaları Ulusal Parkı ve çevresinde, okyanus ikliminin etkileriyle ılık ve yağışlı bir hava hâkimdir. Bahar aylarında nefis kokulu çiçekleri ve kış uykusundan uyanan hayvanları gözlemleyebilirsiniz. Kuş gözlemi ve kısa doğa yürüyüşleri için bahar mevsimi idealdir.


   Hem karada hem de Pasifik Okyanusu turlarında inceleyebileceğiniz eşine az rastlanır hayvan türleri, alanında uzman park rehberleri önderliğinde çıkacağınız öğretici ve eğlenceli doğa yürüyüşleri ile Channel Adaları’nı oluşturan 5 doğa harikasını yakından tanıyalım...

   Tabiatın Kalbine Yolculuk Başlıyor: Anacapa Adası
   Oxnard bölgesine, yani ana karaya en yakın ada: Anacapa Adası. Adaları günübirlik ziyaret ediyorsanız burada piknik yapabilirsiniz. Ayrıca çadır kurabilmeniz için geniş kamp alanlarını ve Pasifik’te batan güneşi izlemek için seyir teraslarını da Anacapa’da bulabilirsiniz. Adayı sarmalayan okyanus akıntıları, şnorkelle dalış yaparak tropik balıkları keşfetmek ve kano ile adanın etrafını dolaşmak için oldukça uygundur.

   Doğa Gezilerinin Merkezi: Santa Cruz
   Önceden planlanmış doğa aktiviteleri, genellikle hava muhalefetinin en az yaşandığı ada olan Santa Cruz’da başlar ve diğer adalara doğru yolculuklarla devam eder. Adada mevsime bağlı olarak, ailenizle birlikte balina ve kuş gözlemi etkinliklerine katılabilirsiniz. Ayrıca, dünyanın en uzun ve derin deniz mağaralarından Painted Cave (Boyalı Mağara) boyunca kano ile keşiflerde bulunabilirsiniz.

   Tüm Aile Doğa ile Baş Başa: Santa Rosa
   Channel Adaları arasında, doğal güzellikleri en zengin adalardan biri Santa Rosa’dır. Boyu bir kedi büyüklüğünde olan sevimli Ada tilkilerini, dünya üzerinde yalnızca bu adada görebilirsiniz. Yırtıcılar sınıfına girmeyen bu tür, size kamp alanınızda veya doğa yürüyüşlerinizde küçük sürprizler yaparak, ansızın karşınıza çıkabilir. Santa Rosa’da ihtiyaçlarınız için herhangi bir tesis bulunmuyor. Bu sebeple kamp ya da piknik için ihtiyacınız olabilecek eşyaları yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

   Büyüklere Eşsiz Manzaralar: Santa Barbara
   Channel Adaları Ulusal Parkı’nın en küçük adalarından Santa Barbara, muhteşem ada manzaraları sunar. Büyüklere hitap eden aktiviteleriyle dikkat çeken adanın yükseklerinde kaya tırmanışı ile muhteşem manzaralara tanık olabilirsiniz. Santa Barbara kıyılarında ise deniz aslanlarının yaşam alanlarını tekne turları, tüplü dalış veya şnorkel vasıtasıyla keşfedebilirsiniz.

   Minik Kâşiflerin Macera Adası: San MiguelAda, 30 binin üzerinde canlı türüne ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Birçok hayvan koruma altına alındığı için San Miguel’i sadece özel izinlerle ve ada rehberleri eşliğinde dolaşabilirsiniz. Adanın minik misafirleri ise kendilerine özel düzenlenen eğitici ve eğlenceli turlar ile “Dünyanın En Hızlı Hayvanı” Peregrine şahinlerini, ender sinek kuşu türlerini ve adaya özgü Benekli Towhee kuşlarını San Miguel’de yerinde inceleme şansı bulacaklar.

   Channel Adaları Ulusal Parkı yetkilileri, adanın çocuklu misafirleri için yılın farklı dönemlerine özgü, renkli ve öğretici etkinlikler organize ediyor. Rehberler eşliğinde doğa yürüyüşleri, sertifikalı izcilik programları, parkın erişilmesi zor noktalarına VR gezintiler ile parkın doğa etkinliklerine katılabilir, ailenizle birlikte eğlenirken öğrenmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

   Adaların resmî eğitim programı olan, Pasifik Okyanusu canlıları hakkında birçok bilgi edinebileceğiniz, “Sahilden Denizlere Eğitim Kampları” ise hem siz hem de çocuklarınızın katılımına açık. Program bütün bir yıl boyunca çeşitli zamanlarda, ücretsiz olarak hizmet veriyor. Channel Adaları’nda balina gözlemciliği yaz aylarında başlar. Düzenlenen doğa yürüyüşleri ve tekne turları esnasında gözlemleyebileceğiniz eşsiz deniz canlıları arasında; Mavi balinalar, Kambur balinalar, Orca balinaları ve Gri balinalar yer alıyor.

   Ada etrafındaki sportif faaliyetler de oldukça gelişmiş düzeyde. Kıyı bölümlerinde kano, yelken, tüplü ve tüpsüz dalış yapabilirsiniz. İç kesimlerde ise kaya tırmanışı ve trekking, dört mevsim boyunca revaçta. Tüm organizasyonlar için ders alabilme imkânınız da bulunuyor. Spor için ihtiyacınız olan ekipmanlara, ada yolculuğunuzun hemen öncesinde, Oxnard ve Ventura bölgesindeki kiralama ofislerinden ulaşabilirsiniz.

   Gitmeden İzleyin

   Channel Adaları’nın tarihi eşliğinde yeryüzü ve su altı güzelliklerini anlatan, 2016 yapımı belgesel seri; Batının da Batısı / West of the West

   Çekimlerinin tamamı Channel Adaları’nda gerçekleştirilen komedi ve müzikal türündeki 2003 yapımı film; Lawrence Bridges'tan 12 / Lawrene Bridges 12

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam