Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Heyecan Dolu Bir Aşk Gibi: Filipinler

   Doğanın hükümdarlığında bir cennet... Filipinler.

   "Dünyanın en güzel adası" sözü, Filipinler'in Palawan Adası için sarf edildiğinde hiç abartılı durmaz. Unvanını sonuna kadar hak eden bir destinasyon burası. Yeryüzünde bu çaptaki adalara bakıldığında, ekolojik çeşitliliğin buradaki kadar zenginliğe ulaşmadığını görürsünüz. Beyaz plajlar, turkuaz rengi deniz ile sınırlı bir alana yayılan benzerlerinin dışında, Palawan’ın 450 kilometrelik uzunluğunun her santimetrekaresinden adeta doğa fışkırıyor. Yeşilin, beyazın ve turkuazın bin bir tonu gözlerinizin önüne serilirken her noktada sizi şaşırtacak onlarca güzellikle karşı karşıya gelirsiniz. Benzetme alışkanlıklarınız işte burada tamamen karşılıksız kalır. Çünkü Palawan’ın bir benzeri yok.

   Adanın kuzeyinde konumlanan El Nido, gezginler arasında oldukça popüler. Trafikten, gürültüden ve aşırı kalabalıktan bihaber olan bu şirin kasaba minik hostelleri, lezzette oldukça iddialı restoranları gibi keşfedilmeyi bekleyen zengin detaylarıyla göz kamaştırıyor. El Nido, bakir koylara ve adacıklara açılan bir nevi geçiş kapısı gibi. Yerel acenteler tarafından A, B, C şeklinde üç farklı rota üzerinden hazırlanan turlarla, bölgenin saklı tüm güzelliklerine "bagska" adı verilen teknelerle ulaşabiliyorsunuz.


   Dünyanın en büyüleyici resiflerine davetlisiniz!

   Palawan’ın özellikle kuzey bölgesi dünya üzerindeki cenneti vadeder. Seven Commandos’a ayak basmanızla beraber sizi onlarca çeşit meyveden hazırlanmış muhteşem tezgâhlar karşılıyor. Seçeneklerin içinde en tanıdık olanı Hindistan cevizi, fakat seyahat etmenin aynı zamanda değişik lezzetler keşfetmek olduğunu hatırlatarak farklı meyveler denemenizi tavsiye ediyoruz. Yarımada, sık palmiye ağaçlarıyla sarılı upuzun sahiliyle oldukça keyifli. Geleneksel bagska tekneleriyle tekrar yola çıkıyoruz. Yeni noktamız olan Miniloc Adası’na ulaştığımızda yüksek kireç taşı yamaçların gölgesinde nefis bir yer bizi kucaklıyor. Renkli balıklarıyla capcanlı bir resifin içerisinde şnorkelli dalışa başlıyoruz. Etrafınızdan rengârenk balıklar geçerken bir an yaşadığınız hayatınıza yabancılaşıp doğanın büyüleyici etkisine bırakıyorsunuz kendinizi.

   Coron Resif dalışları, Palawan’da yapılan en keyifli etkinliklerin başında geliyor. Resif, kalker kayalıklarla çevrili yedi büyüleyici koy içerisinde konumlanıyor. Tabii bu durum benzerlerinden daha uzun soluklu bir dalış deneyimi sunuyor. Her koy birbirinden farklı güzelliklere sahipt. Kimi resifler sahile yakın noktalarda şnorkelli dalış imkânı sunarken kimileriyse tüplü dalışın ruhuna yakışır derinlik ve güzellikte farklı dünyalara kapı açıyor. Birbirinden renkli ve hareketli balıklara adeta korunaklı bir yuva olan resiflerdeki yaşama tanık olmak sizi farklı duygulara sürükler. Bölge, İkinci Dünya Savaşı’nda Japonlar'dan kalan batıklara da, insan yapımı bir resif çeşitliliğine de sahip. Dünya tarihini değiştiren bir savaşın acılarla dolu anılarının, yok ettikleri hayatlardan özür diler gibi farklı canlılara yaşam fırsatı sunması herkesi etkiliyor.

   Bir adadan diğerine...

   Palawan, birbirinden güzel adalar topluluğunun ziyaretçi kapmak adına yarıştığı farklı bir seyahat hikâyesine sahip. Busuanga’da bulunan Black Island, siyah renkte, keskin taş yüzeylere sahip. Uzaktan bakıldığında pek davetkâr durmasa da yakınlaştıkça aslında bol sürprizli bir yere doğru ilerlediğinizi hemen hissettirmeye başlar. Adanın içlerine doğru keşfedilmeye değer ilginç mağaralar bulunuyor. İç duvarları ve tavanından sarkan sarkıtların tamamı silika maddesiyle sarılı. Söylentilere göre bir uçtan başlayan bazı mağaralar adanın diğer tarafına kadar uzanıyormuş. Tabii bu şimdilik bir efsaneden ibaret...​

   "The Beach" Kitabının İzinde

   Leonardo Di Caprio’nun gizli haritadaki saklı cenneti keşfettiği andaki tutulma hâli, filmin en gerçekçi sahnesiydi. "The Beach" kitabının yazarı Alex Garland da aynı duyguyu yaşamış olacak ki, ilhamını aldığı Secret Lagoon ile karşılaşan herkesin tepkisi ve yüzündeki ifade aynı oluyor.

   Uzaktan bakıldığında kireç taşı ile çevrili tepelerinde yoğun yeşilin hakimiyet kurduğu bölgeye yakınlaştıkça heyecanınız artmaya başlıyor. Karşılıklı tepelerin arasından ilerleyen dar bir geçidin ardından açık denizden izole, kendi masalını yaratmış bambaşka bir dünya ile karşılaşıyorsunuz.

   Hayallerin Doğum Yeri: Doğasıyla Büyüleyen Small Lagoon

   Günün son durağı Small Lagoon’a geçerken doğanın güzelliğine bir kez daha hayran kalıyorsunuz. İsmine takılıp kalmayın, burası oldukça büyük bir lagün. Kiralayacağınız kanolarla tüm güzelliklerini keşfetmek için bir tam gününüzü geçirmeniz gerekiyor.

   Şnorkel dalış için en güzel resifler suyun altında boylu boyunca uzanırken tüm gün boyunca yaşadığınız duyguların, kurduğunuz hayallerin ne kadar anlamlı ve özel olduğunu anlıyorsunuz. Güneşin yavaş yavaş batışa geçerken, teknenizin yara yara açtığı dalgaların köpükleriyle beraber geziniz, bir film şeridi gibi gözlerinizin önünde akmaya başlıyor. Aynı heyecan, tutku ve aşkla…

   Neler Yapılır?

   Merkez El Nido’da bulunan restoranları mutlaka deneyin. Tatlı-ekşi soslu klasik Uzak Doğu lezzetlerinin dışında oldukça hafif ve sağlıklı deniz mahsullerinden derlenmiş mönülerle kendinizi şımartabilirsiniz. Coron Körfezi'ndeki mütevazı bungalovlarda konaklayın. Yemyeşil dağların arasındaki konumlarıyla bu işletmeler, gerçek bir tropikal kuşak deneyimi yaşamak için birebir. Batık dalışına merakınız varsa Coron Resifleri’ndeki turunuzu mutlaka buna göre planlayın. 2. Dünya Savaşı’ndan kalan birçok gemi ve uçak kalıntısı size ilginç bir deneyim yaşatacak.​ Çadır tatilinin keyfi bir başka olur diyenlerdenseniz Cadlao Adası’nı öneririz. Dört öğün açık büfe, çadır ve yıldızlar da fiyata dâhil.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   filipinler hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam