Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Fiyortlardan Fiyort Beğenelim, Norveç Doğasının Büyülü Manzaraları

   Dünya üzerindeki nadir doğa olayları ve yer şekilleriyle kuzeyin büyüsü Norveç’in fiyortları…

   Sıradışı doğa olaylarından en çok Kuzey Işıkları ile bilinen İskandinav ülkelerinde, kuzeyin gerçeküstü çehresini gökyüzünde olduğu kadar yer şekillerinde de görmek mümkün. İklimiyle, coğrafyasıyla, gölleriyle, buzullarıyla, soğuğuyla ve termalleriyle pek çok keşfedecek hazine sunan Norveç’te doğanın yarattığı muazzam olaylardan bir diğeri olan fiyortları daha yakından tanıyalım.

   Denizlerden ve okyanuslardan kara içlerinde çok derinlere kadar sokulan; derin ve çok dik yamaçlara sahip olan körfez yapılarına fiyort deniyor. Bu yapılar çoğunlukla kuzeyde Grönland, Norveç gibi ülkelerde karşılaşılan yapılar.

   Norveç’in batı kıyıları çok sayıda fiyorda sahip ve bu fiyortlar dünya üzerindeki en güzel manzaralara sahip olmalarıyla meşhur. Bu fiyortları gezip görebilmek için pek çok alternatif mevcut. Bergen’den ya da Oslo’dan fiyortlara ulaşım mümkün. Cruise gemisiyle, botla ya da yakın kasabalardan yürüyerek fiyortların ve manzaranın tadını istediğiniz biçimde çıkarabilirsiniz. Fiyort turlarından en meşhuru ise “Norway in a Nutshell” adını taşıyan ve Bergen Tren İstasyonu’ndan başlayan tur.

   Naeroyfjord’un da bir parçası olduğu, 204 kilometre uzunluğundaki Fiyortların Kralı Sognefjord 1300 metreden fazla derinliğiyle fiyortlar içinde en derini olma özelliğini taşıyor. Hardangerfjord ise 179 kilometre uzunluğuyla Norveç’in ikinci en büyük fiyordu olma özelliğini ve “Fiyortların Kraliçesi” unvanını taşıyor.

   Geirangerfjord

   Geiranger Kasabası’nda son bulan ve 15 km uzunluğuyla Norveç’in en sık ziyaret edilen, film setlerine ev sahipliği yapmış en meşhur fiyordu. Bu büyüleyici coğrafi şekli ve Norveç’in doğasını inceleyebileceğiniz Geirangerfjord, aynı zaman UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.
    
   Geirangerfjord gezisi yalnızca bir fiyort gezisi olmanın da ötesine geçiyor. Gezi sırasında göreceğiniz Seven Sisters Şelaleleri, bu masalsı coğrafyanın büyüsünü kat kat artırıyor.

   Geirangerfjord’a araçla ya da cruise gemisiyle ulaşabilirsiniz.

   Sognefjord ve Kolları

   UNESCO tarafından koruma altına alınmış diğer fiyortlar ise Gudvangen Kasabası’nda son bulan Naeroyfjord ve Aurlandfjord. Bu iki fiyort aslında 205 kilometre uzunluğunda ve 6 kilometre genişliğindeki Norveç’in en büyük fiyordu Sognefjord’un kollarını oluşturuyorlar.

   Sognefjord’un bir diğer görülesi kolu olan Lustrafjord ise doğasına hayran bıraktıran bir millî parka ve tarihî yapılara da sahip. Bu fiyorttan, Norveç’in Orta Çağ’dan kalma meşhur ahşap kiliselerini görme şansını da elde edebiliyorsunuz.

   Sognefjord ve kollarına Bergen’den 4 saatlik bir araç yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

   Hardangerfjord

   Şelalelerin kenarında doğa yürüyüşü yapmayı ya da doğada bisiklete binmeyi seviyorsanız Norveç seyahatinizi unutulmaz kılacak olan yer Hardangerfjord. Fiyordun oluşturduğu muazzam manzaraların tadını çıkaracağınız; hem suyun hem de canlı yaşamının, bitki örtüsünün bu coğrafyaya has nadide örneklerini inceleyebileceğiniz Trolltunga kayalığında yürüyüş, hatıralarınızda ömür boyu yer edecektir. Bu yürüyüş ve bisiklet rotaları daha çok Haziran-Eylül arasında uygun oluyor. Dolayısıyla bu amaçla yola çıkacaksanız tarihleri kontrol etmekte fayda var.
   Hardangerfjord’a Bergen üzerinden doğrudan ulaşan otobüs seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Toplamda bir buçuk saat kadar süren Hardangerfjord turunda yol üzerinde Norveç’in üçüncü buzulu Folgefonna’nın güzelliğiyle karşılaşmak da cabası.
   Hardangerfjord’a Oslo, Bergen ve Haugesund’dan ekspres otobüslerle ulaşılabiliyor.

   Nordfjord

   Fiyort ile beraber Avrupa ana karasının en büyük buzulunu görebileceğiniz; balıkçı kasabalarından doğa rezervine, yıl boyu süren kayak rotalarından yürüyüş ve bisiklet rotalarına pek çok aktiviteyi bir arada bulabileceğiniz yer Nordfjord.

   Bergen’den ekspres bot, Oslo ve Odda’dan ekspres otobüslerle bu fiyorda ulaşabilirsiniz.

   Norveç’in fiyortları elbette bu kadarla sınırlı değil. Sadece Oslo’da vakit geçirecekseniz bile ziyaret edebileceğiniz Oslofjord; sürdürülebilir turizm ile ön plana çıkan Lysefjord; tarihî bir şehir olan Trondheim’den yalnızca yürüyerek ulaşılabilen Trondheimfjord ve daha nicesi ile suyun, dağların, şelalelerin ve tarihin masalsı yolculuğu büyülü bir deneyim vadediyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam