Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Çim Çatılı Evleriyle Faroe Adaları

   Bir ülke düşünün; henüz uçağın penceresinden görünce bile ben başka bir gezegene mi geldim diye düşündüren… 18 adası ve üzerinde yaşayan yaklaşık 50 bin kişilik popülasyonuyla ziyaret ettiğim en şahane ülkelerden birini anlatacağım sizlere.

   Çim Çatılı Evleriyle Faroe Adaları
   Mücahit Muğlu
   Naturally

   11.10.19

   Doğanın sunduğu güzelliklerin peşinde, yakaladığı görsellerle bizi öykülerine ortak eden; doğa ve seyahat fotoğrafçısı.

   Faroe Adaları, Atlantik Okyanusunun ortasında yer alan 18 adadan oluşan Danimarkaya bağlı özerk bir ülke. Ülkede yer alan binaların çatısına kadar her köşesi yemyeşil. Parlamentobinalarının çatılarında bile çimler yeşermiş. Ülkede yaşayan herkes doğayla iç içe bir yaşam sürüyor. Ülkenin ismi olan Faroe de aslında koyun demek ve ülkedeki koyun nüfusu insan nüfusundan daha fazla.

   Bu ülke hakkında gördüğüm görseller ve okuduğum yazıların motivasyonuyla; Ağustos ayının son haftasına denk gelecek şekilde biletlerimi alıp, tek başıma Faroe Adaları’na doğru yola çıktım. Seyahati 1 hafta sürecek şekilde planlamıştım ve ülkeye girebilmek için Danimarka Konsolosluğundan Faroe Adaları’na özel Schengen vizesi aldım. Halihazırda Schengen vizem olsa dahi Danimarkaya bağlı bu özerk ülkeye girebilmek için Schengen vizesinin üzerinde Faroe Adaları için geçerli bir damga gerekiyor.

   Ağustos ayında olmamıza ve hava durumuna baktığımda sıcak gösteriyor olmasına rağmen ne olur ne olmaz deyip çantama sıcak tutacak kıyafetler eklemiştim. Uçaktan iner inmez karşılaştığım şiddetli rüzgarı görünce kıyafet seçimini doğru yaptığımı anlamış oldum. 1 hafta boyunca dolaştığım çoğu yerde şiddetli rüzgara maruz kaldım. Buralara gelmeyi düşünenler yaz mevsimi olsa dahi mutlaka çantasında en azından bir tane rüzgar ve yağmur geçirmez ceket bulundurmalı.

   Havaalanının bulunduğu ada olan Vagar Adası, Faroe Adaları’nda görülecek birçok güzelliği kendi üzerinde bulunduruyor. Yaptığım planlamada görmek istediğim çoğu yerin Vagarda olduğunu farkedince havaalanına yakın bir otele 1 haftalık rezervasyon yaptırdım ve seyahatin büyük bölümünü bu adada geçirdim.

   Faroe Adaları gezim süresince görme imkanı bulduğum ve en çok beğendiğim üç farklı güzelliğe yer vereceğim bu yazıda.

   Okyanusun Üzerindeki Göl: Sørvágsvatn

   Okyanusa uzanan dik kayalıkların üzerinde yer alan bu göl, Faroe Adaları’ndaki en etkileyici manzaralardan birisini oluşturuyor. Gitmeden önce fotoğraflarına baktığımda beynim manzarayı anlamlandırmakta zorlanıyordu. Faroe Adaları’na gittiğimde ilk ziyaret etmek istediğim yerlerden birisi burası oldu.

   Buraya ulaşabilmek için öncelikle kaldığım otele çok yakın olan Miðvágur Kasabası'na gittim. Aracımı Miðvágur Kilisesinin yakınlarına park edip buraya giden 3 kilometrelik yolu yürümeye başladım. Faroe Adaları’nda birçok yere araçla rahatça ulaşılabiliyor fakat burası da dahil olmak üzere birkaç ünlü noktaya araçla gitmek mümkün değil. Sørvágsvatn Gölü'nün okyanusla birleştiği manzarayı görebilmek için gölün kenarından 45 dakikalık kolay ve keyifli bir yürüyüş yaptım. Yürüyüş boyunca sağ tarafınızda göl manzarası solunuzda ise okyanus manzarası oluyor. Bu yolu yürüyerek o ünlü manzaraya ulaştığınızda ise fotoğraflarda optik bir illüzyon gibi görünen görüntüyü daha iyi anlamlandırabiliyorsunuz.

   Buraya yürüyeceklere önerim sağa doğru kayalıklardan biraz daha devam ederek gölün okyanusa döküldüğü kısmı da görmeleri. Kayalıkların arasından dökülen göl orada ufak bir şelale oluşturmuş. Okyanus ve şelalenin birleşimi çok güzel bir manzara sunuyor.


   Masal Diyarlarından Fırlamış Görüntüsüyle Gasadalur Köyü ve Mulafossur Şelalesi

   Faroe Adaları’nın doğası kadar köyleri de muhteşem. En güzel köylerinden birisi için de yine Vagar Adası’nda bulunan Gasadalur Köyü diyebilirim. Faroe Adaları denince akla gelen en ünlü şelalelerden olan Mulafossur Şelalesi bu muhteşem köyün dik yamaçlarından aşağı dökülüyor. Dökülen şelalenin görüntüsüyle birlikte köy, masal diyarlarını andıran bir hale bürünüyor.

   Sørvágsvatn Gölü’nde bahsettiğim göz yanılgısına benzer görüntülerden biri de rüzgarlı havalarda bu şelalede oluşuyor. Rüzgarın etkisiyle şelale sanki yukarı doğru ters akıyormuş gibi görünebiliyor. Ben bu görüntüye yalnızca bir kere denk geldim fakat şelale manzarası normal haliyle bile baş döndürmekte. Ayrıca şelalenin çevresinde Puffin kuşlarını görmek de mümkün.

   Şelale manzarasını izledikten sonra köyü de mutlaka gezmek gerek. Köyün içerisinde çok tatlı bir kafe var. Orada oturup kahve içmek çok keyifli. Ev yapımı çok lezzetli tatlıları da var.

   Bu köye ulaşım yüksek tepelerin altından geçen bir tünelle sağlanıyor. Faroe Adaları’nda seyahat ederken tünellerden bol bol geçmeye alışıyorsunuz. Hatta adaları birbirine bağlamak için okyanusun altından geçen birçok tünel var.

   Köye doğru giderken sol tarafınızda çok güzel manzaralarla karşılaşacaksınız. Aşağıdaki fotoğraf onlardan bir tanesi. Çim çatılı evlerin en güzel örneklerini bu yol üzerinde görebilirsiniz.

   Yalnızca 14 Kişinin Yaşadığı Muhteşem Köy: Saksun

   Saksun, Faroe Adaları’nın ücra köşelerinin birinde; dağların arasında, yalnızca 14 kişinin yaşadığı huzur dolu bir köy. Burası Faroe Adaları’nda geçirdiğim bir haftalık süreçte en beğendiğim yerlerin başında geliyor. İlk bakışta insanı etkileyen manzarasıyla verdiği heyecan; köyde biraz zaman geçirince yerini tatlı bir dinginliğe bırakıyor.

   Köyün her bir yanında buraya özgü atları görmek mümkün. Saksuna gelen turistlere alıştıklarından uysalca yaklaşıp kendilerini sevdiriyorlar. Köyün orta yerinde ise çimden çatısıyla şahane bir kafe yer almakta. Bu kafe aynı zamanda müze olarak da kullanılıyor. İçerisinde oraya özgü eşyaları görüp; aynı zamanda satın alabiliyorsunuz. Kafeden aşağı doğru inerseniz 1858 yılında inşa edildikten sonra Saksunla özdeşleşmiş; oldukça fotojenik olan bir kilise var.

   Köyün merkezine varmadan sol tarafta kalan patikadan yola devam ederseniz dağların arasında yer alan lagünün kıyısında yürüyüş yapabiliyorsunuz. Okyanusta oluşan gelgitin etkisiyle buradaki su seviyesinin yükselip alçalıyormuş. Biz yürürken hemen hemen hiç su olmayan yerler bile dönüş yolunda suyla kaplanmıştı. Manzarası şahane olsa da yürürken dikkatli olmakta fayda var.Saksun genel olarak diğer yerlere biraz uzak kalsa da Faroe Adaları’na gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden bir tanesi.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   4

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (4)

   Nesrin

   Süper anlatmışsınız! Biz turla gitmiştik. Çok teşekkürler

   Nesrin

   Çok güzel anlatmışsınız. Bir çok kişinin gitmeyi göze alamadığı yerleri gezmişsiniz. Teşekkürler

   Cayrah

   Muhteşem 🍀

   Büşra Tunçel

   Görseller o kadar güzel ki.. 😍

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam