Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bin Tepeli Ülkede Bin Bir Hazine, Rwanda

   Gorillerin evinde, trekkingden safariye pek çok seçenekle doğanın hazinelerine adım atın.

   Afrika’nın orta yerinde sanki sonsuza kadar uzanıyormuş gibi görünen yüksek dağların arasında, yemyeşil bir ülke Rwanda. Keşfedilmeyi bekleyen yaban hayatı, devasa gorilleri, sıcakkanlı insanları ve gülümseyen çocuklarıyla bambaşka bir seyahat deneyiminin sınırlarını zorlayan bu küçük ülke, etrafını çevreleyen dağlar nedeniyle Le Pays des Mille Collines (Bin Tepenin Ülkesi) olarak da anılıyor.

   ​90’lı yılları iç savaşla geçiren ve 2000’li yıllardan itibaren bu yıkımın yaralarını sarmaya başlayan ülkenin başkenti Kigali. Oldukça sakin ve düzenli olan bu şehir, Rwanda’nın gündelik şehir yaşantısına tanıklık etmek için en uygun yer.

   Dağ Gorillerinin Arasında

   Ama söz konusu olan bu güzel ülkenin doğal yaşantısına tanıklık etmek olduğunda şehir hayatından biraz uzaklaşmak gerekiyor. Rwanda’yı gezginler arasında popüler hale getiren başlıca etkenlerden biri nesli tükenmekte olan dağ gorillerinin önemli bir kısmına ev sahipliği yapıyor olması. Dünyadaki en büyük primat türü olarak bilinen bu goriller, Uganda sınırında yer alan Volcanoes Milli Parkı’nda gözlemlenebiliyor. Tabii Volcanoes Milli Parkı’nı ziyaret edenlerin temel motivasyonu çoğu zaman onlar olsa da milli park, sevimli gorillerden çok daha fazlasını da vaat ediyor. Yüz altmış kilometrekarelik bir alana yayılan park, bünyesinde beş farklı volkanı barındırıyor ve nefes kesici doğal güzellikleri gözler önüne seriyor.

   Tanzanya Sınırında Safari

   Rwanda’nın bir başka doğa harikası, Tanzanya sınırında bulunan Akagera Milli Parkı. Yaklaşık bin kilometrekarelik bir alan üzerinde yer alan park; gölleri, korumaya alınmış sulak alanları, papirüslerle kaplı bataklıkları, savan ovalarını, yaylaları ve Big Five olarak anılan aslan, fil, bufalo, gergedan ve leopar türlerini görme imkânı yaratıyor. Park öylesine geniş ve kapsamlı ki, kimi zaman başka herhangi bir gezgin grubuyla karşılaşmadan koca bir günü geçirebiliyorsunuz. Bu da kendinizi vahşi yaşamın ve doğa ananın kucağında bir başınıza hissetmenize neden oluyor. Yalnızlık duygusu ilk başta biraz ürkütücü gelse de bir süre sonra yeryüzüne bambaşka bir gözle bakmaya başlıyorsunuz.

   Ormanın Üzerinde Asılı Kalmak

   Afrika’nın en iyi korunan dağ ormanına ev sahipliği yapan Nyungwe Milli Parkı da yetmiş metre yükseklikte kurulmuş olan yüz altmış metre uzunluğundaki nefes kesici asma köprüsüyle Rwanda’nın görülmeye değer yerlerinden bir diğeri. Parka girdikten sonra yapılan bir saatlik yürüyüşün ardından ulaşabildiğiniz Canopy Walkway’a gitmek için rehberli turlara katılmanız gerekiyor. Sık ormanların çevrelediği dik ve derin bir vadinin üzerinde bulunan köprü, özellikle fotoğraf meraklılarının mutlaka listelerine eklemeleri gereken yerlerin başında geliyor. Köprüye giden yol boyunca çeşit çeşit kelebek, kuş ve maymun türüyle karşılaşmak da yürüyüş keyfini bambaşka bir boyuta taşıyor.

   Macera ve Spor Bir Arada

   Rwanda, outdoor aktiviteleri yapmak için Afrika’nın en cazip ülkelerinden biri. Özellikle bisikletle yapılan gezintiler oldukça ilgi çekiyor, hatta kimi tur şirketleri bisikletle on günlük programlar bile düzenliyorlar. Yürümekten hoşlananlar için ise pek çok farklı rota mevcut. Tıpkı bisiklet turlarında olduğu gibi trekking rotalarında da farklı zorluk seçenekleri mevcut. Amatör doğaseverler için iki üç saatlik güzergâhlar olduğu gibi profesyoneller için daha zorlu parkurlar da var. İşin güzel yanı ise ülkede rehberlik hizmeti almak için pek çok seçeneğin olması. Hem bisikletçiler hem de yürüyüşçüler için en popüler rotalardan biri yaklaşık 250 kilometre uzunluğundaki Kongo-Nil Yolu. Bambu ormanları, eğreltiotu tarlaları ve yağmur ormanları arasında uzanan bu rota yürüyerek yaklaşık on günde tamamlanabiliyor. Rwanda’nın kırsal hayatını ve geleneksel yönünü keşfetmek isteyen gezginlere uygun olan bu rota, Kivu Gölü’nde kürek çekme ya da yüzme gibi farklı spor aktivitelerini yapma imkânı da tanıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam