Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Bakü’ye Gitmişken Görmeden Dönmeyin: Kobustan ve Çamur Volkanları

   Peki siz hiç çamur volkanı ya da ilk insan resimlerini gördünüz mü? Bakü'de beklediğinizden fazlası var… İşte karşınızda Kobustan!

   Bakü’ye Gitmişken Görmeden Dönmeyin: Kobustan ve Çamur Volkanları
   Duygu-Merve Yiğit
   Naturally

   22.11.19

   Aylar öncesinde aldığımız ekonomik bilet ile 3 günümüzü Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de geçirdik. Bakü’yü en az 3 günlük bir kaçamak için cazip kılan birkaç sebep var: Öncelikle İstanbul-Bakü uçuşu yaklaşık 3 saat ve THY, Azal, Buta gibi havayolu şirketlerinin direkt uçuşları mevcut. Hazar Denizi kıyısında yer alan ülkede Azeri Türkçesi konuşuluyor; dolayısıyla anlaşmada hiç zorluk çekmiyorsunuz. Hatta insanın konuştukça konuşası geliyor; çünkü kulağa çok hoş gelen nağmeleri var.

   ​Ülkenin para birimi Manat. Bizim gittiğimiz dönemde 1 Manat yaklaşık 3.3 TL civarındaydı. Yani Euro bölgesine gitmekten daha avantajlı bir seçenek. Son olarak, Azerbaycan’da 30 güne kadar kalacak, Azerbaycan’dan başka bir ülkeye geçiş yapmayacak olan Türk vatandaşlarına vize uygulanmıyor. Yani bordo pasaportunuzla gayet hoş karşılanıyorsunuz.

   1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılmış olan ülkenin en büyük şehri olan Bakü’de gezilecek yerlerin başında İçeri Şehir (İçəri Şəhər) geliyor. Genellikle turistik yerler bu bölge civarına yürüme mesafesinde. Tarihî kısım olan İçeri Şehir’i gezmek için 1 gün ayırmanız yeterli. Turistik yerler dışında Azeri geceleri düzenlenen canlı müzikli restoranlar, alışveriş yapılabilecek kervansaraylar ve Bakü dışına turlar düzenleyen acenteler da bu bölgede. İşte bizim asıl bahsetmek istediğimiz şey de tam olarak bu. Bakü civarında gezilecek yerlerin başında gelen Kobustan Millî Parkı ve çamur volkanları.

   Kobustan Millî Parkı ve Çamur Volkanları

   İçeri Şehir bölgesinde yer alan acenteler tarafından elimize tutuşturulan broşürleri inceleyip fiyat/performans açısından değerlendirdikten sonra Kobustan turunu kendi kendimize yapmaya karar verdik. Azerbaycan’da sık kullanılan bir uygulama olan Bolt’tan taksi çağırdık, şansımıza meşhur İngiliz siyah taksileri benzeri bir taksi geldi ve 75 TL’ye Kobustan Millî Parkı’na gittik. Bakü’nün yaklaşık 60 km güneybatısında bulunan bu kasaba, konaklama yaptığımız Nizami Caddesi’nden yaklaşık 50 dakika sürdü. Yol boyunca bizimle muhatap olmayan taksi şoförümüz Millî Park’ta yer alan müzenin önüne geldiğimizde bir anda koyu bir sohbete başladı. Taksi şoförümüz toplam 250 TL’ye müze gezimizin sonuna kadar bizi bekleyeceğini, sonra Kobustan dağlarına çıkaracağını, oradaki gezimiz sonunda da Çamur Volkanları kısmına gidip en son şehir merkezine bırakabileceğini söyledi. Millî Park girişi için her halükarda ayrıca kişi başı 30 TL ödememiz gerekiyordu. Müzeden sonra ilk insanların çizimlerinin olduğu dağlara yürüyerek gitmemiz pek mümkün görünmüyordu. Hele yanardağ bölgesine gitmek için ayrıca Toros tipi bir taksi ile anlaşma yapmamız şart oldu; zira o civarda taksiler dışında başka bir ulaşım aracı da mevcut değil. Hâlâ aktif olan volkanlara gitmek (turistler dışında) yasak olduğundan yasal bir minibüs ya da tur otobüsü koymaları mümkün değilmiş. Taksi şoförümüzün bize 3 kişi için teklif ettiği tutar eski şehir bölgesindeki tur şirketlerinden daha ucuza geldi ve tabii ki kabul ettik.

   Yol Üzeri Açık Hava Müzesi

   UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Kobustan Açık Hava Müzesi’ni gezmeden önce girdiğimiz Petroglif Müzesi şimdiye kadar en uzun süre geçirdiğimiz müze oldu. Zaman sıkıntımız olmasa daha da kalırdık. İlham Aliyev’in 2011’in sonlarında açtığı müze oldukça modern, hem İngilizce hem Azerice açıklamalar mevcut. Müzede balmumundan heykeller yer alıyor ve teknoloji çok güzel kullanılmış. Burada genel olarak tarih öncesi devirlerle ve o dönemlerin insanlarıyla ilgili bilgiler veriliyor ve petroglif figürlerin anlamları anlatılmaya çalışılıyor.  Müzeden sonra, resimlerini gördüğümüz figürlerin asıllarının çizilmiş olduğu kayalıklara doğru devam ettik. 1930’larda keşfedilmiş kaya resimlerinin en az 20.000 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Henüz tüm bölge turizme açılmamış. Görünenin dışında kayalara kazınan bir bu kadar daha figür olduğunu öğrendik. Gerçekten nefes kesici bir tecrübe.

   Çamur Fışkıran Volkanlar

   Kayalık dağlardaki yürüyüş ardından tekrar taksimize binerek çamur volkanlarının olduğu bölgeye gittik. Uzun bir süre zıplaya zıplaya geçtiğimiz taşlık yollarda neden sadece 4X4 araçların ya da bu eski tip Toros taksilerin kullanıldığını da anlamış olduk. Dünya üzerinde 700 civarında çamur volkanı varmış ve bunlardan en büyük ikisi de dahil olmak üzere neredeyse yarısı Azerbaycan’da yer alıyormuş. Bu bilgi bile henüz volkanları görmeden insanın tüylerini diken diken ediyor.

   Volkanların olduğu kısma gelince irili ufaklı birçok  çamur volkanı olduğunu gördük. İlk durağımız tabii ki en büyükleri olan ana volkan. Tam taksi şoförümüz turistlerin bu volkan içine girdiklerini anlatırken bir anda koca bir fokurdama ile volkan hareketlendi, can havli ile 8-10 adım geriye sıçradık. Taksi şoförümüz bile böyle bir şey görmediğini söyleyerek sürekli dua etmeye başladı, siz bizdeki korkuyu düşünün. Bu büyük çamur volkanından biraz ileride bir çamur gölü oluşmuş. Genelde turistler volkandan sonra bu göle girermiş; ama biz az önceki adrenalin dolu andan sonra sadece elimizi sokmakla yetindik.

   Volkan bölgesinde irili ufaklı sayısız çamur volkanı oluşumu var. Daha önce gördüğümüz hiçbir yere benzemiyor. Yolda yürürken bile fokurdama ile birlikte hop diye bir anda çamur çıktığını fark edebiliyorsunuz. Açıkçası hafif bir korku olmuyor değil; ancak insanın zihnine kazınan ender deneyimlerden biri.

   Bakü’ye gitmişken kesinlikle Kobustan ve çamur volkanlarını görmek için bir gün ayırmalısınız. Daha önceki tecrübelerinizden daha farklı ve unutulmaz bir deneyim yaşayacağınızı garanti ediyoruz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam