Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Akyaka, Karia'nın Cennet Köşesi

   Hemen herkesin bildiği, yerli ve yabancı turistlerin yol güzergâhlarındaki nadide uğrak yeri, Sakartepe'den Gökova'yı seyrederken kendine has evleri ve körfezi ile eşsiz bir köşe.

   Akyaka, Karia'nın Cennet Köşesi
   Oğuzhan Erdoğan
   Naturally

   31.10.19

   Gökova'nın yeşil tonlarının turkuaz renkli Ege suları ile buluştuğu yerde konumlanmış Akyaka. Ege dizilerinin doğal platosu; Fethiye, Marmaris ve Datça'ya gidenlerin yol güzergâhındaki uğrak; günübirlik bir gezme ile her yerini görebileceğimiz adeta cennetten bir köşe...

   Muğla'dan aşağı, ülkenin en güneybatı sahillerine ulaşmak için kullanılan Muğla-Antalya karayolunun Sakartepe mevkiinden geçtikten sonra hemen sağ tarafta.

   Ulaşım

   Buraya özel aracınızla gelirseniz, 9 km'lik kıvrım kıvrım inen yoldan aşağıya ilerlerken, yol kenarındaki seyir mekânlarında fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi sakın atlamayın; zira daha sonra yine geliriz diyebilirsiniz ama hayat bu belki daha sonra... Hayır hayır, boşluğu tamamen olumsuz düşüncelere sebep verecek kelimeler ile doldurmayalım... 😊 "Gelemezsiniz" demiyorum, gelirsiniz canım, neden gelmeyesiniz, her zaman yolunuz düşsün buralara; ama gelecek sefere hızlıca geçmek zorunda kalabilirsiniz diye kaçırmayın fotoğraf çekme şansını!

   Neden mi böyle diyorum? Deneyimledim çünkü; yıllarca geçtim, geçtim ama öyle ağız tadı ile gezmek bir kaç defa nasip oldu. Hepimiz yaşıyoruz değil mi? Bazen işler planladığımız gibi gitmiyor. 

   Akyaka'ya devam edelim, inelim usul usul Sakartepe'den aşağı ve aman dikkat edin, o kadar yol gelip manzaranın verdiği heyecanla trafik kurallarını ihmal etmeyelim ve hız yapmayalım, maceraya atılmaya gerek yok, Kaçış Rampası'nı umarım kullanmak zorunda kalmasın hiç kimseler.

   Gökova'ya bakacaksınız tepeden, Okaliptus Ağaçlı Yol, bilindik adı ile Âşıklar Yolu uzanacak Marmaris'e doğru. Türkiye'nin en meşhur kavşaklarından biri, Fethiye, Dalaman, Marmaris, Datça yol ayrımından...

   Kendine Has Bir Belde

   Biz şimdilik oraya kadar gitmiyoruz sadece bir kaç km ötemizde olmasına rağmen. Biz ne yapıyoruz? Tabii ki Akyaka tabelasını görünce frene basıp ilk sağdan ayrılıyoruz. Şimdi yavaşlayın ve camları açın; motor sesi en aza insin ki duyabilin kuş seslerini ve rüzgârın uğultusunu; kokusunu çekin çamların ve begonvillerin ciğerlerinizin ta en derinine kadar.

   Kendine has evleri göreceksiniz, size Safranbolu evleri gibi diyeyim anlayın evlerin tarzını; ama farkı var tabii, Muğla bacaları. Rüzgârı ters esse de içeri vurmaz duman. Akyakalı dağ yamacına kurulmuş bu şirin beldeye ilk girdiğiniz andan itibaren hayran kalacaksınız. Size küçük bir tavsiye; tarihini okuyun bence. Hatta sizi yormayayım çünkü ne de olsa dinlenmeye geliyorsunuz buralara ve tarihini bizzat ben anlatayım siz güzel insanlara. 😊

   Tarihinde Aşk Olan Ada

   M.Ö. 2600'lere dayanır bilindik tarihi; o zamanlar Akyaka ve Gökova daha kalabalıkmış. Evet evet, bu konuda ciddiyim, ne tuhaf değil mi? Yıllar geçerken ve dünya kalabalıklaşırken burası sakinleşmiş. Tabii şehirler çekiyor sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı insanları. O vakitlerde Karia ülkesi vardı buralarda ve hâlen de Karia diye adlandırılır; gelince görürsünüz birçok işletmenin tabelasında bu ismi.

   Bölgede İdima adında bir kent kurulmuş, bugünkü Ören'e kadar. Kent, sonraları M.Ö. 400'lü yıllarda Atina merkezli Delos Deniz Birliği'ne bağlanıyor.

   Sonraları kimler kimler geliyor Akyakamızın olduğu coğrafyaya; Büyük İskender, Caesar ve tabii ki dünyanın en güzel kraliçesi Cleopatra. Ve adını bırakıyor hemen açıktaki, altın sarısı un yumuşaklığındaki plajı ile o adaya; Sedir Adası diyoruz ama Cleoparta Adası da derler.

   Velhasıl Akyaka her daim cazibeli olmuştur, eşsiz olmuştur.


   Neler Yapmalı?

   Çok fazla otel yok, günlük, haftalık, aylık kiralık apartlar ve birkaç butik otel var. Her şey dahil sistemi yok, hem olmasın da zaten, esnaf da kazansın.

   Akyaka'da en bilindik ve mutlaka yapılması gereken şey Azmak Nehri'nde küçük tekneler ile gezinti yapmak. Nehir turu 15 TL civarında. Cam gibi su. Biraz sodalı ve girince Ağustos ayındaki 45 derece hava sıcaklıklarında iliklerinize kadar donabileceğiniz derecede soğuk; 4 derece ölçüldü. Satırları okurken bile üşüdüğünüzü hissetmiş olabilirsiniz. Bir de gerçekten girdiğinizi düşünün, aslında bu sadece düşüncede kalmasın "yapın" derim. Bedeniniz şoklansın. 10 metrede tabanı dahi net bir şekilde görebilirsiniz ve suyu içilebilir. 

   Kazlar dolaşır etrafta ve yüzerler sizinle birlikte. Nehir yanındaki restoranlarda eğer ki vaktiniz varsa mutlaka akşam yemeği yiyin; her türlü menü var ve öyle pahalı da değil. Ayrıca tekneyi kullananlar size Azmak hakkında çok daha detaylı bilgi verecekler, her şeyi burada anlatıp da süprizleri bertaraf etmek istemem.

   Küçük hediyelikler satın alın, hatıra olsun Akyaka'ya dair ve el emeği göz nuru yapılan o küçük ürünler ile yöre halkının da cebine katkınız olsun. Buzdolabınızın kapağını açarken gülümsemenize sebep olacak magnetleriniz olsun.

   Tur tekneleri ile de Sedir Adası'na gidin derim, gidin görün Cleopatra ve Caesar’ın aşk yaşadıkları o plajı.

   Akyaka sahile inin ve gün batımını seyredin. Telefonu bırakın, oturun yan yana sevdiklerinizle, sadece seyredin, hatta denize de girin. Yaz aylarında bile rüzgârlı ve dalgalıdır ama merak etmeyin, 500 metre gitseniz de su seviyesi belinize kadar bile gelmez, meraklısı için rüzgâr sörfü bile var. Daha ne olsun?

   Her şeyi geride bırakın ve düşünün seyrederken gün batımını, denizden esen meltem teninize vururken ve kokusunu çekerken ciğerlerinize iyotun; huzuru düşünün, sakinliği hissedin, mutluluğu, güneşin sıcaklığını; ormanlara bakın ve dağlara, uzak ufuktan geçen bir yelkenliye. Bırakın kendinizi o anın büyüsüne.

   Ve gitseniz dahi hep o anda kalın, ruhunuzla, kalbinizle, aklınızla… Akyaka'da...

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Erol Sarı

   Akyakayı an be an yaşadım, bu yaz mutlaka rotamı bu eşsiz güzelliğe çevireceğim. Kafamdaki tüm sorulara cevap oldu. Teşekkürler Oğuzhan Erdoğan 🙏

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam