Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Müzeleri, Sarayları ve Doğasıyla Görülesi Bir Başkent; Viyana

   Viyana; malumumuz tarihimizde hani şu meşhur dayanılan kapılarıyla bilinse de, benim iki kere geçmişliğim vardır o kapıları...

   Müzeleri, Sarayları ve Doğasıyla Görülesi Bir Başkent; Viyana
   Işıl Sergen
   Trendy

   09.12.19

   Sinema & Tiyatro Oyuncusu

   Viyana’ya ilk seyahatimi çok uzun yıllar önce bir yılbaşı tatilim için gerçekleştirmiştim. Bundan çok bahsetmeyeceğim ama özellikle meydanda yaklaşık 200 bin kişiyle aynı anda yaptığımız vals dansının tadı hala damağımda.

   Asıl sizinle paylaşacağım gezi ise üç sene önce oğlum Cansın henüz 7 yaşındayken anne-oğul birlikte yaptığımız kaçamak. Kasım ayının son haftalarına denk gelen bu seyahatimiz yine Viyana'nın soğuk dönemine denk geldi, ki bence zaten Viyana bu mevsimlerin şehri. Çünkü şehir dokusuyla, kokusuyla a’dan z’ye kadar kışa ve Noel’e hazırlanıyor. 

   Bu sefer özellikle Cansın'la gittiğim için otelin merkezi ve metro istasyonuna yakın bir konumda olmasına çok önem verdim. Tercihimi Capricorno Schich Hotel'den yana kullandım ve ne kadar doğru bir tercih yaptığımızı gider gitmez anladık. Otelimiz metro istasyonuna ve bütün yiyecek merkezleri, market gibi mekanlara komşuydu. Konforu, temizliği, yeme-içme imkanları bakımından da bizden tam puan almayı başardı. Bütün arkadaşlarıma gözüm kapalı tavsiye ettim.

   Bu arada şunu da belirtmeliyim ki, biz aslında tatilimizi 4 gün olarak planlamıştık. Sonrasında ise asla geri dönmek istemeyip 6 güne uzattık. 😊 Gelelim gezdiğimiz gördüğümüz yerlere..


   Viyana Mozart Evi Müzesi

   Cansın'ın piyano dersi aldığı dönemlere denk geldiği bir dönemdi, benim de müziğin dehalarından saydığım ve Amedeus filmini belki milyon kere izlemiş biri olarak koşa koşa Mozart'ın evinde aldık soluğu. O sokaklar, o tarih, o evin ruhu bizi kendimizden geçirmeye yetmişti. O film, film şeridi gibi geçti gözlerimin önünden adeta. 😊 Tam Noel’e bir ay kala gittiğimiz için bütün sokaklar da christmas marketler kurulmuştu. O yüzden yürüyerek şehri gezmek ayrı bir keyif oluyor bu mevsimde.

   Schönbrunn Sarayı

   Viyana, saraylarıyla meşhur bir Avrupa başkenti olduğu için ben de Cansın'ı iki tanesine götürdüm. Bunlardan ilki ve en büyüğü Schönbrunn Sarayı. Şehir merkezinin biraz uzağında kalsa da metro ile ulaşım oldukça kolay. Çocuklu ailelere tek uyarım sarayın bahçesinden kapıya kadar yürümeniz gereken çok uzun bir yol var. Ama biz bunu Cansın'la yarışarak halletmiştik. 😊 Ayrıca günün belli saatlerinde çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenliyorlar, detaylarını web sitelerinden takip edebilirsiniz. Sarayı gezdikten sonra çevresinde fine dining tarzı restoran ve bistrolar mevcut ve bir de canım aşkım, tek sevdiğim çikolata olan Lindt dükkanı.

   Hofburg Sarayı

   Görmeden dönmemeniz gereken ikinci saray ise daha merkezde olan meşhur Hofburg İmparatorluk Sarayı. Sisi'nin yaşadığı saray olan Hofburg Sarayı’nın içi size diğer saraylara oranla daha detaylı bir empati hissi yaşatıyor. Sarayın bahçesinde christmas marketi kuruluyor ve sarayın hemen yanında Sacher Hotel var. Sacher Hotel'in buradaki patisserie’sine giriyorsunuz ve kendinize meşhur sache torte istiyorsunuz kahvenizle beraber. Bana da bir teşekkür gönderiyorsunuz. 😊

   Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

   Cansın'la yurt dışı tatillerimizde en çok sevdiğimiz ise hayvanat bahçesi ziyaretlerimiz. İkimiz de aşırı düşkünüz hayvanlara ve maalesef o bildiğimiz klasik hayvanat bahçelerine gitmek acı veriyor bize. Fakat bir çok Avrupa ülkesi örneğinde olduğu gibi Schönbrunn Hayvanat Bahçesi’nde de hayvanlar özgür doğal ortamlarında yaşıyorlar. Biz uzaktan gözlemliyoruz onları. Özellikle flamingolar inanılmaz hayranlık uyandırıcıydı.

   Bunların dışında gezip görülmesi gereken o kadar çok müze ve tarihi katedral var ki bunlardan benim özellikle hayran kaldığım ikisi mimarisiyle St. Stephan Katedrali ve modern sanat eserleriyle Mumok Müzesi.

   Viyana'da yürüyüş çok keyifli, doğası süper, parkları uçsuz bucaksız ve güvenlik son derece sağlam. Biz o soğukta yatmadan yatmaya otelimize girdik desem yeridir. Ve son iki notum. İlki; meşhur Figlmueller'de schnitzel yenecek başka yolu yok. Yanına da patates salatası off off... 😊 İkinci notum ise rocker gezginlere, ki biz anne oğul o gruptayız. Her gittiğim ülkede mutlaka ziyaret ediyorum Hard Rock Cafe’leri. Burası da çocuk dostu bir Hard Rock Cafe’ydi. Bilginize, ilginize... 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   aslfnrci

   Çok iyi bir anlatım olmuş, Teşekkürler.

   Yorum Yap

   Viyana hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam