Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yılın Hasadına Bin Şükür: Thanksgiving!

   Amerika’da hayatın bir günlüğüne durduğu tarih: Şükran Günü

   Tarihi XVII. yüzyıla dek uzanan Şükran Günü, Amerika ve Kanada halkları için çok büyük önem taşıyan özel bir gün ve her iki ülkede de farklı tarihlerde kutlanmasına rağmen milyonlarca insan için ortak bir kavramı, şükretmeyi temsil ediyor. ABD’de Kasım ayının son perşembe gününe denk gelen bu etkinlik Kanada’da ise Ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanıyor.

   İlk Şükran Günü

   Şükran Günü’nün Amerika’daki geçmişi Wampanoag kabilesi olarak bilinen Kızılderili topluluğun İngiliz yerleşimcilerle bir arada kutladığı bir hasat şenliğine dayanıyor. Massachusets eyaleti sınırları içinde kalan Plymouth şehrinde gerçekleştirilen ve üç gün boyunca devam eden kutlamanın tarihi ise 1621 olarak biliniyor. Doksan Kızılderili ile elli iki İngiliz’in katılımıyla düzenlenen şenlik, Edward Winslow adlı bir İngiliz yerleşimcinin, aynı yılın aralık ayında arkadaşına yazdığı mektupta kendine yer bulmasına karşın, kimi tarihi kaynaklar bu anlatıların yüzyıllar boyu dilden dile aktarılan söylenceler olduğunu ifade ediyor. Sonuç olarak, 1621 yılında gerçekleştirilen şenliğin, o yıl Şükran Günü ismiyle anılmamasına rağmen, zorlu bir yolculuğun ardından Massachusets’e ulaşan İngiliz Hacılar topluluğunun ilk mısır hasatı şerefine ve elde edilen nimetler için şükretmek üzere düzenlendiği konusunda genel bir kabul söz konusu.   Şükran Günü’nün Resmiyet Kazanması

   ABD Ulusal Arşivleri’ne göre Şükran Günü ilk defa 1789 yılında resmi olarak kayıtlarda yer aldı. George Washington tarafından deklare edilen bildiride “Public Thanksgiving Day” olarak adlandırılan Şükran Günü’nde tüm Amerikalılar, bağımsızlık savaşında ve ABD Anayasası’nın hazırlanması konusunda gösterilen başarılar için şükranlarını dile getirmeye davet ediliyordu. Yine de Şükran Günü’nün ülke genelinde resmi bir tatil olarak kabul edilmesi için aradan uzun yıllar geçmesi gerekti. 1827 yılında, özellikle son on yılda giderek coşkusunu yitiren Şükran Günü kutlamalarının yeniden eski popülerliğini kazanması gerektiğini düşünen kadın dergisi Godey's Lady's Book'un editörü Sarah Josepha Hale, yaklaşık kırk yıl sürecek bir mücadeleyi başlattı. Hale’in arzusu, tıpkı 1621 yılında olduğu gibi Şükran Günü’nün ulusal düzeyde kutlanan özel bir gün ilan edilmesiydi. Neredeyse başkanlık koltuğuna geçen tüm ABD başkanlarına mektup yazarak talebini dile getiren Hale, beklediği yanıtı 1863 yılında aldı. Amerika İç Savaşı’nın en üst seviyede yaşandığı bu dönemde Başkan Abraham Lincoln, Kasım ayının son perşembe gününü Şükran Günü olarak ilan etti. Bu özel günün takvimlerde her Kasım ayının son perşembesi olarak sabitlendiği tarih ise 1941 yılı oldu.

   Manhattan’da Şükran Günü

   Amerika’da Şükran Günü ülkenin dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor ama Amerikalılar için Macy’s mağazalar zincirinin 1924 yılından beri Manhattan’da düzenlediği Şükran Günü Geçidi’nin önemi bambaşka. Her yıl üç buçuk milyondan fazla kişinin katıldığı töreni, elli milyondan fazla kişi de televizyonlardan takip ediyor. Birçok çizgi film karakterinin dev balonları eşliğinde gerçekleştirilen bu yürüyüş, her sene Şükran Günü’nde sabah saat dokuzda Batı Central Park bölgesinden başlayarak Macy’s mağazasının önünde son buluyor. Amerikalılar için Şükran Günü’nün bir diğer özel anlamı da gönüllülük usulünce gerçekleştirilen yardımlar. Gönüllü topluluklar, imkânları kısıtlı olan insanlar için ücretsiz akşam yemekleri tertiplemenin yanı sıra onlara destek olmak için çeşitli bağış kampanyaları düzenliyorlar.

   Şükran Günü Yemeği

   Gelelim filmlerden ve dizilerden aşina olduğumuz Şükran Günü yemeğinin detaylarına. İlk kutlamanın bundan yaklaşık dört yüzyıl önce yapıldığı düşünülürse o gün sofrada olan yiyeceklerin bugün gerçekleştirilen kutlamalarda geleneksel hale gelen yemeklere göre oldukça mütevazı oldukları muhakkak. Tarihçiler net bir bilgi veremeseler de henüz un ve fırının bulunmadığı topluluktaki yiyeceklerin çoğunlukla sebze ve meyvelerden oluştuğu görüşündeler. Bugün ise Amerika’da geleneksel bir Şükran Günü yemeğinin olmazsa olmazı hindi. Tabii diğer yemeklerin de en az onun kadar önemli olduğu bir gerçek. Güveçte pişirilen yeşil fasulye, fırınlanmış patates püresi, mısır ekmeği, yabanmersini sosu ve balkabağı turtası sofralarda mutlaka yer alıyor.

   Ve Maç Zamanı

   Amerika’da Şükran Günü’nün bir diğer atraksiyonu da Amerikan futbolu maçı izlemek. Şükran Günü’nde maç yapılmasının tarihçesi neredeyse bu önemli günün resmi olarak kabulü kadar eski. Şükran Günü’nde her sene üç maçın oynandığı Amerika Ulusal Futbol Ligi’nde, karşılaşma saatleri sırasında hayat adeta duruyor. Maç takvimiyle ilgili ilginç bir bilgi de Detroit Lions takımının 1934 yılından beri her yıl Şükran Günü’nde gelenekselleşmiş bir biçimde maç yapması. 1966 yılında bu geleneğe Dallas Cowboys takımının da eklenmesiyle birlikte her Şükran Günü’nde iki maç oynanmaya başlamış ancak Amerikan halkı bu iki maçı da yetersiz bulunca oynayan takımların değişkenlik gösterdiği üçüncü bir maç daha Şükran Günü programına dahil edilmiş.


   Photo Credit: Filip Wolak

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam