Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yeşilçam'ın Güldürü Ustası, Adile Naşit

   Çocukluğumuzun, ilk gençliğimizin ve yetişkinliğimizin, her çağımızda bizi kahkahalara boğmuş bir güldürü ustasının, Adela'nın hikâyesi.

   Hababam Sınıfı, Neşeli Günler, Kibar Feyzo, Milyarder, Tosun Paşa ve daha birçok unutulmaz filmin şen kahkahası, sinemamızın güldürü emektarı…

   Türk tiyatro ve sinema tarihinde unutulmayacak bir isim, adını okuyan herkesin yüzünü güldürecek bir kadındır Adela, nam-ı diğer Adile Naşit. Adela, 17 Haziran 1930’da açar gözlerini İstanbul’da. Kuşaklar boyu sanatçı bir ailenin içinde doğmuştur. Dedesi Kemani Yorgo Efendi, babası Şehzadebaşı Direklerarası’nın tuluat ustası Komik-i Şehir Naşit, annesi dönemin usta kantocusu ve vodvil oyuncusu Amelya Hanım. Bir de ağabeyi vardır, sinema ve tiyatronun ustalarından Selim Naşit. 

   Önce Tiyatro, Sonra Sinema
   Dönemin İstanbul’unda sanatıyla ekmeğini kazanan Ermeni kökenli bir ailenin çocuğudur. Geleneksel tiyatronun içinde büyümüş, tuluatı, meddahlığı, İbiş’i, Karagöz’ü daha çocuk yaşta öğrenmiştir. Komik-i Şehir Naşit Bey vefat ettiği dönem Adela henüz 14 yaşındadır ve okulu bırakıp çalışmak üzere bir tekstil atölyesine girer. Ama aklı sahnede, tiyatrodadır. Ağabeyi Selim ile iş çıkışları aşındırdıkları tiyatro kapılarından sonunda cevap gelir ve Şehir Tiyatroları’nda Adela’nın sahne öyküsü başlamış olur. Muammer Karaca Tiyatrosu’nda ve Vahe Öz ile kurdukları tiyatroda uzun yıllar sahne aldıktan sonra 1975 yılına kadar aralıksız sahne alacağı Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Tiyatrosu’na geçer. Fakat Adela’nın tüm halkın kalbinde edindiği sarsılamayacak yer esas olarak sinema kariyerine dayanmaktadır. 

   Sinemadaki ilk deneyimi ise 1947 yılına denk gelir. 70’lere kadar az sayıda filmle sinema sektöründe çalışmış, 70’lerden itibaren ise Yeşilçam’ın ölümsüz isimlerinden biri olacağı dönem başlamıştır. 1970 yılından vefatına kadar 70’in üzerinde filmde rol almıştır Adela. Bunların çoğu Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in yönettiği güldürü ve dram ağırlıklı filmlerdir. Hababam Sınıfı ise bu filmler içinde belki de en çok bilinen karakterini yarattığı yapım olarak öne çıkıyor. Rıfat Ilgaz’ın öykülerinden sinemaya taşınan eser, Ertem Eğilmez’in rejisörlüğüyle ve muhteşem oyuncu kadrosuyla Yeşilçam’ın belki de en klasik yapımlarından biri. Hayta bir lisenin müstahdemi olan “Hafize Ana” rolündeki Adile Naşit ise Hababam Sınıfı serilerinin vazgeçilmez karakteri. Hafize Ana, iyi kalplidir, adaletlidir, kahkahasıyla neşe saçandır; çocuklara, gençlere ayrı bir ilgisi, özeni vardır, haklının yanında durup haksıza göğüs germeyi de bilir. Aslında tüm bunlar yarattığı karakter kadar Adile Naşit’in de ta kendisidir. Neşeli Günler’de keyifli bir turşu kavgasına girer, Bizim Aile’de evinden atılmış olsa da hayata tutunmanın, yaşam mücadelenin baş aktörlerinden biri olur.  

   Naşit, seyircisini çoğunlukla kahkahalara boğar, fakat hüznü de yaşatmada ustadır. Canlandırdığı her türden karakterde izleyen herkesin içinde sevgiyi, sevginin gücünü, direncini çoğaltmayı bilir. 57 yıllık ömrünün tamamını tiyatro ve sinemaya adamış bir emekçidir Adile Naşit. Gülüşüyle güldürebilen nadir bulunan bir komedyendir.  

   Güldürüyü de hüznü de tüm yalınlığı ve yoğunluğuyla yaşatabilen bu büyük ustanın hayatında ise acının belirlediği dönemeçler olmuştur. Bunlardan ilki babasının vefatı, diğeri ise kalbi delik olarak doğan ve 16 yaşında kaybettiği oğlu Ahmet'in acısıdır. Çevresine doğallığı, sevgi doluluğuyla hayatına kattığı onlarca dostu Ahmet'in tedavisi için yardım kampanyası bile yapar, oyunlarından gelirleri bu kampanyaya aktarırlar. Tüm bu çabalara karşın Ahmet, Naşit'in doğum gününden bir gün önce hayata gözlerini yumar. Ondan sonra Adela ne kendinin ne başkasının doğum gününü kutlar.

   Çocuklara adar kendini. 1980 yılında, televizyonda henüz tek kanallı dönem varken TRT'de başlayan "Uykudan Önce" programında çocuklara masallar anlatmaya başlar ve bir neslin çocukluk anılarına en güzel masalların anlatıcısı olarak tesir eder. O nesil büyüdüğünde bile bilir hâlâ Adile teyzelerinin "kuzucukları" olduklarını. Bugün Ankara'da ve İstanbul'da çocukların parklarına verilir ismi, Çankaya'da bir büstüyle selamlar, Adile Sultan Kasrı'nda bulunan Hababam Sınıfı Müzesi'nde heykeli size ders zilinin çaldığını hatırlatır. Adile Naşit, sanatsal ve toplumsal tarihimizin olduğu kadar bireysel tarihlerimizin de ayrılmaz bir parçası, en güzel gülen anısıdır.

   Bu büyük sinema ve tiyatro emekçisi ustamız, 11 Aralık 1987'de hayata gözlerini yumdu. Onsuz geçen yıllardan söz etmek acı da olsa aslında Yeşilçam filmleriyle büyümüş olan niceleri için onsuz geçmiş bir zaman dilimi yok demektir. Onun da yaptığı gibi, biz de Adile Naşit'in doğum gününü kutlamayabiliriz, ama her 8 Mart'ta tiyatro ve sinemamızın emekçi kadını Adile'yi sevgiyle, gururla ve gülümseyişlerimizle anmaktan geri duramayız. Kahkahanın emekçisi Adela, Adile, Hafize… 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günün kutlu olsun!

       

   Photo Credit 

   http://www.sinematurk.com
   ​www.sinefesto.com

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam