Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Yeni Başlayanlar İçin Dalga Sörfünün Püf Noktaları

   Sörfe ilgi duyup işe nereden başlayacağını bilemeyenler için A'dan Z'ye dalga sörfü kılavuzu.

   Sörf yapmaya merak salan herkes ilk başlarda dalgaların üzerinde kendinden emin bir tavırla süzülen diğer sörfçülere imrenerek bakar. Bir sürü farklı beceriyi bir arada sergilemeyi gerektiren bu hareketli dünyaya dalmak heyecan verici olduğu kadar ürkütücüdür de. Sörf tahtasının üzerinde denize açılmak, uygun dalgayı yakalayıp tahtanın üzerinde dengede durmak ilk başlarda insanın gözünü korkutabilir. Ancak dalgaların dünyasına bir defa adım atıp suyla olan zihinsel ve bedensel bağı kuran birinin hayatındaki hiçbir şey asla eskisi gibi olmaz! İşte, sörfe yeni başlayanlar nasıl bir yol izlemeli ya da sörf öğrenirken nelere dikkat etmeli, bu işin püf noktaları nelerdir, diye merak edenler için tüm yanıtlar bu yazıda!

   Doğru Sörf Tahtasını Seçmek

   Doğru sörf ekipmanını seçmek sörfe başlamaya karar veren birinin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında geliyor. Dalga sörfünde kullanılan sörf tahtası malibu ismiyle anılıyor ve sörfe yeni başlayanların ilk zamanlarda üzerinde daha kolay dengede kalabilmeleri için büyük ve yumuşak yüzeyli tahtaları tercih etmeleri öneriliyor. Bu nokta gerçekten tahmin edildiğinden de önemli çünkü size uygun olmayan bir tahta ile yaşayacağınız olumsuz tecrübeler bu sporu yapmak için uygun olmadığınızı düşünerek pes etmenize bile neden olabilir. Tabii tahtayla birlikte sörf tasması edinmeyi de kesinlikle atlamamanız gerekiyor. Belki ilk başlarda, tahtayla aranızdaki bir pranga varmış gibi hissedeceksiniz ama sörf tasması yeri geldiğinde hayatınızı kurtarmanıza yardım edecek kadar önemli bir ekipman.

   Sörfü Bir Bilenden Öğrenin

   Elbette yeni şeyler öğrenmek için her zaman bir başkasına ihtiyacınız yok ama hiçbir şey, özellikle sörf gibi aynı anda hem konsantrasyon hem fizik gücü hem de koordinasyon becerisi gerektiren bir sporu öğrenirken yanınızda bilen birinin olmasının yerini tutamaz. Bu bir eğitmen de olabilir, iyi bir sörf sporcusu da. Önemli olan, ilk denemelerinizde size yol gösterip cesaretlendirecek bir akıl hocanızın olması. Bu kişi aynı zamanda yaralanmanıza ya da daha kötüsü hayatınızı riske edecek yanlışlıklar yapmanıza engel olacaktır. 


   Suyun İçinde İlk Tecrübeler

   Şimdi gelelim en önemli tüyolara. Bütün sörf meraklılarının en büyük arzusu bir an önce suya girip çalışmalara başlamaktır fakat denize çıkmadan önce karada yapacağınız bazı alıştırmalar sizi denize daha iyi hazırlar. Sudaki dalgalarla karşılaşmadan önce en sık yapacağınız şeylerin başında tahtanızın üzerinde yüzüstü uzanmak geliyor. O yüzden size en rahat gelen yatış pozisyonunu keşfedebilmek için tahtanızın üzerine önce karadayken uzanıp onun detaylarını hissedin ve suya girmeden önce biraz karada ustalaşmayı deneyin.

   Şunu en başta belirtmekte fayda var: Düşeceksiniz. Sonra bir daha düşeceksiniz ve sonrasında yüzlerce defa daha. Ama bir de güzel haber var. Tüm beklenmedik düşüşlere, sulara batıp çıkmalara, bazen ufak kazalarda tahtaya vurup moraran kol ve bacaklarınıza, hepsine değecek! 

   Önceleri, yüzüstü pozisyonda uzun uzun kendinizi deneyecek, tahtanın üzerinde ayağa kalkmak için çabalayacaksınız. Bu bile ilk başta biraz zaman alacak fakat eğer bu hamleyi şınav çekermiş gibi hızla yapmayı başarabilirseniz, çok da zor olmadığını göreceksiniz. Aslında tahtanın üzerinde hızlıca ayağa kalkma hareketini de karada daha önceden çalışabilir bu konuda kendinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. 

   Düşmeyi Öğrenmek

   Bir diğer mesele, tahtanın üzerinde ayağa kalkmayı başardıktan sonra duruş pozisyonunuzun doğru olması… Suya girdiniz, uygun dalgayı gözünüze kestirip hızlıca sörf tahtasının üzerinde ayağa kalktınız. İşte burada yapmanız gereken sırtınızı değil dizlerinizi bükmek. Dizleriniz yerine sırtınızı bükerseniz hem ne yaptığınızı bilmiyormuş gibi görünürsünüz hem de tahta üzerindeki dengenizi kaybetme olasılığınız iyice artar. Düşeceksiniz diye defalarca tekrarlamışken doğru düşmenin püf noktalarına değinmeden olmaz. İşte bu noktada bir bilenin yönlendirmeleri her şeyden değerli hale geliyor. Ne zaman nefesinizi tutup ne zaman yüzmeniz gerektiğini hem tecrübe sahibi bu kimselerin yönlendirmeleri hem de deneme yanılma yöntemiyle yavaş yavaş öğreneceksiniz. Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir diğer konu da kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmamak adına işin başlarındayken profesyonel sörfçülerin etrafında çok fazla gezinmemek ve ilk etaplarda boyunuzu aşacak atraksiyonlara girmemeniz. 

   Biraz Kondisyon Hiç Fena Olmaz

   ​Son olarak unutmayın ki sörf yapmak vücudun bütün kas gruplarını çalıştıran harika bir spor. O yüzden sörfe başlamadan önce kondisyon tutmak, dalgalarla ve ilk başlarda sörf tahtanızla haşır neşir olurken size avantaj sağlar. Vücudunuzun size anlattıklarını dinlemeyi, canınız sıkkınken ya da yorgunken biraz mola vermeyi ihmal etmeyin. Evet, sörf öğrenmek kesinlikle biraz zaman alan, yorucu bir süreç ama her defasında sınırlarınızı ne denli zorlayabildiğinizi ve ne kadar yol kat ettiğinizi gördükçe, çektiğiniz tüm sıkıntılar da tıpkı kumsaldaki köpükler gibi yavaş yavaş silinip gidecek.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam