Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Wild Wild West, Kızılderililerle Tanışma Vakti

   Arizona denince akla neler gelmez ki? Filmler, şarkılar, vadiler ve bölgeye hâkim bir turuncu-kızıl renk, ama en önemli şeylerden biri de yerlileri, yani Kızılderililer...

   Kolomb, notlarında onlar için şöyle demiş: “Son derece sade, dürüst eli açık insanlar. Herhangi birinden sahip olduğu herhangi bir şey istenince asla hayır demiyorlar ve hemen veriyorlar. Kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, kalplerini verecekmiş gibi sevgi gösteriyorlar.” Biz onları film ve çizgi romanlardan Oturan Boğa ya da Şahin Göz olarak bilsek de bu halkın önemli bir tarihî geçmişi var.


   Arizona

   Tarihte Kızılderili nüfusunun yoğun olduğu bölgelerden biri de Arizona. Bu bölgede bilinen kabileler Apache, Havasupai, Hopi, Hualapai, Mohave, Navajo, San Carlos Apache, White Mountain Apache, Yavapai yerlileridir. ‘’Bu kadar çok kabile mi varmış?’’ demeyin. İşin aslı, hepsi birbiriyle akraba. Sadece bu kabilelerin çoğu, Apacheler’den ayrılıp kendi kabilelerini kurmuşlar. Yani aralarında sadece kültür farkı var.

   Kabilelerin Adı Düşmanlardan...
   Dedik ya isimlerinin pek de önemi yok. Çünkü filmlerden de bildiğiniz bu kabilelerin çoğunun gerçek ismi farklı. Bu isimler aslında düşman kabileler tarafından verilmiş. Apaçiler’den örnek vermek gerekirse, asıl isimleri ‘’halkımız’’ anlamına gelen ‘’Dine’’. Apaçi ismi onlara, başka bir kabile tarafından verilmiş. Bu kabilenin dilinde Apaçi, düşman demek. Bir başka yanlış bilinen isimse “Sioux” ya da “Siyu”. Onların asıl ismi Lakota. Sioux, onlara Fransızlar tarafından verilmiş bir isim ve yılan demek. Günümüzde aslında yanlış bildiğimiz bu türde çok isim var. Zaten isim yönünden talihin hiç gülmediği bu yerli halka Kristof Kolomb da Indian, yani ‘’Hintli’’ adını vermişti. Keza Eskimolar’ın gerçek ismi Inuit olmasına rağmen, yine başka bir kabile onlara, çiğ et yiyen anlamına gelen Eskimo tabirini uygun görmüş.;


   Arizona'nın İlk Sahipleri
   Amerikan yerlileri hakkındaki bu kısa bilgiden sonra biz Arizona’ya geri dönelim. Saksıda gördüğümüz kaktüs çeşitlerinin, orada telefon direği boyunda ağaca dönüştüğü bir ekolojiye sahip. Arizona bize hiç de yabancı değil. Neden mi? Önce Western filmlerinde daha sonra Arizona Dream, Grand Canyon, Thelma ve Louis gibi Hollywood filmlerinden... Bölgenin sloganı da ilginç. Türkiye'de TEMA Vakfı'nın kullandığı ‘‘Türkiye çöl olmasın’’ söylemi burada tam tersine dönüyor. Amerikalılar ekonominin gelişmesiyle birlikte çölün gitgide yok olmasından korkuyorlar ve ‘‘Arizona çöl kalsın’’ söylemini kullanıyorlar. Arizona’yı çölüyle birlikte seviyorlar. 

   Yerli kabilelerin isimleri gibi buranın da ismi eskiden farklıymış. Bölgenin ilk sahipleri Kızılderililer buraya Aleshonac demiş. İspanyollar buraya gelip yerleşince ve bu ismi söylemekte zorlanınca Arizona demişler. Bu da küçük pınar anlamına geliyor. Bitki örtüsü açısından da oldukça zengin olan Arizona'da binlerce bitki çeşidine rastlanabiliyor. Yerli halk, turistlerin hayranlıkla izlediği bu bitki çeşitlerinden birçok şekilde faydalanıyor. Yemekten ilaca, barınaktan su ihtiyacına kadar... Bölge çöl olmasına rağmen birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Amerika'daki ayı, antilop, kurt, tavşan ve tilki nüfusunun %90'ı burada yaşıyor.

   Gelelim ‘’Kızılderililerin Türk olduğu’’ iddialarına... Bunun hakkında henüz kanıtlanmış bir şey olmadığı gibi belki birgün ortak yönlerimiz de çıkabilir diyerek konuyu kapatıyoruz. Son olarak Kızılderililerin esprili bir mesajını iletelim:‘’Bizi görünce herkes hemen elinin içiyle ağzını kapatıp açarak ‘’lu lu lu lu...’’ yapıyor. Nedir anlamıyoruz. Bizim kültürümüzle uzaktan yakından ilgisi yok. Yapmayın.’’ 

   Ünlü John Wayne Kaktüsü

   Çölün kendine ait ünlü bir canlısı da var ama nadir bulunan bir şey olduğu için değil... Buradaki bir kaktüsün adı John Wayne. Çünkü ünlü oyuncu neredeyse her filminde bu kaktüsten su içiyormuş. Kızılderililer de çöldeki kaktüslerden ilk yararlananlardan. Meyvesinden, suyundan hatta dikenlerinden bile yararlanıyorlar. Kadınlar eskiden dikenleri dikişte kullanıyormuş.

   Zehirli Kaktüs Cholla

   Oldukça hayat dolu olan çölde hayat alan bitkiler de var. Normal gibi gözüken Cholla kaktüsü, çok zehirli iğnelere sahip. Üstelik bu zehirli iğneler vücuda girdiği anda ilerlemeye başlıyor.

   8000 Yıllık Duvar Resimleri

   Kızılderililer'in bilinen en eski yerleşim yeri, Arizona Sedona'da. Bu bölgede bulunan ataları binlerce yıl önce duvarlara günlük hayatlarını anlatan resimler çizmiş. Kömür kullanarak çizilen bu resimler hala bozulmadan duruyor.

   "Antilop Kanyonu bölgedeki en etkileyici doğal yapılardan bir tanesi. Yerli Navajo dilinde suyun taşların arasından aktığı yer anlamına gelen "Tse' Bighanilini" kanyonun orijinal ismidir. Toprak ve kızıl renk tonlarındaki kayalardan oluşan dar geçitler gün ışığıyla buluştuğunda renklerin tonları ve manzaradan aldığınız büyüleyici keyif katlanarak artıyor. Gizemli geçitlerinin arasından süzülen ışık, kum taşıyla buluştuğunda doğanın yarattığı bu eşsiz doku ziyaret eden herkesi görkeminin tutsağı etmeye aday. Göz alıcı bu geçitte gün ışığının en güzel yansımalarını kaçırmak istemiyorsanız gezinizi öğlen saatlerine planlamanız gerekiyor. Orijinal isminden de anlaşılabileceği gibi yağışların yoğun olduğu dönemlerde burası suyun akış rotasına giriyor ve bu şahane yapının geçitlerinde dolaşmak istiyorsanız yağışlara da dikkat etmeniz gerekiyor."

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Amerika Birleşik Devletleri hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam