Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Westeros’ta Tatil: Game of Thrones’un İzleriyle İrlanda

   Bazı ülkeler gizemlidir. Kendine ait bir ruhu vardır, görenlere ilham verir, kitaplara konu olur, anlatılarda bahsi geçer, filmler, diziler için doğal plato vazifesi görür... Böyle özel destinasyonlar, her kültürün buluşma noktası ve her zaman ilgi odağıdır.

   Herkesin kafasında ayrı bir İrlanda imajı, başka bir çağrışım vardır. Kimi için James Joyce’tur, kimi için gizemli Kelt kültürü, bazısı dünyaca ünlü pub’lar ve içkilerle anar, kimisi ilham veren mistik atmosferiyle… Son yıllardaysa İrlanda, adından en az kendi kadar heyecan verici bir başka serüvenle birlikte söz ettiriyor: Televizyon tarihinin hem senaryosu hem de görselliğiyle baş döndüren, yayınlandığı dönemlerde tüm dünyanın neredeyse en önemli gündemi hâline gelen muhteşem dizi Game of Thrones’tan bahsediyoruz. Fantastik bir kurgu olan Game of Thrones için doğal plato olması, İrlanda’nın sıra dışılığı hakkında herhalde bir parça fikir verecektir. Yıllar yılı onlarca farklı güzelliğiyle kitlelerin turistik anlamda ilgi odağı olan ülke, bugün çok daha popüler bir vesileyle ziyaretçi akınına uğruyor. Dünyanın dört bir yanından on binlerce Game of Thrones hayranı, bu eşsiz dizinin en çarpıcı bölümlerinin çekildiği ülkeye akın ediyor ve fantastik bir kurguya dokunma heyecanını yaşıyor. Biz de bu yazımızda sizleri bu fantastik yolculuğa davet ediyor ve tüm güzellikleriyle İrlanda ve soluk kesen başyapıt Game of Thrones dünyasının kapılarını aralıyoruz.


   Game of Thrones’un en önemli sahnelerinin çekildiği Castle Ward, Strangford Lough sahilleri, Titanic Studios, Cairncastle, Shillanavogy Vadisi’ni içeren bir rota hazırlayarak siz de bu fantastik kurgunun parçası olun!

   Her Adımda Sanat

   Uçsuz bucaksız yeşillikleriyle İrlanda el değmemiş bir tabiat harikası aslında. Bu harikaya bir de sahip olduğu kültürel miras, eşsiz mimari güzellikler ve bu topraklarda doğan dünyaca ünlü içki markaları eklendiğinde ortaya çıkan sonuca “ilham verici” demek gayet mümkün oluyor. Kimlere ilham vermemiş ki: James Joyce, Samuel Beckett, Oscar Wilde, Bernard Shaw… Dünya literatürünün birçok dev ismi, yıllar yılı, bu eşsiz topraklardan aldığı ilhamla eserlerine ruh katmış ve katmaya devam ediyor. Bu yönüyle bakıldığında, İrlanda ziyaretçilerine yalnızca keyifli değil, ilham verici bir deneyim vadediyor.

   Fantastik Bir Dünya

   Game of Thrones hayranları için İrlanda seyahati fantastik bir dünyaya dokunmak anlamına geliyor. Çünkü ülke, dizinin en nefes kesen sahnelerinin büyük bir çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor ve -görsel efektlerden arınmış olmasına rağmen- ekrandaki fantastik etkiyi bire bir hissettirecek kadar sıra dışı bir atmosfere sahip. Dizide, özellikle “kuzeyde” gerçekleşen önemli olayların hemen hepsi, bizzat bu topraklarda çekilmiş ve her birinin izini Game of Thrones turu dâhilinde takip etmek mümkün. Neler yok ki? Stark ailesinin evi Winterfell’den, “The Red Wedding’e” sahne olan Twins’e, House Tully’nin binlerce yıllık merkezi Riverrun’dan Ak Gezenler’in hüküm sürdüğü “duvarın ötesine”, Westeros’un en çarpıcı bölgeleri aslında İrlanda topraklarında yer alıyor. Bu kurgusal dünyaya ait imgelerin İrlanda’nın gerçek güzelliğiyle birleştiğini düşündüğünüzde, İrlanda gezisinin ne denli çarpıcı bir deneyim vadettiğini tahmin etmek güç olmuyor.

   Yapmadan Dönmeyin!

   Dublin’in ikonik St. Patrick Katedrali’ni ziyaret edin.Dünyaca ünlü romanlara konu olan O’Connel Sokağı ve Elegan Grafton Sokağı’nda romanların izini sürün.Irish National Stud & Gardens, safkan yarış atlarının yetiştirildiği, atçılık gösterilerini izleyebileceğiniz eşsiz bir doğa harikası park. Mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. 

   İrlanda’da çekilmiş bu filmleri mutlaka izleyin! 

   Once (2007) John Carney IMDB: 7,9 / 1 0
   In the Name of Father (1993) Jim Sheridan IMDB: 8,1 / 1 0
   Hunger (2008) Steve McQueen IMDB: 7,8 / 1 0
   Song for a Raggy Boy (2003) Aisling Walsh IMDB: 7,6 / 1 0

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Westeros hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam