Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Burası Mars Değil, Wadi Rum, Ürdün

   Ürdün gezisinin en etkileyici yerlerinden biri olan Wadi Rum’da geçirdiğim birkaç gün, yaşadığım en farklı deneyimlerden biri oldu.

   Burası Mars Değil, Wadi Rum, Ürdün
   Sefa Yamak
   Insider

   26.09.18

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   O ana kadar sadece filmlerde izlediğim, uçsuz bucaksız çöl manzarasından gözlerimi alamadım. Önümde göz alabildiğine uzanan vadi, kızıla çalan kumu ve yüksek tepeleriyle beni adeta büyülüyor. Ortadoğu’nun kalbine yaptığım bu yolculukta Ürdün’ün en güzel üç bölgesini görme şansını buldum: Lut Gölü diye bildiğimiz Ölü Deniz, Petra ve Wadi Rum. Ürdün’e giderken herkes gibi aklıma gelen ilk soru, Ortadoğu’nun bu hareketli bölgesindeki güvenlik konusuydu. Gidip görünce anladım ki burası şu an gerçekten Ortadoğu’nun en sakin, en güvenli ülkelerinden biri.

   Çöl iklimi hâkim olduğundan gideceğiniz zamanı iyi ayarlamanız gerekiyor. Mart ile mayıs arasındaki dönemin en iyi zaman olduğu söyleniyor. Yoksa sıcaklardan kavrulmanız ya da güçlü yağmurlara yakalanmanız mümkün.

   Ürdün’ün başkenti Amman’a vardığımda ilk iş bir 4x4 kiralamak oluyor. Hem ulaşım ağının sıkıntılarından kurtulmak hem de istediğiniz her noktaya rahatça ulaşmak için en iyi yöntem bu.


   Petra: ​Dünyanın Yeni Yedi Harikasından Biri

   Dünyanın en tuzlu göllerinden biri Lut Gölü’nden çıkıp doğruca Petra’ya yolculuk yapıyorum. Yolculuğun öyle bir havasına girmişim ki yıllar önce izlediğim Indiana Jones filmini buraya gelmeden tekrar izledim. Petra’nın sokaklarında yürümeye başladığımda filmde Harrison Ford’un heyecan dolu sahneleri gözümün önünde tekrar canlanıyordu. Yıllarca dünyadan gizli kalmış Petra’nın M.Ö. 1. yüzyılda yapılmaya başlandığını öğrenince hayranlığım daha da artıyor. Bugün pek çok şeye rağmen ayakta kalan Petra, 7. yüzyılda etkinliğini yitirip sadece yerel Bedevilerin bildiği bir alan hâline gelmiş. 1812 yılında kimliğini gizleyerek Müslüman olduğunu söyleyen bir İsviçreli kâşif tarafından tekrar keşfedilince tüm dünya Petra’nın varlığından haberdar oluyor. Genellikle fotoğraflarda gördüğümüz bina Hazine Dairesi. Ama Petra, sadece buradan ibaret değil, koskoca bir alanı kaplayan antik kentte görecek çok fazla şey var. Son yıllarda yapılan anketle Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilen Petra, aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Burayla ilgili en önemli tavsiyem de geceleri mumlarla aydınlatılmış hâlini görmeniz. Sadece pazartesi, çarşamba ve perşembe geceleri oluyor.

   Bedevilerin Topraklarına Yolculuk

   Petra’ya hayran kalıp bolca fotoğrafladıktan sonra sonraki durağım Wadi Rum’a doğru yola çıkıyorum. Çok heyecanlıyım. İlk kez bir çöl macerasına atılarak Bedevi hayatına tanık olup üstelik geceyi çölün ortasında geçireceğim. Özel koruma altında olan bölgeye girişte bütün ziyaretçilerin kayıt yaptırması gerekiyor. Kalacağım kamptan gelen Bedevi rehberimle giriş kapısında buluşuyorum. Buradan bile vadiye bakmak çok etkileyici. Önce Wadi Rum Köyü’ne uğrayıp soluklanıyoruz ve sonra kamp alanına geçiyoruz. Vadide birkaç kilometre arayla birçok Bedevi kampı var. Siz bunlardan istediğinizi seçebiliyorsunuz. Akşamüstü vadi, gün batımı renklerine bürünmek üzereydi. Vadi, kızıl renge boyanmış göz kamaştıran bir hâl almıştı. Kum taşı ve granitten oluşan vadi, sıra dışılığıyla sizi fazlasıyla büyülüyor.

   Sonsuzluğun Ortasında Lüks Sığınaklar

   Burada konaklama seçenekleri farklı ve çeşitli. Keçe çadırlar, şişme balonlar ya da bildiğimiz kamp çadırı… Keçe çadır dediğime bakmayın, dışardan çok sade görünen çadırın içerisindeki rahatlık ve ihtişam, inanılmaz. Çölün ortasında lüks bir vaha yaratmışlar. Dinlenme ve yemek çadırları da aynı özenle hazırlanmış. Bir şişme balonu andıran diğer odaların üzerindeki alan, şeffaf olarak bırakılmış. Bunun nedeni ise bu şeffaf çatıdan gece yattığınız yerden yıldızları izleyebilmek. Şişme koridorlar sizi ana odaya bağlıyor. Aralarında dolaşırken kendinizi bir uzay filminin ortasında hissediyorsunuz. Dilerseniz içeride dilerseniz dışarıda gökyüzünü izleyebiliyorsunuz.

   Kuyudan Gelen Lezzet, Gökyüzüyle Ziyafet

   Yemek çadırında beklerken kumun ortasında hareketlenen birilerini görüyoruz. Yerdeki kumlar temizlenerek bir kapak kaldırılıyor ve kuyudan zincirlerle çekilen tencereleri görüyorum. Şaşkınlıkla bunların bizim akşam yemekleri olduğunu anlıyorum. Kuyuda ağır ateşte pişmiş yemeklerin tadı nefis. Üzerine de çayımı içip gecenin heyecanla beklenen anına geçiyorum. Çölün ortasında taştan duvarlarla kaplı bu alanda karanlıkta gökyüzüne baktığınızda gördüklerinize inanamıyorsunuz. Uzandığınız yerden size bu kadar yakın milyonlarca yıldızı görünce işte asıl büyü burada başlıyor. Işıksız bir ortamda açık bir havada gökyüzüne bakarsanız bu muazzam görüntüyle karşılaşırsınız. O yüzden şehir ışıklarından uzak, ıssız yerlere kaçtığınızda kafanızı kaldırıp, mutlaka gökyüzünü seyredin.

   Wadi Rum Diğer Adıyla Ay Vadisi

   Sabahın ilk ışıklarıyla cip safari ile kızıl gezegeni daha derinden tanımaya başlıyorum. 720 kilometrekarelik bir alan. Vadinin bir diğer ismi ise Ay Vadisi. Wadi Rum kelimesi Arapça “kum vadisi” anlamına geliyor. Etrafınız kum taşından tepelerle dolu. En yükseği 1700 metreyi buluyormuş. Bazı yerlerde dar kanyonlar yolunuzu kesiyor. Vadinin ev sahipleri ise Bedevi kabileleri. Oldukça sıcakkanlı ve misafirperverler. Birçoğu keçi sürüleriyle yaşamını sürdürürken bir kısmı da turizmle uğraşıyor. Vadinin en çok yapılan aktivitelerinden biri jip safari. 2-4 saat süren bu turlarda Bedeviler sizi vadinin en gizli kalmış köşelerinde gezdirip, en yüksek tepelerine çıkmanızı sağlıyorlar. İsteyen develerle veya atlarla da safari yapabiliyor. Kanyon yürüyüşleri ve balon turu burada yapılacak en güzel aktivitelerden.

   Filmlerde Ürdün

   Ürdün toprakları o kadar etkileyici ki birçok yönetmeni buraya çekmiş, bir sürü ünlü filme sahne olmuş. Burayı herkesin aklına düşüren ilk film, Lawrence of Arabia. Bundan başka Prometheus, Red Planet, The Martian, The Mummy Returns, Transformers: Revenge of the Fallen, The Last Days on Mars gibi birçok film de burada çekilmiş.

   Vadide dolu dolu bir gün geçirdikten sonra dönüş için Akabe’ye geçiyorum. Ürdün’ün denize açılan tek noktası burası; ama oraya gelene kadar gördükleriniz öyle güzel ki burası yanında oldukça sönük kalıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Ürdün hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam