Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Uruguay’da Sonsuzluk Hissi, Punta Del Diablo

   Herkes bir yerleri bırakıp yeni yerlere gitme peşinde son yıllarda. Gitmek mi, kaçmak mı denir bilinmez. National Geographic Channel röportajı aracılığıyla tanıştığım Yeni Zelandalı kadın, yaklaşık altı aylığına gelmişti Punta del Diablo’ya. Ancak daha uzun kalabilirim diyordu. Ona göre ne bir kaçış ne de arayıştı geliş nedeni.

   Uruguay’da Sonsuzluk Hissi, Punta Del Diablo
   Levent Özçelik
   Insider

   31.12.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Kıyıda oturan yetmişli yaşlardaki çiftin yanına gitmeden önce kırık dökük bir karavanı bakkal dükkânına dönüştüren Jose’den soğuk Uruguay birası Patricia almak var aklımda. Tabii Jose ile yarım yamalak İngilizce-İspanyolca laflayarak. Jose ile hemen her karşılaşmamızda pek çok kez aynı İspanyolca kelimeleri kullanarak konuşuyoruz. İspanyolca fonetik olarak kulağıma hep çok güzel geliyor. Jose, Rochalı, Punta del Diablo’nun bulunduğu bölgede doğup büyümüş. Birkaç küçük Arjantin kaçamağını saymazsak, Uruguay’ın dışına çıkmamış. Jose’den aldığım biramı bitirip diğer uçta kilisenin bulunduğu kıyıda duran üç beş insanı fotoğraflıyorum. Sonra hemen her gün olduğu gibi Calle de los Pescadores caddesindeki barlardan birine girip oturuyorum. Punta del Diablo çok uluslu bir kasaba gibi. Hemen her gün farklı kültürlerden birileri ile tanışabilirsiniz. Ancak bu söylemimden kalabalık bir yer olduğu manası çıkmasın. Azınlıkların yaşadığı, irice bir mahalle demek daha doğru Punta del Diablo için. Yerleşik nüfusun 600’leri aşmadığı Punta del Diablo’da, çoğunluğu Uruguaylılar ile Arjantinlilerin oluşturduğunu eklemeliyim.

   Ertesi gün kumsalda Kaliforniyalı sarışın bir kız ve erkek arkadaşı ile tanışıyorum. Onları ilk kez, önceki sabah erken saatlerde kıyıda görmüştüm. İkinci kez karşılaştığımda erkek arkadaşı denizde board’unun üzerinde dalga sörfü yapıyordu. Kız, bölgenin simgesi granit kayalara doğru yürüyeceğini söyleyince, birlikte kumsalı bitirip kayaların üzerinde sohbete devam ediyoruz. Punta del Este’nin son derece güvenli olduğunu, güneşini, rüzgârını ve dalgalarını ne kadar sevdiğini anlatıyor uzun uzun. “Burası her daim kaçış noktam” diyor. 


   “Sakinliğine aldanmayın, dev dalgaların kıyıları dövdüğü sert kışlar, buranın ayrılmaz parçasıdır” diyorlar.

   Kıyıya çekilmiş iki kayığın arasında, orta yaşı biraz aşkın Uruguaylı çift şezlonglarında güneşin batışını izliyor. Uzun zamandır buralarda yaşıyorlarmış. “Gençliğimiz bu sahilde geçti, çocuklarımız bu kumsallarda büyüdü” diyorlar. Kış geldi mi içerilere kaçarlarmış. Biraz ötedeki küçük karavandan doğal meyve suyu içmemi öneriyorlar, sözlerini dinliyorum. Sonra sahildeki açık olan tek bara gidiyorum. Uruguaylıların ne kadar sıcak insanlar olduklarını yine keyifle izliyorum. Buraya üçüncü gelişim olmasına rağmen her şey aynı, sanki insanlar bile! Sahilde oturan çift, sörf yapanlar, tekrarı çekilen bir filmin sahneleri gibi. 

   Montevideo - Punta del Diablo yolu… Başkent Montevideo’nun 300 kilometre kuzeydoğusunda yer alan, 600 kişilik nüfusuyla kendi hâlinde bir kasabadan söz ediyorum. Yol uzadıkça uzuyor. Bir yerlerde durup muhteşem manzarayı izliyor, fotoğraf çekiyoruz. Gün boyu sürüyor bu hâlimiz, bir ara iki Uruguaylı kadının göl kıyısındaki küçük baraka içindeki lokantalarında atıştırıyoruz. Aynı zamanda bizi ve aracımızı gölün karşı kıyısına götürecek olan feribotu bekliyoruz. Feribot dediğime bakmayın; en fazla iki otomobil taşıyan motorlu bir sal bahsettiğim.

   Uruguay, benim küçük Güney Amerikalı güzelim... Punta del Este, La Paloma, Cabo Polonia ve Rocha’nın merkezini geçip yeniden Punta del Diablo’dayım. İlk işim, her seferinde olduğu gibi kumsalı ve kayaları adımlayarak buruna gitmek ve orada bir süre oturmak. Önümde Atlas Okyanusu, arkamda derme çatma evler, barakalar ve gerisinde 10 kilometre çapındaki Laguna Negra (Kara Lagün) var. Göz kamaştırıcı bir manzara, muazzam bir andan bahsediyorum.

   Doğanın Sanatsal Dokunuşları

   Bu kıyılarda binlerce yıldır doğanın hükmü geçiyor. Rüzgâr durmaksızın eserek granit kayaların altın kumlara gömülmesine yol açıyor. Sahili boydan boya kat ederek okyanustan Laguna Negra’ya kadar yayılan altın kumsallar, bu rüzgârların ürünü... Yağmurla oluşan erozyon, kumulların şeklini bir anda değiştiriyor. Sahildeki devasa granit kayalıklar arasından yolunu bulan kumlar, tuhaf biçimli tümseklere dönüşüyor, üzerini bitkiler kaplıyor. Yükseklerden gelen dereler ve yağmur, bu kumulların arasında minik göletler oluşturuyor. Bu da yörenin envai çeşit bitkilerine yaşam ortamı sunuyor.

   Kuruluş Nedeni Astım Hastası Bir Çocuk

   Bölge 1935 yılında, astım hastası oğulları için temiz deniz havası arayışında olan Rocha ailesi tarafından bulunmuş. Yerleşmelerinin ardından onları, yakın bölgelerde yaşayan balıkçılar izlemiş, özellikle köpekbalığı avcılığı için. Daha sonra iç bölgelerde yaşayıp hayatlarını değiştirmek isteyen köylüler de gelip yerleşmiş.

   1990’larda turistlerin de keşfetmesiyle bölge ünlenmeye başlıyor. İç kısımlarda güzel restoranlar ve oteller var ama sahile doğru gittikçe “hiçbir şeye” yolculuk ediyormuş hissine kapılıyorsunuz. Evler ve restoranlar yerini küçük barakalara bırakıyor. Yani sakinliğe, dinginliğe ve doğaya...

   40 Dolara Ev Kiralayın

   Tatilciler gündüz plaja, gece ise pub, restoran ve barlara gidiyor. Özellikle kızarmış kalamarlar yemenizi öneririm, çok lezzetli! Marmelatlı pasta ve “dulce de leche” isimli sütlü tatlı da denemeye değer.

   Merak edenler için: Kasaba oldukça ucuz. Birkaç kişinin kalabileceği bir evin gecelik kirası 40-50 dolar aralığında. Bu nedenle özellikle aileler, öğrenciler ve huzur arayanlar için ideal. Ayrıca çevrede oldukça iyi otel ve restoranlar da var.

   Görmeden Dönmeyin

   Aguas Dulces (Tatlı Sular) 
   Göz alabildiğine uzanan kumsala küçük çiftlikler, kulübeler kurulmuş.

   Bosque de Ombues Monte Grande 
   Güney Amerika’nın pampas otlaklarına özgü şemsiye şeklinde, çok gövdeli, yapraklarını dökmeyen Ombu ağaçlarıyla kaplı ilginç bir bölge. Valizas iskelesinden günübirlik tekne turlarıyla ulaşmak mümkün. 

   Cabo Polonio
   Burada bulunan kayalık alan doğal bir fok yuvası. Çığlıkları uzaklardan bile duyuluyor. Fokları güneşlenirken, dalgalarla oynarken seyredebilirsiniz. 

   Centro de Tortugas Marinas del Uruguay
   Denizkaplumbağası cenneti.  Chuy: Rocha Bölgesi ile Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletleri arasında tam bir alışveriş cenneti. Uruguay-Brezilya Bulvarı’nın Uruguay tarafı vergisiz mağazalarla, Brezilya tarafı rengârenk dükkanlarla dolu. 

   Laguna Negra 
   Doğal ormanlar, palmiyelikler ve bataklıklarla çevrili bir doğa cenneti olan “Kara Lagün”e, geçmişte yerliler cenazelerini getirirmiş.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Uruguay hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam