Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tüyler Ürpertici Bir Kilise, Sedlec Kemik Kilisesi

   Çekya'da, sakin bir Orta Çağ kenti olan Kutna Hora’da dünyanın en sıra dışı ve en ürkütücü kiliselerinden biri yer alıyor.

   Gümüş madenleriyle kaplı, geçmişte ülkenin en büyük ikinci şehri olan Kutna Hora, Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesinde bulunuyor. Prag’a yapılacak bir seyahatte uğranılması gereken bu Orta Çağ şehri, Prag’dan 1 saatlik tren ya da otobüs yolculuğuyla ulaşılabilir mesafede.

   Şehrin dokusu tarihî mimarinin güzel örnekleriyle oldukça cezbedici. Şehirde dikkatinizi ilk St. Barbara Katedrali çekecek. Masalsı mimarisiyle bu gotik katedral, dışarıdan ve içeriden sizi saran atmosferiyle büyüleyici. Arka planda ise yine etkileyici bir hikâyeye sahip.

   Katedral, şehrin maden işçileri tarafından finanse ediliyor ve tamamlanması 600 yıl sürüyor. Şehir sakinleri için manevi değeri hikâyesiyle beraber ikiye katlanan bu kilise yüksek tavanları ve duvarlarını süsleyen detaylarının incelikleriyle etkileyici bir yapı.

   Kutna Hora’daki tarihî yapılar içinde bir tanesi var ki etkileyiciliğinin yanı sıra ürkütücülüğü de su götürmez cinsten. Sedlec Ossuary ya da Bone Church (Kemik Kilisesi) isimli yapı adından da tahmin edileceği üzere sayılamayacak derecede çok kemikle dekore edilmiş bir kilise. Üstelik kemikler insan kemikleri.

   Koskoca Hikâyeler Barındıran Küçücük Bir Şehir 

   Elbette bu ilk bakışta ürküten tarifin gerisinde bir tarih yatıyor. Hikâye 1278’de başlıyor. Kutna Hora’daki manastırın başrahibi Kudüs’e gidiyor ve dönüşünde Golgotha’dan toprak getiriyor. Kutsal toprağın Sedlec’e getirildiğini duyanlar da Sedlec’e gömülmek istiyorlar. Gömülmek isteyenlerin sayısı giderek artıyor; yaşlananlar son günlerini geçirmek için Sedlec’e geliyorlar. Büyük veba salgının da etkisiyle ölümlerin de sayısı artıyor ve 15. yüzyılda, Sedlec Mezarlığı'nda yer kalmadığında yakınına bir kilise inşa ediliyor. Kilisenin bodrumunda kemiklerin biriktirileceği bir alan bulunuyor.

   Kemikler kör bir keşiş tarafından yerleştiriliyor ve yüzyıllar boyu burada kalıyor. Ta ki 1870’te oyma sanatçısı Frantisek Rint’ten kemikleri yeniden yerleştirmesi isteninceye kadar… 

   Rint’in ardından Sedlec Kilisesi bugünkü görünümüne kavuşuyor. İçeriye adım attığınızda tuhaf hissetmenizin kaçınılmaz olduğu bu kiliseyi, yaklaşık 60 bin insanın kemikleri ilginç bir estetikle dekore etmiş hâlde. Her yanı ayrı etkileyicilikte olan kilisenin tam ortasında yer alan, kafatası ve kemiklerden oluşan avize ve kalkan, gördüğünüzde sizi hayrete, dehşete, saygıya ve daha nice duyguya sürükleyebilecek güçte. 

   Masalsı Yapılar

   Kutna Hora, vaktinizi dopdolu geçireceğiniz, çok etkilenip çok şey öğreneceğiniz bir şehir. Yalnızca sokaklarında gezerken bile tarihin içerisinde gezindiğinizi hissetmeniz mümkün. Çikolata Müzesi iştah kabartıcı bir seçenek. Yerin 60 metre altındaki Gümüş Müzesi kentin tarihine ve genlerine işlemiş gümüş madenciliği kültürünü tanımak için doğru adres. Göğe doğru zarif bir biçimde uzanan saat kulesiyle St. James Kilisesi ve yalnızca iç mimarisi saatlerce izlemeye değer güzellikte olan Church of the Assumption of Our Lady, Kutna Hora’ya gitmişken görmeden dönmemeniz gereken yerler.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Çekya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam