Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Turist Ömer Derler Onun Adına: Sadri Alışık

   Türk sinemasının unutulmaz karakterlerini yaratan büyük bir ustayı anıyoruz. Onu hepimiz çok iyi tanıyoruz aslında; Turist Ömer derler onun adına.

   Sinema tarihimizde iz bırakmış koca bir çınardır Sadri Alışık. 18 Mart 1995’te aramızdan ayrılmış olan bu çınar, filmleriyle, tiplemeleriyle, şarkılarıyla, kalendermeşrep tavrı ile dünyaya, hayata ve sanata adanmış bir ömür sürmüştür. Dostluğu, keyfi ve hüznü yaşamış ve yaşatmış bir ustadır.

   5 Nisan 1925’te İstanbul’un Beykoz semtinde dünyaya gelir Mehmet Sadrettin Alışık. Babası kaptan Rafet, annesi Saffet Hanım’dır. Çocuk yaşlardan itibaren sanata olan ilgisi ortaya çıkmaya başlar. İlk olarak Naşit Özcan Tiyatrosu’nun bir gösterisiyle tiyatronun büyüsüne kapılır ve ardından Cağaloğlu Halkevi’nde amatör olarak tiyatro yapmaya başlar. Tiyatro sahnesindeki ilk profesyonel deneyimi ise Raşit Rıza Tiyatrosu’nda 1943 yılında olur.

   Oynayarak Yaşayan Bir Emektar
   Oda Tiyatrosu ve Kent Tiyatrosu gibi önemli özel topluluklarla sahneye çıkmış, bugün Sadri Alışık Tiyatrosu olan Küçük Sahne ise tiyatro yaşamında en büyük yeri kaplamıştır. Türkiye tiyatrosunun öncü isimlerinden Muhsin Ertuğrul ile çalışmış, hayatının sonuna kadar ömrüne ve sanatına yoldaş olan Çolpan İlhan ile burada tanışmıştır.

   Sadri Alışık, sinemanın unutulmaz bir yıldızıdır. Bunun en büyük sebeplerinden biri de ömrüne sığdırdığı yüzlerce filmden bize bıraktığı ölümsüz karakterler, hikayeler ve repliklerdir kuşkusuz.


   Gerçek bir sinema emekçisi olan Alışık, beyazperdeye ilk adımını Faruk Genç’in yönetmenliğini yaptığı “Günahsızlar” filmi ile 1946 yılında atar. 1959 yılında çekilen “Yalnızlar Rıhtımı” filmi ise Küçük Sahne’den tanıdığı Çolpan İlhan ile bir ömürlük aşkını başlatır. Sinemamızın iki yıldızını bir araya getiren Yalnızlar Rıhtımı’nın bir diğer önemli yanı ise, senaryosunun, Çolpan İlhan’ın ağabeyi, şiirimizin Mavi’si Attila İlhan’ın elinden çıkmış olmasıdır.

   Yarattığı Ölümsüz Karakterler ve Sonsuz Bir Dostluk

   1960’lardan itibaren Sadri Alışık, Yeşilçam’ın aranan ismidir. Çoğunlukla yan karakterdir ama vazgeçilmez bir yan karakter. 1963 yılında çekilen, “Helal Olsun Ali Abi” filminde yine bir yan karakter canlandırır. Ama bu yan karakter, Yeşilçam’ın hafızasına köklü bir şekilde kazınacak bir tipleme kazandırır. Ayhan Işık’ın canlandırdığı baş karakterin yakın arkadaşı Turist Ömer’dir bu tipleme. Karakterin ortaya çıkışı ise adeta önce Turist Ömer’in şapkasıyla olur. Karakterin yazılmasının ardından iş onu vücuda getirmektedir. Elbiseler tamamdır ama Sadri Alışık hep şunu tekrarlar: “Sanki bir şeyler eksik hâlâ”. Sonunda bir şapka bulunmasına karar verirler. Ama hiçbir şapka Turist’in ruhunu ortaya çıkaramaz. Ta ki bir inşaattan gelen lime lime, eski püskü o meşhur şapkaya kadar. Sadri Alışık, şapkayı giyer ve Turist şekillenir. Omuzlar ve kalça geriye çıkar, ayakkabıların topuğuna basılır, usta oyuncunun o meşhur karakterinde, o bitirim duruşunda en çok o şapkanın etkisi olmuştur.

   Neşeyi ve kederi aynı kalenderlikle karşılayan meşrebi, eli alnının ortasında eğik bir biçimde selam verişi, hem dalgacı hem onurlu karakteriyle Turist Ömer’in bu filmle başladığı beyazperde yolculuğu ilki 1964 yılında çekilen Turist Ömer serileriyle devam edecektir.

   Ayhan Işık’ın da Sadri Alışık için öneminden bahsetmeden geçemeyiz. Sinemamızın bir diğer ustası, birçok yapımın başrolü ve jönü olan Ayhan Işık ile Sadri Alışık’ın dostlukları çok derindir. 1951 yılında bir film setinde tanışan ikili sonrasında Ayhan Işık’ın zamansız vefatına kadar sarsılmaz bir dostluğa dönüşür ve ikili tam 10 filmde beraber çalışırlar. Aileleriyle de beraber görüşen ikili, çoğu turnede, sette çıkarsız ve rekabetsiz bir dostluk kurabilmeyi başaran nadir sanatçılardan. Ayhan Işık’ın ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen ondan bahis açılması Sadri Alışık’ın gözlerini dolduracaktır. Portrelerini çizdiği, vefatının ardından muhabbeti ona yazdığı mektupla devam ettiren, her yeni yıl arifesinde mezarının başına giden Sadri Alışık, Ayhan Işık olmadan geçen yıllarda ona büyük bir özlem duyduğunu her defasında dile getirir.

   Alışık’ın bir diğer unutulmaz karakteri ise 1964 yılında “Şaka ile Karışık” filminde karşımıza çıkan Ofsayt Osman’dır. Hakim karşısındaki son sahnesiyle hafızalarda yer etmiş olan bu film İtalya’da San Remo’da gerçekleştirilen Bodrig Hera Güldürü Filmleri Şenliği’nde Gümüş Ağaç Özel Ödülü’nü kazanmıştır. Sadri Alışık ismi, Küçük Hanımefendi, Avare, Ah Müjgan Ah, Serseri, gibi sayısı yüzleri aşan filmleriyle sinema tarihimizdeki sarsılmaz yerini almıştır. Vefatından bir yıl öncesine kadar sinemaya emek vermeye devam etmiş ve son filmi Yengeç Sepeti’yle beyazperdede son kez sevenleriyle buluşmuştur.

   Sanatla Yaratıcılıkla Yaşayan Bir İnsan

   Sadri Alışık’ın hayatı, sinemanın yanı sıra sanatın başka dallarıyla da iç içe geçmiştir. Güzel Sanatlar Akademisi’ne de girmesine vesile olan resim tutkusu bunlardan biri. Birçok yağlıboya ve karakalem tablosu bulunan Alışık, yaratıcılığını, iç dünyasını, hayatı ve umudu yücelten kişiliğini renklere yansıtmasını da bilmiştir. Doğduğu, yaşadığı ve toprağına karıştığı İstanbul’a sevdalı olan Alışık’ın İstanbul’a yazdığı şiirlerin de bulunduğu bir kitabı da vardır. İstanbul’u kaleminden eksik etmez, Tophane Rıhtımı’nı onun sesinden severiz, Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nde bir sokağın isminde adını okuruz. İstanbul’da yeşermiş bu çınar, tüm Türkiye’de izini bırakmıştır.

   Bugün Sadri Alışık ismi, kendisi gibi oyunculuğu seçmiş olan Kerem Alışık ve 2014’te kaybettiğimiz eşi Çolpan İlhan’ın girişimleriyle kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde yaşatılmaya devam ediyor. Oyunculuk alanında İstanbul’da ve Ankara’da eğitimler veren kurum, kendi prodüksiyonu olan oyunlarla da beğeni topluyor.

   18 Mart 1995’te bir süredir devam eden karaciğer rahatsızlığına yenik düşen, sinemamızın bitirim, kalender, onurlu, neşeli, bilge karakterlerinin yaratıcısı Sadri Alışık, bize tekrar tekrar izlemekten keyif alacağımız filmler, derin anlamlar yüklü replikler, oyunculuğuna her defasında hayran kalınacak sahneler bırakmıştır.

   Bugün Sadri Alışık’ın vefatının üzerinden 24 yıl geçmiş. Yeşilçam’ın koca çınarı 24 yıldır bizimle olmasa da, Turist Ömer’in kendine özgü o selamı bizimle, haksızlığın karşısında Ofsayt Osman’ın “Bu da mı gol değil?” diyen sesi kulaklarımızda. Gol! Gol büyük usta! Seni sevgiyle, saygıyla, senin selamınla anıyoruz, özlüyoruz…

   ​Photo Credit: www.sakm.net

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam