Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Turin’de Bir Kültür Dükkânı: Corraini Lingotto Kitapçısı

   Corraini Lingotto Kitapçısı’nın hikâyesinden önce şehri biraz tanımalı ve aralarında bağ kurmalısınız.

   Birleşik İtalya’nın ilk başkenti

   Turin ya da daha aşina olduğumuz adıyla Torino, İtalya’nın potansiyeline rağmen fazla dikkat çekmeyen şehirlerinden biri. Kuzey İtalya’da, Alplerin eteklerine kurulu şehir, aslında ülkenin en büyük 4. şehri ve önemli bir kültür merkezi. Po Nehri kıyısında kurulan şehrin geçmişi oldukça doyurucu. Antik çağlardan bugüne her zaman için İtalya’ya geçiş noktası olmuş bir konumda. Hatta hep anlatılan Hannibal’in MÖ 218 yılında yaptığı İtalya seferinde aştığı, zorlu Alp geçişinin ilk durak noktası Torino olmuş. Yani, Afrika’nın sıcak topraklarından gelip karla kaplı yüksek dağ sırasını aşan savaş filleri ile ilk Torinolular tanışmış. Roma İmparatorluğu sonrasında ortaya çıkan şehir devletleri, yüzyıllar sonra birleşmeye karar verdiklerinde de 1861 ile 1865 yılları arasında ilk başkent yine Torino olmuş. Dört yıl sürse bile, saltanat saltanattır.

   Çikolatanın Başkenti

   Torino’da çikolata üreticiliği, asırlardır süren bir gelenek hâlini almış. Öyle ki; şehirde büyük üreticilerin ürettiklerini de, küçük aile işletmeleri tarafından elde işlenen çikolataları da bulabilirsiniz. Büyük küçük yüzlerce üretici şehrin bu imzasını yaşatıyor. Şehirde ilk çikolata, sıvı olarak üretilmiş. Sıvı çikolatanın lisansını ilk olarak Giò Antonio Ari isminde bir çikolata üreticisi almış ve çikolatanın Torinolularla buluşma hikâyesini başlatan isim olmuş. Çikolata o zamandan bu yana popülerliğini hiç kaybetmemiş. Her baharda, dünyanın en büyük çikolata festivallerinden birinde dünyanın her yerinden çikolata gurmeleri Torino’da bir araya geliyor.


   Söz konusu “çikolata” ise İtalya’nın başkenti hâlen Torino.

   Otomobil Üretim Tesisinden Kitapçıya: Corraini Lingotto

   Dünya üzerindeki en farklı kitapçılardan biri ile tanışmak üzeresiniz. Şehrin kültür birikimini günümüze yansıtan Corraini Lingotto’nun bulunduğu bina, her zaman bir kitapçı değildi. İtalyan otomobil markası Fiat’ın araba ürettiği bir üretim tesisiydi. Burası komple bir tesisti ve içeride üretilen arabalar hemen dışarıdaki 2 buçuk kilometre uzunluğundaki pistte test edilirdi. 20. yüzyılın büyük bir bölümünde arabalar üretimi yapılan fabrika, şimdilerde Torino’nun önemli kültür merkezlerinden biri hâline geldi. Önceden arabaların çıktığı üretim bantlarına sahip bina artık bir alışveriş merkezine, Giovanni ve Marella Agnelli Sanat Galerisi’ne ve Corianni Kitapçısı’na ev sahipliği yapıyor.

   Fiat’ın Lingotto’daki araba fabrikasına dokunuşlarıyla yeniden bir ruh katan kişi, Renzo Piano. Bu yeni dizayn da Corraini Kitapçısı’nı emsallerinden ayıran en önemli özelliklerin içinde gösterilebilir. Kitapçıda gezinirken kendinizi bir müzede hissetmeniz oldukça muhtemel. Çünkü sıradan bir kitapçıdaki raflarda, belli bir düzene göre sıralanmış kitaplar arasında sıradan bir yürüyüş yapmıyorsunuz. Etrafta sergilenen modern sanat eserleri, fotoğraflar ve çeşitli sanatçıların yaratıcılıklarını yansıttıkları tasarım örnekleri etrafında dolaşıyorsunuz. Bu deneyim de Corraini’yi diğer kitapçıların birkaç basamak üzerine taşıyor. 

   Kitap ve daha fazlası

   Küçük palmiye ağaçlarıyla süslü katta dünyanın her yerinden gelen çocuk kitapları, modern sanat koleksiyonları ve tablolar, kitaplarla birlikte güzel bir ahenk oluşturuyor. Farklı değerlendirilen, hikâyesi olan yapıları seviyorsanız ve kitaplarla da ilgiliyseniz, yolunuz Torino’ya düştüğünde Corraini Kitapçısı’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

   Müzeler Şehri Torino

   Corraini Kitapçısı’nın yanı sıra, bu güzel şehirde elbette oldukça fazla görülmesi gereken yer var. Roma ve İtalyan kültürüyle her yerde karşılaşacaksınız. Müze ziyaretlerini seviyorsanız, Torino’yu da çok seveceğinizden eminiz.

   Mısır Medeniyeti'ne dair 30 bin parça eseri barındıran Mısır Medeniyeti Müzesi, farklı bir kültür hakkında oluşturulan dünyadaki en büyük müzelerden biri. Mısır dışında dünyanın başka hiçbir yerinde bu derecede büyük bir koleksiyon görebilmeniz mümkün değil.

   Dünyanın en büyük otomobil fabrikalarının bulunduğu, hatta birinin sanat galerisi ve kitapçıya dönüştürüldüğü bir şehirde tabii ki bir otomobil müzesi görmeniz kaçınılmazdır. Torino Otomobil Müzesi'nde, otomobilin tarihsel gelişimini gözleyebileceğiniz 200’ün üzerinde bir araç koleksiyonu sizi bekliyor.

   Sinemaya ilginiz varsa, 170 metre yüksekliği ile şehrin sembollerinden biri hâline gelen Ulusal Sinema Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ünlü oyuncuların kişisel eşyaları, kült filmlerin özel sahneleri, orijinal senaryo örnekleri ve en üst katında sizi bekleyen şehir manzarası, Ulusal Sinema Müzesi’nde sizi bekleyen güzel ayrıntıların içinde.

   Barok mimarisi ile dikkat çeken ve şehrin en güzel yapılarından biri olarak kabul edilen Palazzo Carignano, 16. yüzyılda Savoy Hanedanlığı tarafından inşa edilen ve bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Torino Kraliyet Sarayı ve yapımı 1400’lü yılların sonlarına doğru tamamlanan Torino Katedrali, şehir turunuzda mutlaka keşfetmeniz gereken yerler arasında.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   SERHAT SOMUNCUOGLU

   Harika

   Yorum Yap

   Torino hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam