Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tin Tin Tiny Mini Evim

   Tiny House trendine katılarak özgürleşmeye ne dersiniz?

   Salon, yatak odası, çalışma odası, giyinme odası, misafir odası, çocuk odası, banyo, ebeveyn banyosu, derken yıldan yıla genişleyen evlerden ve bu doğrultuda dört duvarların sınırlarıyla belirlenen yaşam alanlarından, şehrin kalabalığından, doğayı özlemekten, sürekli bir yerlere koşuşturmaktan yorulduysanız derin bir nefes alın ve arkanıza yaslanıp “basit yaşamanın” ne denli basit bir formülü olduğunu gözler önüne seren “tiny house” trendine daha yakından bakın!

   Tiny House Akımı Nedir?

   “Minik, küçük, küçücük” anlamı taşıyan “tiny” kelimesinin ev kavramıyla bir araya gelerek bir akım haline dönüşmesi bundan yaklaşık on yıl öncesindeki büyük ekonomik krize dayanıyor. Özellikle Amerika’da “mortgage krizi” olarak bilinen krizin ardından kredilerini ödemekte zorluk yaşayan insanların daha az maliyetli yaşam alanlarına yönelmeye başlamasıyla ortaya çıkan ve yıllar içinde tüm dünyada yaygınlaşan “tiny houses” anlayışı, bugün pek çok kişinin imrenerek baktığı bir ekolojik yaşam felsefesine dönüşmüş halde. Tiny house büyüklükleri çoğunlukla on ila kırk metre kare arasında değişen evler için kullanılan bir tabir. İlk başta insan, on metrekarelik ev mi olur, diye düşünmeden edemiyor ama doğru tasarım seçimleriyle sahiden de on metrekarelik bir alana koca bir yaşamı sığdırmak mümkün.

   “Tiny House”da Çevre Dostu Bir Yaşam


   Küçük evlerde yaşamayı tercih eden insanların pek çoğunun ortak noktası daha özgür bir yaşama özlem duyuyor olmaları. İlk etapta bu, modern dünyanın getirdiği pek çok rahatlıktan feragat etmek anlamına gelse de zamanla aslında yaşamak için ne denli az “nesneye” ihtiyacımız olduğunu açıkça ortaya koyuyor ve bu farkındalık bir noktadan sonra ironik bir biçimde insanı daha özgür kılıyor. “Az ama öz” bir yaşam tarzını benimsemek hep daha fazlasını arzulamaya yönlendirilen insanoğlu için şüphesiz bir dönüm noktasını ya da belki de bir öze dönüşü simgeliyor. Ve bu noktada, küçük detayların ne denli önemli olduğunu fark ediyor insan. Örneğin, bir gün işe yarar belki, düşüncesiyle dolaplara tıkıştırılan eşyaların lüzumsuzluğu, diş fırçalarken açık bırakılan muslukların ne kadar gereksiz olduğu ya da televizyonun karşısında uyuyakaldığınızda sabahlara kadar yanan lambaların anlamsızlığı bir anda gün gibi açığa çıkıveriyor. Kısacası böyle bir yaşam biçimi aşırı olan her şeyden uzaklaşmayı zorunlu kılıyor, çünkü “tiny house”lar azla yetinmenin ne denli önemli olduğunu, istemeseniz de bir biçimde size hatırlatıyor. Evlerin su ihtiyaçları, depolar; enerji ihtiyaçları ise güneş panelleriyle sağlandığı için fuzuli enerji sarfiyatı yapmak mümkün olmuyor ve işin en güzel yanı da bu zorunluluk her durumda çevreye daha az zarar vermek anlamına geliyor.

   Sabah Hangi Manzaraya Uyanmak İstersiniz?

   Küçük ev akımının bir diğer güzelliği evlerin çoğunlukla mobil olmaları, yani aracın arkasına bağlayıp evi uygun olan herhangi bir yere park edebiliyor olmak. Bu, kimi zaman bir kamp alanı oluyor, kimi zaman da boş bir arsa. Kısacası, bir güne eşsiz dağ manzaraları eşliğinde uyanırken bir diğerine denize sıfır bir kamp alanında başlamak sizin elinizde… Tabii mobil evlerin trafiğe çıkışı noktasında, her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de belirli kurallar olduğunu göz önünde bulundurmak kaydıyla. Tiny House Türkiye’de günden güne yaygınlaşsa da ülkemizde şimdilik en fazla üç buçuk tonluk araçların mobil olarak hareket halinde olmalarına izin veriliyor. 


   Nasıl Olacak Bu İş?

   İşte bu en önemli soru: Nasıl her şeyden uzaklaşıp böyle bir yaşam biçimine sahip olabilirim? Bunu yapmayı çok istiyorum ama nasıl? Bu soruların yanıtını vermek ilk etapta zor görünse de aslında cevapları da tamamen soruyu soran kişinin zihninde. Yazının hemen her satırında ifade edildiği üzere her şeyden önce gelen şey “istemek” ve sonrasında bu arzuyu gerçekleştirmek için harekete geçmek. Evet, zor görünüyor ama imkânsız değil çünkü bu zorluk gerçekten isteyen biri için “tiny house” kavramının felsefesine ters. Eğer sahip olduğunuz ve olmak istediğiniz onca nesneyi; evleri, arabaları, yazlıkları, son model telefonları vs. düşündüğünüzde, küçük bir eve yerleşmek ve hayatı daha da karmaşık hale getiren tüm fazlalıklardan arınmak sizin gözünüze de bütün bu saydıklarımızdan daha mütevazı bir arzu gibi görünüyorsa zaten “Nasıl?” sorusunun cevabına da yaklaşmış oluyorsunuz ve geriye sadece hayalinize giden yola çıkmak için o en önemli ilk adımı atmak kalıyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   3

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (3)

   Laila

   Çok hoş

   Atiye

   Muhteşem

   Nurefşan Sönmez

   Minimalist yaşama çok güzel bir örnek

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam