Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   The Little Women ve Salem Witch

   Boston yakınlarında iki kent, iki kentin kadınları... Farklı hikâyeler, farklı yaşamlar... Edebiyat ve tarih...

   The Little Women ve Salem Witch
   Ayşe Emre Ünlüsoy
   Insider

   21.10.19

   2013 yılında Boston’da bulunduğum süre içinde tek başına yeni yerler keşfetmenin tadını da çıkarmak istiyordum. Bunu en çok bilinen ve görülen yerlerin aksine yakın çevrede hikâyesi olan yerleri keşfederek gerçekleştirdim. 

   “Home of Little Women”

   Cambridge Library Conversation Club’daki öğretmenim Rose ile Amerikan edebiyatı üzerine konuşurken en sevdiğim klasiklerden olan Little Women gündeme geldi. Kitaptaki karakterleri konuşurken yazar Louisa May Alcott’un evinden bahsetti. Boston yakınlarında Concord’da olduğunu ve ben sorular sorunca dilersem trenle giderek hikâyenin geçtiği evi görebileceğimi söyledi.

   O hafta sonu hava çok yağmurlu olmasına rağmen (Boston ve çevresi kuzeyin soğuk havasına sahip) sabah erkenden yola koyuldum. North Station’ı kullanarak trenle yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk sonrası Concord’a vardım. Telefonumun navigasyonunu kullanarak yürümeye başladım. İlgili web sitesinde tren istasyonundan 20 dakikalık bir yürüme mesafesinde olduğu yazıyordu. Ama Amerika’da o anda Concord’da yürüyen tek kişi bendim sanırım. Eve varmam da yaklaşık 30 dakikamı aldı. Yürümenin en güzel avantajı aslında o bölgenin güzelliklerini yaşamaya fırsat vermesi. 

   Edebiyatta ve Tarihte Önemli Rol

   Concord, küçük, sakin, yeşil ve kültürel olarak güçlü bir Amerikan kentiydi. Burası edebiyat yanında, Amerikan Devrimi’ndeki rolüyle siyasi anlamda da özel bir yere sahipmiş. Devrimin önemli isimlerinden, fikir babalarından şair, yazar, filozof Ralph Waldo Emerson da bu kentte yaşamış ve devrimde burada bulunan evinde pek çok siyasi düşünürü ve aktivisti ağırlamış. Eve yaklaştığımı arabaların yoğunluğundan anladım hemen ve daha da dikkatli incelemeye başladım çevremi. İlk önce Mag, Jo, Beth ve Amy’nin koşup oynadıkları bahçe karşıladı beni. Birkaç adım sonra da o ünlü koyu renkli ahşap evleri. Hem bahçe hem de ev filmdekiyle aynıydı. Bir süre bahçede oyalandım. Sonra da ev gezisi için içeriye girdim. Yaklaşık 8-10 Dolar ödedikten sonra 7-8 kişilik bir gruba dâhil olarak rehber eşliğinde evi gezmeye başladım. Evin içinde fotoğraf ve video çekimi yapmak yasaktı. Bu sebeple gördüklerimi hafızama kazımak zorundaydım. Ev ahşaptan yapılmıştı; giriş kat, kızların anneleriyle geceleri oturup piyano çaldıkları, sohbet ettikleri, şöminenin olduğu küçük bir yaşam alanıydı. Üst katta ise küçük yatak odaları vardı. Odalarda kızların karakterlerini yansıtan objelerin yanında Jo’nun duvara yazdığı yazılar, Amy’nin duvara çizdiği resimler, Meg’in giydiği bir elbise, kitaplar vb. sergileniyordu. Rehber her odayı, yaşanmışlıkları ve yazarın bu eve dönüşünü, edebi yaşamdaki yerini detaylıca aktardı. Edebiyatla dolu keyifli bir geziydi benim için. 

   Ev günümüzde müze olmasının yanı sıra, felsefe ve edebiyat öğrencileri için bir araştırma merkezi. Concord School of Philosophy tarafından çeşitli kamplar ve atölyeler düzenleniyor. Bir bölüm mağaza olarak kullanılıyor. Burada hediyelik eşyalar (kupalar, anahtarlıklar, buzdolabı magnetleri vb. eşyalar) ve kitabın çeşitli baskıları, incelemeleri, felsefe kitaplarının yanı sıra yazarın diğer eserleri satılıyor. Louisa May Alcott’s Orchard House’dan elimde Little Women’ın güzel bir baskısı, kafamda Jo’nun masum haylazlıkları ve yüzümde küçük bir gülümsemeyle ayrıldım. Dönüş yolunda da kitabı yeniden okumaya başladım... 

   Salem, Witch Museum

   Salem, özellikle Halloween’ın (Cadılar Bayramı) kutlandığı Ekim ayında, Amerika’nın doğu yakasında en çok ziyaret edilen şehirlerden bir tanesiymiş. Kent, geçmişinde yaşanan cadı avları ve mahkemeleriyle zedelenen imajını farklı bir pazarlama projesine dönüştürmüş. Benim de ilgimi çekti ve gitmeye karar verdim.

   Salem’a yine Boston North Station’dan trenle 30 dakikada ya da Boston Harbor’dan yaz sezonu ve Ekim ayında kalkan vapurlarla ulaşılabiliyor. Mayıs ayı olduğu için ben treni tercih ettim. Trenden iner inmez yönlendirmelerle şehir merkezi ve görülmesi gereken yerlere ulaşabiliyorsunuz. Merkezde bir turizm enformasyon merkezi bulunuyor. Hemen oraya girerek broşürleri inceledim, bir harita edindim. Kahvemi alıp sakin ve yeşil bir başka Amerikan kentinde banka oturup günümü planladım. 

   Salem Witch Museum’a giderken şehrin “cadı” konsepti ile keyifli zaman geçiriyorsunuz. Barları, sokakları, lokantaları, kostümlü çalışanları görmek ilginç bir deneyim oluyor. Salem Witch Museum, bir kilise aslında. İçeriye girdiğinizde büyük bir yuvarlağın etrafına diziliyorsunuz ve ışıklar sönüyor. Salem’in 1600’lü yıllardaki hastalık, fakirlik, din ve siyasetinin, binlerce kişinin ölmesine sebep olan cadı avlarının simülasyonlarla anlatıldığı bir drama sunum başlıyor. Kimi zaman korkarak, kimi zaman insanlara ve özellikle kadınlara yaşatılan eziyetleri içiniz kan ağlayarak izliyor, dinliyorsunuz. Yaklaşık 1,5 saat sonunda da simülasyon sona eriyor.

   Charter Street Ceremony, bir anma mezarlığı, dışına o dönemde öldürülenler için sembolik taşlarla küçük anıtlar yapılmış. Mezarlıkta yüzlerce eski mezar ve kimilerinin asılarak öldürüldüğü asırlık bir ağaç var. Biraz ürkütücü bir ortam. Bewitched Statue ise, 1960’ların ünlü dizisinin bu şehirdeki heykeli. Samantha ile fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmıyorsunuz. Ben de güzel bir müzik eşliğinde, Salem Common’da, diğer insanlarla birlikte lezzetli bir deniz ürünleri tabağı yedim ve dinlendim. Sonrasında da farklı sokakları gezerek tren istasyonuna gittim. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   4

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (4)

   meral güneş

   Sevgili Emre harika bir yazı olmuş. Bu kitabı ben de çok severek okumuştum. Saçlarını para için satan kız için çok üzülmüştüm. Diğer yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum. 🥰🌹🌈

   HAKAN ÜNAL

   Boston'a pek çok defa gitmiş olmama rağmen böyle bir hazinenin gizli olduğunu sizin yazınızdan keşfetmek.. teşekkürler, ilk gidişimde rotanızı takip edeceğim.

   Ayşe Emre Ünlüsoy

   Çok teşekkürler Meralciğim. Sevgiler

   Ayşe Emre Ünlüsoy

   Çok teşekkürler Hakan Bey.

   Yorum Yap

   Amerika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam