Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tekirdağ'ın Meşhur Dalyanları

   Size “Tekirdağ’ı neyi meşhurdur?” diye sorsam, çoğunuz köftesinden, üzüm bağlarından, bağ bozumundan, rakısından, kiraz festivalinden hatta bir zamanlar çok popüler tatil beldesi Şarköy’den bahsedersiniz sanırım. Ama ben size bu yazıda Tekirdağ’ın ünlü dalyanlarından bahsedeceğim.

   
              Tekirdağ'ın Meşhur Dalyanları
   Sefa Yamak
   Insider

   18.10.18

   “Hayat eşittir an” mottosu, kompozisyonlarıyla dünyayı anlatır her karesi.

   Dalyanlar ile tanışmam Tekirdağlı bir arkadaşımın bir hafta sonu beni Uçmakdere’ye, dalyanları görmeye davet etmesiyle oldu. Lafa “Tekirdağ’da da mı dalyan varmış?” diyerek girsem de merakıma yenilerek hemen o hafta sonu kendimi Tekirdağ yollarında buldum.

   Tekirdağ’a gitmeyeli uzun zaman olmuştu. Buralara kadar gelmişken meşhur köftesinden yemek için kısa bir mola verip yola devam ederek Kumbağ yoluna sapıyoruz. Uçmakdere’ye doğru yol aldığımız tepelerden Marmara Denizi’nin nakış gibi işli kıyılarını izleyerek ilerliyoruz. Yol boyunca bir yandan temiz havayı bir yandan da arada burnumuza gelen kekik kokularını çekiyoruz içimize.

   Son yıllarda yamaç paraşütüyle ünlenen Uçmakdere, aynı zamanda Tekirdağ bölgesinde yer alan dalyanların kurulu olduğu alanlardan biri. Yol boyunca arkadaşım dalyan konusunda ne biliyorsa anlatıyor bana. Dalyan, eskiden beri kullanılan bir balık avlama yöntemi. Diğer adı da “batır-çıkar”. Bir çeşit “avlak” denebilir.

   Bozuk Hava Av İçin En Uygun Zaman

   Dalyanların üzerlerinde ihtiyaca göre bir kulübecik oluyor. Bazılarının sadece dört duvarı var, bazılarındaysa yatak, soba, ocak gibi eşyalar var. Dalyanlarda ağlar denize dik değil paralel olarak bırakılıyor. Avlanmak için havanın bozuk olması gerekiyor. Deniz suyunun bulanması sonucu yönünü kaybeden balık ağlara girince ağ kaldırılarak balıklar yakalanıyor. En çok levrek, kefal, gümüş, çinakop, lüfer yakalanıyormuş.

   Dalyanlar Tekirdağ’ın Mürefte, Şarköy, Hoşköy, Uçmakdere yörelerinde kuruluyor. Sahile indiğimizde beliren dalyanlar çok estetik duruyorlar denizin üzerinde. Yıkılacakmış gibi görünmelerine rağmen fırtınalara direnmeyi başaran bu yapıları hayranlıkla izliyorum.

   Çekim yerlerini belirliyor, fotoğraf makinemi kuruyorum. Denizin hareketini de almak istediğimden tripod ve filtrelerimi hazırlıyorum. Uzun pozlama sayesinde deniz ve bulutlar etkileyici bir hava katıyor fotoğraflara. İncecik sırıklar üzerinde duran dalyanların gölgeleri vuruyor denize. Çekimler gün batımına kadar devam ediyor. Geceyi de sahilde geçireceğiz. Çadırımızı deniz kenarındaki kamp alına kuruyoruz.

   Uçmakdere’de Yamaç Paraşütü Deneyimi
   Uçmakdere, Ganos Dağları’nın eteklerinde, kendi hâlinde, üzüm bağlarıyla çevrili küçük bir köy. Etrafta fazla şey yok ama sahilinde denize girip kafanızı dinlemek için harika bir yer. Bahsettiğim gibi yamaç paraşütüne elverişli konumu sayesinde son dönemde tercih edilen yerlerden biri hâline gelmiş. Hizmet veren birkaç uçuş kulübü sayesinde hocalar eşliğinde herhangi bir tecrübe gerekmeden uçuş yapabiliyorsunuz.

   Sabah gün doğumuyla kalkıp Dalyanları fotoğraflamaya devam ediyoruz. Yanımızdaki malzemelerle kahvaltımızı edip bağların arasından tepelere doğru kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Henüz bağbozumu yapılmadığından etrafımız salkım salkım üzümlerle dolu. Manzarayı görebileceğimiz noktaya ulaştıktan sonra geri dönüp biraz da köyün sakin sokaklarını dolanıyoruz. Köyün içerisinde dev bir ağaç var. Sokaklar ve bahçeler çiçeklerle bezenmiş, tertemiz bir köy burası. Son dönemde keşfedildikten sonra buralara birkaç kafe de açılmış. Gözleme ve taze sıkılmış meyve suyu bulabiliyorsunuz. Köyden birkaç aile, evini pansiyon olarak işlettiğinden çadırsız gelirseniz konaklama imkânınız da var.

   Uçmakdere’den çıkıp keskin virajlı yolu aşarak Şarköy’e doğru ilerliyoruz. Oradaki dalyanları da fotoğraflıyoruz. Suyun içerisinde kurulu yapılar burada da bizi aynı estetik duruşlarıyla karşılıyor. Belediyenin, kötü göründüğü için dalyanları kaldırmak istediğini öğrenince üzülmemek elde değil. Aslında çevre dostu bir yöntem aynı zamanda. Bu yöntemin ağ sayesinde sadece balığı alıp denize bir zarar vermediğini söylüyor balıkçılar. Umarım uzun yıllardır kullanılan bu yöntem, tarihin sayfalarında kaybolup gitmez.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Füsun Bay Canbay

   Çocuklığumun Şarköy'de geçmesine ve 5 yıl önce Uçmakdere'de yamaç paraşütü yapmış olmama rağmen bu dalyanların nasıl farkına varamamışım dedim okuyunca. Teşekkürler...

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam