Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Taşların Üzerinde Yükselen İtalyan Kasabası: Matera

   İtalya'nın güneyinde Puglia bölgesi yakınındaki Matera kasabası, kayalara oyulmuş evlerin tepecikler oluşturduğu büyüleyici mimarisiyle mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkıyor. 1993 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmiş olan Matera, tarihî dokusu ve otantik mimarisiyle ziyaretçilerini bekliyor.

   9000 Yıllık Zengin Bir Tarih

   Geçmişi MÖ 10. yy’a kadar uzanan ve ziyaretçilerini büyülü bir masalın içine çeken Matera, dönem dönem Arap, Bizans ve Fransız etkisinde kalmış. Dolayısıyla, dünya tarih sahnesinde önemli roller üstlenmiş kültürlerden aldığı miraslarla adeta tarihi bir görsel şölene dönüşmüş.

   Dünyanın en eski sürekli yerleşim yerlerinden birisi olan Matera; neolitik, bronz ve demir çağlarından izler taşıyor. Ayrıca, kayaların içine oyulmuş 9000 yıllık taş evleri ve kiliseleriyle aklınıza Kapadokya’yı getirmesi mümkün. Ama siz yine de İtalya’da olduğunuzu unutmayın. 

   Tarih öncesi dönemde Gravina Kanyonu’nda karşılıklı şekilde kayaların içine oyularak inşa edilen bu güzel şehir, “Sassi di Matera”, yani “Matera’nın Taşları” ismiyle biliniyor.

   Geçmişin İzlerini Takip Edin!
   Her köşesinde sizi şaşırtmayı başaran sürprizlerle dolu Matera’da görülecek, yaşanacak ve hissedilecek birçok önemli yer var. Günlerinizi planlayın, saatlerinizi ayarlayın ve zaman kaybetmeden kendinizi Matera’nın yollarına bırakın.  

   Ridola Ulusal Müzesi

   Fizikçi ve antikaya gönül vermiş bir senatör olan Domenico Ridola'nın 1911 yılında kurduğu müze, şehrin tarihi kimliğine ışık tutuyor. Paleolitik ve Neolitik dönemlerden kalıntıların sergilendiği müzede geçmişin ayak izlerini takip edin. Kendinizi bir film setinin içinde bulacaksınız.

   St. Pietro Katedrali

   Sasso Caveoso bölgesinde yer alan St. Pietro Katedrali, bugünkü görünümüne 13. yy'ın sonlarında kavuşmuş. Barok mimarisinden örnekler taşıyan katedralin içinde St. Paul ve St. Peter'in heykelleri bulunuyor. Sessiz ve dinlendirici ambiyansı, bir an için üzerinizdeki yorgunluğu alacaktır.

   Duomo Katedrali

   Mükemmel Matera manzarasını ayaklarınıza seren çan kulesi ve orijinal mimarisiyle 13. yy'dan günümüze hediye edilmiş anıtsal bir katedral. Ağır tonozlarla yuvarlak kemerleri benimseyen ve Barok mimarisinden izler taşıyan Duomo, 2003 yılında gördüğü hasardan sonra aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmiş. 17. ve 18. yüzyıldan kalma freskler, 13. yüzyıl Bizans'ından Madonna ve Kutsanmış Çocuk tablosu, katedralin en önemli simgeleri arasında.

   Seyir Terası

   Kayaların içine oyulmuş evlerin ihtişamını hissetmek ve eski şehir denen bölgenin muhteşem manzarasına şahit olmak isterseniz, Piazza Vittorio Veneto'da, yeraltı sarnıçlarına inen kapının hemen yakınındaki terası ziyaret etmelisiniz. Buradan izleyeceğiniz manzaradan kopmak istemeyeceksiniz.

   Tramontano Kalesi

   16. yy'dan günümüze gelen Tramontano Kalesi, büyük yuvarlak kuleleriyle ün yapmış. Matera'yı gezerken bu heybetli kaleyi de ziyaret edebilirsiniz.

   Le Botteghe

   Eski şehir olarak bilinen bölgede leziz yerel yemekleri uygun fiyatlarla tadabileceğiniz La Botteghe restoranını tercih edebilirsiniz. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın.

   Masal kahramanları gibi konaklayın!

   Matera'da otel ve misafir evi olmak üzere birçok konaklama alternatifiniz bulunuyor. Dilerseniz şehrin tarihi dokusuna uygun bir yerde kalabilir, dilerseniz yeni şehir bölgesinde modern dokunuşlarla süslenmiş otellerden birini tercih edebilirsiniz. Aquatio Cave Luxury Hotel & SPA Şehrin otantik havasına uyup, kayaların içine oyulmuş mağara otellerden birinde kalmak isterseniz, tatilinizi Aquatio Cave Luxury Hotel & SPA'da değerlendirebilirsiniz. Kendinizi geçmiş çağlarda yaşayan insanların yerine koymak isterseniz, mükemmel bir alternatif.

   Antica Torre di Iuso

   Muhteşem Matera manzarasına tepeden bakmak, gece şehri süsleyen ışıkların ahenkli dansına eşlik etmek isterseniz bu konuk evini mutlaka denemelisiniz. Terası ve bahçesiyle, ziyaret edilecek bölgelere olan yakınlığıyla ve sabahları keyfinize keyif katacak gerçek İtalyan kahvaltısıyla aklınızdan çıkaramayacağınız bir tecrübe olacağı kesin.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   İtalya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam