Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Tam Burada Yaşadı! Stolpersteine - Engel Blokları

   Doksanlı yılların başında Berlinli Alman sanatçı Günter Demnig'in aklında bir proje vardı: Stolperstein!

   Tam Burada Yaşadı! Stolpersteine - Engel Blokları
   Levent Özçelik
   Insider

   24.09.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Tam Burada Yaşadı...Berlin’de önceleri dikkat etmemiştim bu pirinç plakalara. Aslında ilk baktığımda apartman tesisatı ile ilgili bilgiler olduğunu düşünmüştüm. Ancak yaklaşıp dikkatle bakınca; çok daha fazlası olduğunu gördüm. İsimleri, doğum tarihleri, evlerinden gönderildiği tarih ve yer bilgileri... “Tam burada yaşadı” diye başlayan, Auschwitz, Sobibor, Treblinka, Dachau, Buchenwald ve Sachsenhausen diye biten pirinç levhaların Holokost kurbanlarıyla ilgili olduğu apaçık belliydi. Bu bir anma-anıt ve sanat projesinin parçalarıydı.

   1933 ile 1945 arasında Avrupa’da yaşananlar, yüzbinlerce insanın hayatında ve dünya tarihinin sayfalarında derin izler bıraktı. Dünya tarihinin bu belki de en karanlık dönemi çok insana dokundu, acılar yaşattı ve hâlen yaşatıyor. Döneme dair belgeler, anılar sonrasında pek çok sanat eseriyle hafızalarda yer edecek yapıtlara dönüştü. Pek çok film, kitap, resim Hitler dönemini çarpıcı biçimde ele alıyordu. Yaşanan büyük soykırımın anısına çok sanat projesi de yapıldı. Anıtlardan çağdaş performans eserlerine kadar pek çok iş, karanlık bir dönemin acısıyla, insanlığın büyük acısıyla yüzleşmeye çağırdı bizi. Bu eserlerin içinde bir tanesi, kanımca en etkili ve aynı zamanda birleştirici olanı. 

   Berlin’de Bradenburg Kapısı yakınındaki Tear Garten’in karşısında bulunan, Peter Eisenman tarafından tasarlanan Holokost Anıtı’nı ünlü Alman yazar Martin Walser, "bir millet tarafından işlenen suçların anısına yapılan ilk anıt" olarak nitelendirdi. Evet, Holokost Anıtı çok daha gösterişli ve sanatsal ancak Stolpersteine benim gözümde çok daha yaratıcı ve derin bir çalışma.

   Stolpersteine!

   Doksanlı yılların başında Berlinli Alman sanatçı Günter Demnig'in aklında bir proje vardı. Bu proje aslında geçmişte hayatlarını ve yuvalarını kaybeden ailelere bir saygı duruşu olma amacını taşıyordu ve Demnig bu saygı duruşunu estetik değerlerle bir araya getirerek ortaya bir sanat eseri çıkardı.

   Avrupa’nın pek çok şehrine yayılacak bir sanat projesiydi bu. Muhtemelen Demnig de en başında projenin bu kadar ses getireceğini ve birçok ülkeye yayılacağını tahmin etmemişti. Bu sanat projesi kısaca şöyle gelişti; Nazi soykırım kurbanlarının, soykırım öncesinde yaşadıkları binaların önünde yer alacak, kenarları 10 cm’lik, üst yüzeyi tümüyle pirinç kaplı taş küplerle tasarlanmış bir sokak sanatı projesi. “Stolperstein“ yani Engel Blokları. Projenin amacı, savaş öncesi yaşadıkları binalardan alınıp kamplara gönderilmiş, kaybedilen insanların anısını yaşatmak. 10 cm’lik taş blokların üzerine giydirilen pirinç plakaların üzerinde soykırımda hayatını kaybeden kişinin ismi, doğum yeri, yaşadığı yıllar, gönderildiği ya da hayatını kaybettiği yer yazılıyor. 

   1992 yılında Köln’de başlayan bu proje hızla diğer şehirlere, ardından diğer ülkelere yayıldı. 31 Ocak 2017 tarihi itibariyle 22 Avrupa ülkesinde yaklaşık 60 bin engel bloğu inşa edildi. Proje büyümeye devam ediyor. Ziyaretçiler de bu pirinç plakaların ve tarihin izlerini Berlin ve diğer şehirlerde takip ediyor.

   Mezar Taşları - Kaldırım Taşları

   Bu engel blokları, yolda yürürken ayağınıza takılabilecek biçimde değil kaldırımın içine yerleştirilmiş hâlde. Bu tercih soykırım döneminin yaşattığı gerçekleri hatırlatıyor. Nazi Almanyası’nda Yahudi mezarlıklarının neredeyse tamamı yok edilmişti. Mezar taşları ise kaldırım taşı olarak kullanılmıştı. Soykırım sonrası yıllar yılı insanlar kaldırımlarda yürürken aslında mezar taşlarının üzerinde yürüdüler. Engel Blokları projesi bu açıdan bakıldığında karşı tavır olarak da görülebilir. Bu kaldırım taşları, ayağa takılan bir engel değil ama zihne ve kalbe takılan bir engel; farkındalık yaratan birer duraklama anı. 

   Proje Bağışlarla Büyüyor

   Engel bloklarının maliyeti, bireysel bağışlar, yerel kamu fonları, çağdaş tanıklar, okul veya topluluk fonları tarafından karşılanıyor. Bir engel bloğun maliyeti yaklaşık 120 Euro. Tamamı elle üretilen taş blok ve pirinç plakalardan ayda en fazla 440 adet üretilebiliyor. Yani bir başvuru sonrası üretim ve yerleştirme birkaç ayda sonuçlanabiliyor. Stoplperstein; ailelerinin, tanıdıklarının hatıralarının peşinde olanlar, yaşatmak isteyenler için oldukça önemli; bu tarihin bilfiil parçası olmasa da insanlığın en karanlık dönemiyle, kendi insanlığıyla yüzleşmek isteyen tüm ziyaretçiler için de oldukça etkileyici, çarpıcı bir proje. 

   Stolperstein Şehirleri

   Almanya (1992'den beri), Avusturya (1997'den beri), Hollanda ve Macaristan (2007'den beri), Polonya ve Çek Cumhuriyeti (2008'den beri), Belçika ve Ukrayna (2009'dan beri), İtalya (2010'dan beri), Norveç (2011'den beri), Slovakya ve Slovenya (2012'den beri), Fransa, Hırvatistan, Lüksemburg, Rusya ve İsviçre (2013'ten beri), Romanya (2014'ten beri), Yunanistan ve İspanya (2015’ten beri), Beyaz Rusya, Litvanya, Hollanda ve Çekya (2016’dan beri)

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Berlin hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam