Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Sinemanın Mucitlerine Saygı

   Lyon'da Lumière Biraderler ile başlayan; sonsuza giden bir sanat serüveni...

   19. yüzyılın en önemli buluşlarından biri, hiç kuşkusuz bugüne sayısız eserle katlanarak artan bir sanat hazinesi taşıyan sinema sanatı. Sanayi Devrimi’nin yeniden şekil vermeye başladığı başta Avrupa olmak üzere tüm dünya yeni icatlar ve teknik gelişmeler ile hareketli bir dönem yaşıyordu. Yine aynı yüzyılın bir diğer icadı ise fotoğraf makinesiydi. Aradan çok zaman geçmeden fotoğrafı iki kardeş hareket ettirmeyi ve yansıtmayı başardılar. Onların adı tarihe sinemanın yaratıcıları olarak geçti. Söz konusu isimler Auguste Marie Louis Nicolas Lumière ve Louis Jean Lumière, yani kısaca Lumière Kardeşler’di. 

   1862 ve 1864 yıllarında Fransanın İsviçre sınırına yakın Besançon şehrinde doğan iki kardeş Auguste ve Louisnin sinemaya bir adım yaklaştıran fotoğraf buluşuyla da iç içe oldukları bir gerçek. Resim öğretmeni olan babaları Antoine Lumière, Besançonda bir fotoğraf stüdyosu kurmuştu. Fotoğrafçı ve resim öğretmeni bir babanın çocukları olarak Antoine ve Louis ışıkla, görüntülerle, anı kaydedebilme işiyle hem pratik hem zihnen meşguldüler.   

   Lyona taşındıklarında da bu ilgileri devam etti, teknik okullara giderek bu alandaki becerilerini geliştirdiler. Sinemanın buluşunu sağlayan ateşleyici olay ise Lumière Kardeşlerin Pariste katıldıkları bir sergide Thomas Edisonun buluşu olan kinetoskop aleti ile tanışmaları oldu. Kinetoskop birden fazla görüntüyü art arda koyarak kesintili de olsa gösterebiliyordu. Fakat dürbün misali bir noktadan tek bir kişiye bu görüntüleri gösteren kinetoskop henüz hâlâ sinema kültürüne uzak bir noktadaydı. Antoine ve Louis bu eksiği gidermek üzerine yoğunlaştılar ve sinematografın icadıyla beraber 13 Şubat 1895 sinemanın doğum günü oldu. 

   Dünyanın İlk Film Gösterimi, İlk 33 Seyirci

   Tarihin ilk sinemacıları Lumière Kardeşler, geliştirdikleri sinematograf ile görüntülerin yalnızca stüdyo içerisinde çekilebilmesi zorunluluğunu da ortadan kaldırmışlardı. Pariste 28 Aralık 1895 günü Grand Cafe’nin salonu 33 kişilik dünyanın ilk sineması oluverdi. Gösterilen ilk film Lumière Fabrikasından İşçilerin Çıkışı (La Sortie des Ouvriers de lUsine Lumière) idi. Adı ile müsemma bu kısacık film fabrikadan çıkan işçileri gösteriyordu. Yine de birden fazla kişiye bu kesintisiz görüntülerin büyük bir perdeye yansıtılabilmesi şok etkisi yaratmıştı.

   Sinemanın doğuşuna dair en ilgi çekici rivayetlerden biri ise Lumière Kardeşlerin Trenin Ciotat Garı’na Girişi (LArrivé dun Train en Gare de la Ciotat) filmi esnasında yaşananlardı. Rivayete göre büyük bir perdede kocaman bir trenin üzerilerine doğru geldiğini gören seyirciler paniğe kapılmış ve kaçışmışlardı.

   Lumière Enstitüsü, Lyon

   Fransada, başkent Parisin ardından en büyük ikinci şehir olan ve Lumière Kardeşlerin de sinemayı icat etme yolunda ilk adımları attıkları Lyon şehri, tarihin ilk sinemacılarının anısını yaşatan bir müzeye sahip. Lumière Enstitüsü’nün yer aldığı bina aynı zamanda geçmişte Lumière ailesinin yaşadığı ev.

   2002 yılında, Parisin en önemli müzelerinden biri olan Centre Pompidiounun Kültürel Gelişim departmanı yöneticisi Dominique Paini tarafından villanın 3 katı, müzeye dönüştürülerek kamuya açılıyor. Sinema tarihinin mucitleri olan Lumière Kardeşlerin ve Lumière ailesinin sinema serüveninin detayları, mucidi oldukları makineler, çektikleri filmler ve sinemanın tarihine tanıklık edeceğiniz daha pek çok eser bu müzede görülebiliyor. Tahmin edilebileceği üzere müze en geniş kısmı Lumière Kardeşlerin icadı sinematografa ayırmış. Bu icadın gerçekleştirilme aşamaları, yapılan denemeler sinemaseverlerin ilgisini oldukça çekecek bir arşive sahip. Müze, ayrıca Lumière Kardeşlerin sinema haricinde medikal araştırmalar, mekanik ve ses üzerine gerçekleştirdikleri çalışmaları da sergiliyor.

   Pazartesi günleri hariç her gün sabah 10:00’dan akşam 18:00’e kadar açık olan müze aynı zamanda çocuklar, gençler ve yetişkinlerin katılabileceği pek çok etkinlik ve atölyeye de ev sahipliği yapan, yaşayan bir sanat kurumu. Film, animasyon, sinema tarihi, video pratiği atölyeleri gibi etkinlikler ve sergiler başta çocuklar olmak üzere, hareketli resimlere merakla, heyecanla bakan her yaştan sinemaseveri ağırlıyor.

   Lumière Kardeşler, sinematografı icat ederek yalnızca beyazperdeye yansıyan görüntüleri değil bir kültürü de yarattılar. Soyadları Lumière, kelime olarak ışık anlamına gelen bu kardeşler, aydınlığa, sanatın aydınlığına büyük bir adım attılar. Hatta daha da ileri gittiler. Onlar, Charlie Chaplin, Buster Keaton, Alfred Hitchcock, Stanley Kubrick, Ingmar Bergman, Federico Fellini, Luis Bunuel, Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Ertem Eğilmez, Yılmaz Güney, Nuri Bilge Ceylan, Ümit Ünal gibi sonsuz ismin ruhuna sinema aşkının yerleşmesine sebep oldular. Lumière Kardeşlerden daha ne isterdik!

   Türkiyenin en önemli film festivallerinden biri olan Antalya Altın Portakal Film Festivalini geride bırakmışken bugün 14 Kasım Dünya Sinema Günü’nde tüm sinema emekçilerinin; aydınlığın, özgürlüğün ve yaratıcılığın beyazperdede, kamera arkasında ve seyirci koltuğundaki tüm isimlerinin Dünya Sinema Günü kutlu olsun.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam