Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Satırlardan Doğan Ölümsüz Bir Hikâye, Anne Frank

   İkinci Dünya Savaşı'nın tanığı, 16 yıllık kısacık ömründe tuttuğu günlükle savaşın acısını ve anlamsızlığını sakınımsızca ifşa eden Anne Frank.

   Dünya tarih sahnesinin en korkunç dönemlerinden birinin tanığı olan Anne Frank, kalemiyle bugün tüm insanlığa geçmişle yüzleşme, bugünü idrak edebilme ve geleceği mümkün kılabilme gücü veriyor.

   Bir kişinin tuttuğu günlük, bireysel tarihin yazılmasında çok anlamlı veriler içerdiği gibi kişinin yaşadığı döneme de ışık tutabilir. Konu Anne Frank’ın günlüğü olduğunda ise anlamlı veriler diyerek geçemeyeceğimiz bir yük ile karşılaşırız. Nazi Almanyası’nın, savaşın, Holokost’un, saklanmanın, korkunun, sevginin yarattığı, bugünün dünyasına geçmişi hatırlatmaya kararlı bir yüktür bu ve hepimizin omuzundadır. 

   Dünyayı bir buluşuyla, azmiyle, yaratıcılığıyla değiştirmiş sayısız kadın tarih sahnesinde yerini almış, gurur ve saygıyla anılmaktadır. İşte bu kadınlardan biri de yalnızca 16 yıl süren ömrünün 3 senesinde kaleme aldığı günlüğüyle bugün dünyanın en çok okunanları arasında yer alan, insanlığın felaketler dolu yıllarını, umut, sevgi dolu ve bir o kadar da dürüst kalemiyle hatırlatan Anne Frank.  

   ​Anne’ın hikâyesi, aslında İkinci Dünya Savaşı’nı yaşamış milyonlarca Yahudi çocuk, genç, kadın ve erkeğin hikâyesiyle paralel. Holokost’ta toplama kamplarında katledilen insanların yaşadıklarını, Yahudi toplumunun nasıl saklanmak, sığınaklarda gizlenerek yaşamak zorunda kaldıklarını aktarıyor bize Anne. 


   ​Dönemi tarih yazımında görece objektif bir biçimde öğrenebilsek de birebir tanık olan bir kişiden hem de o anki aktarımıyla dinlemek sözlü tarih aktarımı açısından oldukça önemli. 

   Kısacık Zamana Sığan Sonsuzluk

   12 Haziran 1929’da Frankfurt’ta dünyaya gelir Anne Frank (tam adı Annelise Marie Frank). 1933’te Almanya’da Adolf Hitler’in iktidara gelmesiyle yüzbinlerce aile gibi, baba Otto ve anne Edith de Hollanda’ya yerleşmeye karar verirler. Otto Frank, Amsterdam’da iş kurduktan sonra Anne ve kendisinden üç yaş büyük olan kardeşi Margot burada okula başlarlar. Hitler 1940’ta Hollanda’yı ele geçirdiğinde ise Almanya’dan göç etmelerine sebep olan baskıların aynısı burada da kurulmaya başlar. Bu sebeple Anne ve Margot gittikleri okullardan alınarak sadece Yahudi çocuklarının okuduğu okullara kaydedilmek zorunda kalırlar. Bugün “Anne Frank House” adında bir müze olarak korunan evin gizli bir odasında saklanma dönemleri ise Anne’ın ablası Margot için Almanya’da bir çalışma kampına çağrı telgrafının gelmesiyle başlıyor. Hayatta kalmak için Otto’nun ofisinin tavan arasında bir geçitle açılan “gizli odaya” yerleşiyorlar. Bu olanlardan çok kısa bir süre önce Anne, bugün adını ve anısını yaşatmamızı, hatırlamamızı sağlayan o günlüğü, babasından 13. yaş günü hediyesi olarak almıştır. 

   12 Haziran 1942’de başlıyor bu günlüğün tarihi ve 4 Ağustos 1944’e, yani “gizli oda” isimsiz biri tarafından ihbar edilene kadar sürüyor Anne’ın satırlarında anlattıkları. Sonrası ise aile toplama kamplarına sevk ediliyor. Edith ve Otto Auschwitz-Birkenau’ya, Anne ve Margot ise Bergen-Belsen’deki toplama kampına gönderiliyorlar. Bu kamplardan sağ kurtulabilen tek aile üyesi ise Sovyetler’in hakimiyetine geçmesiyle bölgede serbest bırakılan baba Otto Frank oluyor. 

   "Gizli oda"da geçen zamanda onlara yardımcı olan aile dostları diş hekimi Miep Gies, Anne'ın günlüğünü bu dönemde Nazi ordusundan saklamayı başarmıştı. Otto'nun yaşadığını, Hollanda'ya döndüğünü duyduğunda ise doğruca Gies Otto'ya ulaştırır günlüğü. Otto, Anne'ın yazmaya, edebiyata meraklı olduğunu, yazar ve gazeteci olmayı arzuladığını biliyordu. Anne'ın yazdıklarını okuduğunda ise bu günlüğün kitap olarak basılması gerektiğine tüm yüreğiyle ve aklıyla inanmıştı. Öncesinde görüştüğü birçok yer basım talebini reddetse de nihayet Hollanda'da ilk basımı gerçekleşmişti kitabın.

   Kitabın yayımlanmasından kısa süre sonra adeta savaşın bir simgesi hâline gelir Anne Frank. Hakkında bir çok film yapılır. Başarılı belgesel yönetmeni Jon Blair tarafından 1995'te çekilen ve En İyi Belgesel dalında Oscar Akademi Ödülü kazanan "Anne Frank Remembered" da bunlardan bir tanesi. 2017'de ise Anne Frank Fonds tarafından onaylı ilk çizgi romanı yayımlandı. Bugünlerde ise yine vakıf tarafından onaylanmış olan ve Holokost'tan sağ kurtulmuş bir ailenin çocuğu olan Ari Folman'ın yönetmenliğini yapacağı filmin çekimleri devam etmekte.

   İşte bu kitap "Anne Frank: Bir Genç Kızın Günlüğü", bugün 70'e yakın dile çevrilmiş, basıldığı günden bugüne en çok okunan kitaplardan biri haline dönüşmüştür. Anne'ın anısı ve döneme ettiği tanıklığın mirası bugün Amsterdam'da Anne Frank House'ta ve İsviçre'nin Basel kentinde Anne Frank Fonds tarafından yaşatılıyor. Anne Frank House, "gizli oda"nın ve günlüğün orijinal kopyasının olduğu yerdir. Anne'ın 13 yaşından 15'ine kadar, dünya tarihinin en korkunç felaketlerinden birine denk gelen döneme birebir tanıklık ettiği ev yani. Günbegün tarihin satırlara geçtiği, sessiz konuşmaların, çıt çıkarmadan geçen korku ve inadına umut taşıyan ruhunun duvarlarına sindiği yuva.

   Bugün Anne Frank ismi, birçok insana; çağına tanık olma gücü, yaşadığını şiire, şarkıya, resme dönüştürme gücü aşılayan bir isim. Güçlü, güleç ve umut dolu bir genç kız olan Anne Frank, her 8 Mart'ta aklımızda tutmamız gereken bir isim. Tarihe tanıklık ve etki etmiş bir kadın figür olarak Anne Frank, tüm ulusların ve tüm insanlığın kendisiyle yüzleşmesini sağlamada bir büyük adımı satırlara verdiği emekle atmış bir simgedir. Hep 16 yaşında, hep o genç ve umut dolu gülüşüyle hatırlanacak Anne Frank'ın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Amsterdam hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam