Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   72 Saatte Sardinya

   Kendilerini İtalyan değil "Sardinyalı" olarak tanımlayan, yeme içmeye düşkün, neşeli Güneylilerin "rüya adası". Sardegna, Sardinia, Sardinya ya da Türkçe’de halk diline yerleşmiş hâli ile Sardunya; hem Akdeniz’in hem de İtalya’nın, Sicilya’dan sonra ikinci büyük adası.

   72 Saatte Sardinya
   Bahar Akıncı
   Insider

   05.12.18

   Dünyanın dört bir yanını gezer, gezdiği her köşenin hikâyesini yazar.

   Avrupa kıtasının aynı zamanda en eski jeolojik oluşumlarından biri olan Sardunya, "Nuraghi" olarak bilinen prehistorik taş ve kaya evleri ile de büyüleyici. İtalya’nın batısında Korsika’nın güneyinde konuşlanan adanın nüfusu yazın bir milyon sekiz yüz bin kişiye kadar çıkıyor. Roma İmparatorluğu’nun izlerini taşıyan tarihî kalıntıların gizemli atmosferi, altın sarısı kumsallar, zümrüt yeşili sular, adayı tatil gezginlerinin en popüler destinasyonlarından biri yapıyor.

   Nasıl Gitmeli?
   Sardinya’da dört hava alanı var, ancak bu güzel adaya henüz İstanbul’dan direkt uçuş yok. Napoli veya Roma’dan feribota binebilirsiniz. Bu feribotlarla yol dört saate yakın sürüyor. Roma’dan Cagliari'ye varış uçakla yaklaşık bir saat sürüyor. Cagliari Havalimanı'na ulaştıktan sonra havaalanı otobüsü ile yarım saatte Cagliari’desiniz.


   Son derece güvenli, huzurlu. Yemeği, yolları, insanları, plajları birbirinden güzel bu ada; dağları, vadileri ve nefes kesen manzaraları ile ruhunuzu alır, götürür.

   Ada İçi Ulaşım

   Adanın merkezi Porto Cervo. Dünyanın birçok ülkesinden ve İtalya’dan gelen yolcu gemileri de bu limana yanaşıyor. Merkez olarak kabul edilen bu limandan, pek çok plaja minibüs ve taksi çalışıyor. Ancak araç ya da motosiklet kiralayarak çok daha rahat edeceğiniz kesin. 

   Adanın bir diğer merkezi ise Olbia bölgesi. Porto Cervo’nun hemen yanında yer alan bu yerleşim özellikle şık butik otelleri ve restoranları ile ünlü. Adanın yüz ölçümü büyük ve uzak mesafelerde birkaç şehir / kasaba göreceksiniz. En kolay ulaşım, araç kiralamak olacaktır. Böylelikle hem plajlara, hem tarihî ve görülmesi gereken yerlere daha rahat gidebilirsiniz.

   Ada genelinde bazı aksaklıklar olsa da raylı sistem olarak trenle ulaşım da tercih ediliyor. Şehirlerarası otobüsler de bir diğer ulaşım alternatifi. Ada hakkında çok detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz bir de resmi web sitesi hesabı verelim;
   sardegnaturismo.it

   Zamanlamaya Dikkat!

   Sardinya çok büyük bir ada ve kuzeyden güneye inmek araba ile yaklaşık 3 saat sürüyor. O nedenle İlk akşam kuzeyde (örneğin Sassari şehrinde), diğer iki akşam adanın güney bölümünde konaklamanızı öneririm.

   Cuma: Alghero Körfezi

   Adanın en güzel limanlarından biri olan Alghero’da her gün tekne turları düzenleniyor. Birbirinden güzel koyları bu günlük turlar sayesinde keşfedebilirsiniz. Özel eğitmenler eşliğinde dalış yapabilirsiniz. Gün batımında ise Blau Sky Bar'ın körfeze tepeden bakan muhteşem terasında yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

   Ristorante La Giritta

   Sassari’den adanın daha da Kuzey’indeki Palau Köyü'ne 2 saatlik yol gitmenize kesinlikle değecek bir restoran. Dev incir ve zeytin ağaçları içindeki bahçe, muhteşem deniz manzaralı bir terasa açılıyor. Menü deniz ürünü ağırlıklı ve çok lezzetli! www.ristorantelagritta.it

   Cumartesi: Sassari

   Adanın kuzeybatı sahillerini takip ederek güneye doğru inme vakti. Sardinya’nın ikinci büyük, bana göre de en güzel şehri. Nuraghi Medeniyeti'nin kalıntıları, Cenevizliler'den kalma Rosello Çeşmesi, sokaklar, meydanlar, saraylar ve küçük tratorialar sizi büyüleyecek.

   Monte d'Accoddi Tapınağı

   Adanın Sassari bölgesindeki bu prehistorik oluşumun, dünyadaki en eski tapınak olduğuna inanılıyor. İşin ilginci, bu tapınak, tarihçiler tarafından çağdaş Mezopotamya tapınaklarıyla aynı kabul ediliyor ve cennet ile dünya arasındaki birliğin "oryantal" inancını temsil ediyor.

   Lokallerle Yemek Yiyin

   Adanın popüler plaj bölgesi Cagliari'de deniz sefasının ardından zil çalan karnınıza en iyi çözümü, Marina’nın en keyifli lokantalarından biri olan, Sardegna Caddesi’nin hemen paralelinde bulunan Trattoria Lilliccu'yu deneyimleyin. 1938 yılında açılan bu lokanta, geleneksel ada yemeklerini tatmak için hem ekonomik, hem çok lezzetli.

   Pazar, Son Gün

   Pazar Gün Boyu
   Asinara Ulusal Parkı:
   Porto Torres şehrindeki olağanüstü güzellikteki kaya oluşumlarının ve yabani atların yaşadığı bu millî park, 678 tür endemik bitki çeşidiyle masalsı bir atmosfer yaratıyor. 

   At sırtında plaj turu:
   Sardinya, binicilik kültürü dünyada en gelişmiş olan adalardan biri. Hemen her köşesinde irili ufaklı bir binicilik akademisi bulunan adada, çocuklardan yetişkinlere, farklı binicilik seviyelerine göre özel turlar sunuluyor.


   Akşam
   Artist tavernası:
   Sardinya’nın en lezzetli deniz ürünlerinin servis edildiği lokantayı es geçmeyin; il Pescotore. Eski limanın ahşap bir köprü ile Piezetta Meydanı’na bağlandığı Porto Cervo Limanı'nın tam kalbinde yer alan, adanın en güzel manzaralı restoranı, her daim kalabalık, o nedenle rezervasyon yaptırmak şart!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Sardinya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam