Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Samilerin Laponya’si

   Her mevsim başka güzeldir Kuzey. Vahşi ve cömerttir. Her şeyini paylaşır sizinle. Doğayı, zamanı, insanı...

   Samilerin Laponya’si
   Levent Özçelik
   Insider

   03.04.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   İskandinavya’nın kuzeyinde binlerce kilometre yol yapmışlığım var. Aracımı, Helsinki ve Stockholm’den defalarca kuzeye sürdüm. Kimi zaman o kıyısında oturduğum, yüzdüğüm göller kış gelip donduğunda üzerlerinde otomobil kullandım, haskilerle kızaklarla gezdim. Kuzey, her mevsim başka güzeldir, vahşidir ve aynı zamanda cömerttir. Her şeyini paylaşır sizinle; doğayı, zamanı ve insanı. İnsan dediğimde Samileri unutmak, anlatmamak olmaz. Kuzeyin o güzel insanlarını.

   Çok Gözde
   Laponya, son yıllarda iyiden iyiye popüler olan dev, vahşi ve soğuk bir bölge. herkesin gözdesi, gidenler bir daha gidiyor, anlatıyorlar. Haskilerin çektiği kızaklarla yapılan turlar, donmuş göller üzerinde otomobil kullanmak, kuzey ışıkları, Ice Hotel… Hemen herkesin hayali bir gün Laponya’ya gidebilmek. Gidenlerin ise anlatacak çok hikâyesi var. Ancak “bu bölgenin 4 bin yıldır ataları Samilerdir” dersek abartmış olmayız.

   Sami, Suomi
   Yaklaşık 4 bin yıl önce Asya’dan bu bölgeye gelen Samiler, Orta Çağ’da dünyanın en kalabalık toplumlarından birisi imiş. Bugünlerde sayıları 50 bin civarında. Yüzyıllarca Vikinglerle savaşmışlar, zaman içerisinde Vikingler tarafından kutup dairesi ve kuzeyine sürülmüş ve burayı, Laponya olarak vatan edinmişler. Aslında Sami halkı, Lapon-Laponya kelimelerini kabul etmiyor. Sami denmesini tercih ediyorlar. Bunun nedeni rengârenk giysilerinden ötürü anıldıkları Lapon kelimesinin “Lapp-yama” anlamı taşımasından. Finlandiya’nın bir diğer adı da bilindiği gibi “Suomi”. Ben bu ismin de Samilerden geldiğini düşünürdüm, ancak birçok kez öyle olmadığını okudum ve duydum. Yine de iki isim arasında Samiler ile ilgili bağlantı olduğunu düşünüyorum.


   ​Nerede Kalınır?

   Kakslauttanen Arctic Resort - Igloos
   Kuşkusuz, eğer Kuzey Işıkları'nı görmek istiyorsanız bunun için en ideal otel, Igloo tasarımıyla öne çıkan Kakslauttanen Arctic Resort. Tasarımı ve konforu üst düzey. Tek sıkıntı, Tree Hotel’de de olduğu gibi yer bulabilmek.

   Lapland Hotels Ounasvaara Chalets
   Bu otel pek çok açıdan ideal. Rovaniemi şehir merkezine yakın. İsviçre’den bildiğimiz Alp Dağları evlerinin benzeri olan ağaç evlerin konforu oldukça basit. Her birinin içerisinde sauna var. Otomobilinizi kapınızın önüne park ediyorsunuz ve keyfini çıkarıyorsunuz.

   Tree Hotel
   İsveç’in son yıllarda en çok öne çıkan otellerinden biri. Yaklaşık 3 yıl önce kalmıştım. Ağaçların dallarının arasına gerilen halatlar ve çelik tellerle tutturulan her biri ayrı ilginç tasarımdaki yapılarda kalmak ilginç bir deneyim.

   Ice Hotel
   Hakkında çok yazıldı çizildi. Her yaz eriyor, kışın bahçesinde atölyede özel üretilen buzlarla yeniden inşa ediliyor. Ice Hotel özel bir mekân, ancak geceleri Ice Hotel’de uyumak oldukça zahmetli. Kıyafetlerinizi başka bir binada değiştirip sadece içlik ile otelde kalabiliyorsunuz. Yatak dev bir buz kalıbını üzerine serilmiş geyik postu ve uyku tulumundan ibaret. Odada tuvalet veya kullanabileceğiniz herhangi bir araç yok. Başka bir deyişle, dünyanın en ilginç-konforsuz oteli benzetmesi yapılabilir.

   Bir Film: Sameblod

   Film, 14 yaşındaki Sami genç kızı Elle Marja’nın, köyünde Ren geyiği yetiştirmek yerine, İsveç’in ünlü Viking şehri Uppsala’da öğrenim görme hayalleri ve mücadelesini anlatıyor. Film aynı zamanda 1930’lu yılların İsveç’ine dair fikir verip günümüzde Sami halkının yaşadığı zorlukları anlamak için oldukça başarılı bir bakış açısı sunuyor. Sameblod pek çok festivalden ödülle dönmüş bir yapım.

   Laponya’nın Ataları Samiler

   Ural-Altay dağlarından gelen çekik gözlü Sami ırkı, kültürleriyle bölgeye yerleşmiş. Laponya İskandinavya’nın kuzeyinde İsveç, Norveç, Finlandiya ve Rusya’nın Murmansk bölgesinin küçük bir kısmına yayılmıştır. Samiler bu vahşi coğrafyada yüzyıllardır zorlu bir mücadele ile yaşıyor.

   Salt coğrafyadan kaynaklanmayan pek çok sorun ile hâlen iç içe yaşıyorlar. Vikinglerle olan savaşları sonrasında ticarete dönmüşler. Ardından ülkelerin sınırlarının değişmesi ile baskı altında yaşamışlar. Hristiyan olmaya zorlanmış, asimile edilmek için pek çok baskıyla karşılaşmışlar. Bugün nispeten daha hafif "demokrasi çerçevesinde" baskı görseler de Samilerin dertleri bitmiş değil.

   Yaşamlarını ağırlıklı olarak Ren geyiği yetiştirerek sağlayan Samilerin bir kısmı, ülkenin büyük şehirlerinde yaşıyor. Ancak önemli bir kısmı kültürlerine sımsıkı bağlı. Sami kültürü, Sami köylerinde devam ediyor. Bölgeyi vatan edinen ve buraya adını veren, günümüzde sayıları 50 bin civarında olan Samiler yüz yıldır asimilasyon ve baskıyla yaşıyorlar. Haklarında pek çok tartışma var. 1930 ile 1980 yılları arasında, biyolojik deneylerle Sami kadınlarının kısırlaştırıldığı söyleniyor.

   Şamanizm’e inanan halkın zaman içerisinde hristiyanlığı seçmeye zorlandığı da biliniyor, hatta soykırım suçlaması söz konusu. Dünya tarihinde hemen her ülkenin geçmişinde benzer talihsizlikler var. Hatta bazılarında günümüzde dahi devam ediyor. Oysa bilinen o ki ülkeler ve şehirler halklarıyla, insanlarıyla değerlidir. O insanlar olmasa o şehirlerin, mekânların pek çok şeyi eksik kalır. Kısacası Samiler olmadan, Laponya eksik kalır.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Laponya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam