Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Sagalassos Antik Kenti'nde Çocuklar Gibi Şendik

   Roma İmparatoru Marcus Aurelius, pınarları ve verimli topraklarıyla ünlü Pisidia bölgesine, tanrı Dionysos’a ithaf edilmek üzere bir çeşme yaptırmış. Antoninler Çeşmesi için 7 farklı çeşit mermer kullanılmış ki su, farklı ışıklarda farklı parıltılar yaysın. İşte o çeşme, bir süredir yeniden gürül gürül akıyor ve o günlerin görkemini bize fısıldıyor.

   Sagalassos Antik Kenti'nde Çocuklar Gibi Şendik
   Nilay Örnek
   Insider

   25.09.18

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Her şey, Aydın'ın Karacasu ilçesi Geyre beldesindeki Afrodisias Antik Kenti'ne gitmemizle başladı. Afrodisias ve Ara Güler'in bir antik kentin ortaya çıkarılmasındaki rolünü anlatan pek çok yazı okumuş, belgesel izlemiş, etkilenmiştim. Fakat orada bulunmak, Afrodisias'ın tamamını, yüceliğini, ona adanan hayatları görmek bambaşka bir şeydi.

   Bir dönemin heykel atölyesi olmasının getirdiği sanatsal zenginlik bir yana, Afrodisias'ı gördükten sonraki tüm hayatını -ömrünün yarısını- ona adayan Prof. Dr. Kenan Tevfik Erim'in sevgisini hissetmek bile etkileyiciydi.

   Önce Görkemli Afrodisias
   Muazzam heykelleri, tapınakları, yaşam alanları olan, yeşil, aydınlık, müzesi etkileyici, dışı büyüleyici, 2017 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne eklenen "görkemli" bir yer Afrodisias. 
   Yine de turistik olarak yeterince ilgi görmediğini düşünüyorum. Bu düşünce de bizi, her gittiğimiz yerde antik kentleri "yoklamaya" itti. Bir Antalya seyahati dönüşünde Sagallasos Antik Kenti'ne gidişimiz de böyle bir dürtünün ürünü oldu.

   ​Yüksek, dağlık ve yemyeşil bir alanın içinde yer alan kentte, ilk yerleşim izleri günümüzden 12 bin yıl öncesine kadar uzanıyor.

   Vadim O Kadar Yeşildi ki...

   Sagalassos Antik Kenti, antik dönemde Pisidia olarak bilinen bir bölgede, bugün Türkiye'nin güneybatısında, Burdur'un Ağlasun ilçesinde. Antalya'dan yalnızca 100 km uzakta. Otomobilinizle, navigasyon yardımıyla giderseniz, hafif bozuk bir yoldan ama Ağlasun'un içinden geçiyor ve harika bir manzarayla, Heidi'nin kasabası gibi bir doğaya bakarak ilerliyorsunuz. Daha kısa ve düzgün bir yol da var. Temiz ve özenli bir tesis karşılıyor ziyaretçileri. Bilgilendirme yazıları tatmin edici. Sonra antik kenti  tırmanarak gezmeye başlıyorsunuz. Teraslı bir yapı çünkü. İyi korunmuş ev yapılarını görmek, bölgeyi yukardan izlemek "iyi ki gelmişim" dedirtiyor.

   Her şeyden çok Antoninler Çeşmesi etkiliyor. O çeşmeden kabına-yoluna sığmayan bir şelaleymişçesine gürül gürül bir su akıyor. Antoninler Çeşmesi sayesinde Sagalassos Antik Kenti, bir dönemin canlılığı hakkında gözle görülür ipuçları veriyor. 

   Seramik Üretiminin Bin Yıllık Merkezi

   Çeşme, M.S. 161-180 yılları arasında Roma İmparatoru Marcus Aurelius zamanında yapılmış ve Yunan tanrılarından Dionysos’a ithaf edilmiş. 7 çeşit mermer kullanılmış ki su farklı ışıklarla parıldasın. Her nişte farklı heykeller varmış, ikisinin bugün Burdur Müzesi'ndeki Dionysos heykelleri olduğu düşünülüyor. Bazı heykellerin de replikaları var. Oksijenin bolluğu, gürül gürül akan su, sudan heykellerin üzerine yansıyan ışık, ses, meydanın açıklığı, heykellerin ve vadinin etkileyiciliği... Sagalassos Antik Kenti'nin güzelliği insanı mutlu ediyor.

   Binlerce yıl önce insanların böyle yüksek bir bölgeye yerleşmesinde, güvenlik kaygısının ve suyun bolluğuna bağlı verimliliğin etkisi büyük. Bölgede düzinelerce pınar var. Kaliteli toprak ve su, insanlara yüksek kaliteli seramik kap kacak ve tuğla yapma imkânı vermiş. En az 1000 yıllık seramik üretimi ile Sagalassos, antik dönemlerdeki en uzun seramik üretimi merkezlerinden biri.

   O Çeşme Yok Mu, O Çeşme

   Sagalassos Antik Kenti, orijinal yapı taşlarının neredeyse tamamının bulunabildiği anıtsal yapıları ile son derece iyi korunmuş durumda. Zamanının en modern yollarından biriyle denize açılan Sagalassos, çok zenginlik de görmüş, itibar da... Kalabalık nüfuslu, şaşaalı günleri de olmuş vebadan kırıldığı da... Ve şimdi Burdur'un Ağlasun ilçesinde, yeniden bizleri bekliyor.

   Bölge hakkında sayfalarca tarihî bilgi verilebilir, önemi vurgulanabilir ama hiçbiriyle ilgilenmeseniz bile şunu söylemeliyim, Antoninler Çeşmesi'nin görkemi insanı pek çok antik kentte yaşanmayacak bir hisle, bin yıllar öncesine ışınlıyor.
   Görün, etkileneceksiniz!

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Burdur hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam