Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Saatleri Ayarlama Ülkesi, İsviçre

   Saat denince akla gelen ilk ülke olan İsviçre’nin saat yapımıyla olan ilişkisi çok çok eskilere uzanıyor.

   Saat Üretiminin Yükselişi

   Aslında cepte yahut kolda taşınacak küçük boyutlu saatleri ilk üreten bir İsviçreli değil. Birçok tarihçinin fikir birliğine vardığı kişi Alman Peter Henlein. 16. yüzyılın başlarında, Nuremberg’te yaşayan saatçi Henlein, cepte yahut elbiseye tutturularak taşınabilecek boyuttaki saatleri üretiyor. Öyleyse İsviçre’nin bugün saat sektörünü domine eden üstünlüğü nereden geliyor?

   16. yüzyılın ortalarına doğru Avrupa dinî reformlar yaşarken İsviçre’nin Fransız sınırında yer alan Cenevre’de reformları John Calvin’in yönetiyordu. Calvin mücevher taşınmasını yasakladı; fakat saat taşınmasını yasaklamadı. Cenevre’deki tüm mücevher üreticileri ve Fransa’dan buraya gelen saatçiler üretimin giderek artmasına yol açtı. 17. yüzyılın sonlarına kadar süren bu reform düzenlemeleri sona erdiğinde Cenevre saat üreticiliğiyle nam salan bir şehir olmuştu. Zamanla Cenevre’den Jura Dağları’nın çevresine, Neuchâtel kantonuna doğru yayılan saatçilik faaliyetleri bir gelenek hâlini almaya başlamıştı. İsviçre’de saat üretimi endüstrileşmekte ve zaman içerisinde standardizasyonu da gelişmekteydi. Farklı Avrupa ülkelerinde de saat üretiminin teknik detaylarıyla ilgili gelişmeler sağlansa da İsviçre kararlı adımlarla dünya saat piyasasını belirleyecek düzeye ulaşıyordu.


   Zürih Hava Yolları’na ait bir reklam; “İsviçre saati alışverişine çıkmak gibi. Hata yapmak çok zor!”

   Swiss Made Garanti

   Bugün İsviçre saat üretimi konusunda hem estetik hem de teknik anlamda uzmanlaşmış bir ülke. Bir iş kolu olarak yüzyıllardır bu faaliyetle uğraşmanın sonucu olarak tüm dünyada, İsviçre yapımı saat denildiğinde kusursuzluk akla geliyor. İsviçre’de, bu geleneğin anısına açılmış birçok saat müzesi bulunuyor. İçlerinde koleksiyonların, antika saatlerin, saat tarihine dair geniş bilgilerin yer aldığı müzeleri dolaşırken İsviçrelilerin üzerine titredikleri bu kültürün dünya çapındaki şöhretine hak vermemek elde değil. Bu müzelerin en geniş kapsamlı olanları genellikle tarihte saat üretiminin de merkezi olan Cenevre ve Jura Dağları civarında yer alıyor. Bu bölgede köklü ve saygın bir saat markası olan Patek Philippe gibi markaların yoğunlukla kendi saatçilik tarihlerine yer verdikleri özel müzeler de mevcut.

   Uluslararası Saatçilik Müzesi (Musée International d’Horlogerie)

   Neuchâtel kantonunda yer alan La Chaux-de-Fonds şehrindeki bu müze dünyanın en geniş kapsamlı saatçilik müzelerinden biri. Duvar ve kol saatlerine ait çok geniş bir koleksiyona sahip olan müzede 4500’den fazla parça sergileniyor. Müzeye girdiğiniz anda tik-tak seslerini takip etme arzusu duyuyorsunuz. 1974 yılında açılan müze, 16. yüzyıldan bugüne saatçilik tarihini, saat yapımının detaylarını, bu zanaatin toplumsal ve ekonomik anlamını öğrenebileceğiniz, saat ile ilgili belge ve sanat eserlerini bulabileceğiniz kapsamlı içeriğiyle İsviçre saat kültürünü tanımak için muazzam bir kaynak. Müzeye aynı zamanda süreli sergiler konuk olabiliyor. Oldukça keyifli bir deneyim ise zanaatkarların o an orada saat tamir ediyor olması. Belirli haftalarda gerçekleşen bu etkinlikte bir saatçinin emeğine tanıklık etmek ve detayları, kullanılan malzemeleri, saatin çalışma mekanizmasını onlardan öğrenmek paha biçilmez bir deneyim. 

   Locle Saatçilik Müzesi (Musée d’Horlogerie du Locle)

   Locle Müzesi, La Chaux-de-Fonds’dan biraz güneye inildiğinde, Monts yolunda muazzam bir yeşilliğin ortasında Château des Monts ismindeki zarif binanın içine kurulmuş. Daha ilk görüşte binanın güzelliğinden etkilenmemek mümkün değil. İçeri girildiğindeyse zamanın ölçümüne adanmış yılların ve emeğin değerini hissediyorsunuz. 

   Patek Philippe Müzesi

   1839’da kurulan, İsviçre’nin en köklü saat markalarından biri olan Patek Philippe’in kendi koleksiyonunu ve saatçilik geçmişini bulabileceğiniz müze Cenevre’de bulunuyor. Müzede saatçilik üzerine yazılmış eserlerin yer aldığı bir kütüphane de var.

   Omega Müzesi

   Yine efsane bir İsviçre saat markası olan Omega’nın da kendi müzesi bulunuyor. Neuchâtel yakınındaki Bienne bölgesinde bulunan müze, markaya ait en eski, en ince detayları ve oldukça geniş bir koleksiyonu Omega severlere sunuyor.

   Beyer Kol ve Duvar Saati Müzesi

   İsviçre seyahatinizde yolunuz illa ki Zürih’ten geçecektir. Zürih’in en işlek ve lüks alışveriş caddesi Bahnhofstrasse’de bulunan Beyer Clock and Watch Müzesi’nde, süreli sergiler, birçok farklı markalara ait Neuchâtel masa saatlerinden demir ve ahşap saatlere koleksiyonlar ve arzulayanların alışveriş yapabileceği bir Patek Philippe butiği bulunuyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Nuremberg hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Kullanıcı Sözleşmesi

   Tur Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam