Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Rusya Kırsallarında Kameranın Peşinde: Andrei Zvyagintsev

   Öncelikle bu bir sinema yazısı değil, aşağıdaki satırlarda adını sıklıkla kullanacağım Andrei Zvyagintsev yazısı da değil. Beni her zaman arada kalmış, sıkışmış bir yanıyla, kimliksiz aslında kendine özgü olarak tanımlayacağım bir ülkeden bahsedeceğim. Adına Rusya dediğimiz ülkeden ancak kendine özgü eskilerin dediği gibi nev-i şahsına münhasır bir ülkeden. Bu yazı kimilerine göre tuhaf bir ülkenin yazısı. O halde Rusya kırsallarına yakınlaşalım… Karelia Cumhuriyeti, son dönem Rus sinemasında takipçisi olduğum Sibirya doğumlu yönetmen Andrei Zvyagintsev'in ilk filmi olan "Vozvrashcheniye" (Dönüş) adlı filminin çekildiği yer…

   Rusya Kırsallarında Kameranın Peşinde: Andrei Zvyagintsev
   Levent Özçelik
   Insider

   15.02.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Petrozavodsk Tren İstasyonu

   Yine o sisli, karlı, soğuk adını henüz duyup geldiğim kuzeyli şehirlerden birindeyim. Otele doğru yol alırken kuzeyin sabah karanlığında eski otobüs ve troleybüslere takılıyor gözüm. Troleybüs, evet. Çocukluğumda Kabataş’tan Bebek’e gittiğini hatırlıyorum bu üstündeki çubuklarla tellerden aldığı elektrik enerjisi sayesinde hareket eden tramvay ile otobüs arası taşıtın. Petrozavodsk’un en eski otellerinden birinde kalıyoruz. Hızla check-in yapıp sokağa atıyorum kendimi. Öyle ya, Andrei Zvyagintsev filmlerindeki Rusya’nın peşindeyim…

   Karelia Bölgesi
   Vozvrashcheniye (Dönüş) filmi Karelia bölgesinde çekilmiş. Filmin önemli bölümlerinin çekildiği Ladoga Gölü, Petrozavodsk’un bulunduğu Onega Gölü’ne oldukça yakın. Onega Gölü’nün büyük bölümü buz tutmuş çoktan. Limanda gemiler buzdan hapsolmuş. Kıyıda yürüyüş yapanlar sonsuz beyazlığın içinde tek tük detaydan ibaret. Ardından şehre dönüyorum. En eski Petozavodsk evlerinin çoğu müze ya da sergi salonuna çevrilmiş. Stalin döneminin ihtişamlı binaları ve devasa caddelerinden ara sokakalara dalıp çıkıyorum. Dedim ya, Rus kırsalında yaşayanlar da değişime direniyor gibi. Özellikle yaşlılar kıyafetleri ve tavırlarıyla hatta biraz ürkek halleriyle eski Rusya gibi. Bazı anlarda eski dönemin binaları ve eski dönemin insanları aynı kadraja oturuyor fotoğraflarımda. Sanki o fotoğrafları geçtiğimiz yüzyıl çektiğim hissini uyandırıyor bende. Sovyet dönemi devlet binaları olmasa rahatlıkla 1900’lerin başında olduğumu söyleyebileceğim. Bütün sihri küçük pencereli dikey ve yatay dümdüz karakterli binalar bozuyor. 

   Eski ve yeni Rusya’yı tanımak ve anlamak için en kısa yol yine sinema. Eisenstein, Tarkovski, Aleksandr Sokurov, Nikita Mihalkov gibi Rus yönetmenler, özellikle Sovyet dönemlerini anlatan önemli filmleriyle öne çıkarlar. Son yıllarda özellikle takip ettiğim Andrei Zvyagintsev, Sovyetler birliği dönemi ile Rusya Federasyonu olarak bilinen günümüz Rusya’sı arasında yer alan işler yapıyor. Aslında tam da bu geçiş döneminin sinematografisi. Andrei Zvyagintsev; onu ilk tanıdığım filmi olan Vozvrashcheniye (Dönüş) adlı filminde Rusya’nın Finlandiya sınırında, Finlandiya körfezinde ile Ladoga Gölü çevresinde geçen bir baba ile yıllar önce terk ettiği iki çocuğun tekrar buluşmalarını ve birlikte tatile gitmelerini anlatmıştı. Zvyagintsev ikinci filmi Izgnanie (Sürgün)’de ise şehir hayatından kaçıp Rusya kırsalında yeni bir hayata başlayan ailenin trajik hikayesine odaklanmıştı. Elena’da Moskova’da işlenen bir cinayetti peşinde olduğumuz Rusya tasviri. Dördüncü filmi Leviathan ise tüm sinema eleştirmenleri tarafından yere göğe sığdırılamadı. Norveç ile Rusya arasında Barents Denizi kıyılarında yer alan, Murmansk yakınlarındaki Teriberka’da çekilen filmde yine derin Rusya’ya göndermeler yapılıyordu. Leviathan aynı yıl Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filmiyle Cannes’da yarışmıştı. Andrei Zvyagintsev’in kamerası geçtiğimiz yıl Oscar adayı olan Loveless filminde ise Moskova banliyölerinden Yuzhnoye Tushino’da bölgesinde kayıp bir çocuğun peşindeydi. Kısacası Andrei Zvyagintsev farklı ama gerçek Rusya’yı gösterdi her filminde.

   Rusya… Stalin, Lenin, Kruşçev, Gorbaçov. Liderlerin toplum yapısına, mimarisine, yönetim şekline bu kadar müdahale ve etki ettiği bu büyüklükte bir ülke daha yok sanırım ya da var ise ben bilmiyorum. Bu kez Stalin’in şehrin sembolü Yedi Kız Kardeş diye bilinen mimariden, Kızıl Meydan ve Bolşoy Tiyatrosu’ndan, kısacası Moskova’dan uzaklara gidelim. 

   Leningradsky Tren İstasyonu
   Moskova’dan Petrozavodsk’a uzanan yolculuğun ilk bölümünde Leningradsky Tren İstasyonu’ndayım. Artık Nikita Mihalkov’un Sibirya Berberi filmindeki gibi trenler ve istasyonlar yok. Modern trenlerde yataklı kompartıman alıyoruz. Trende bir de restoran - bar kompartmanı var. Tren hareket edip ilk mola yeri Tver’e varana kadar kompartmanların arası yürüyüşe çıkıyorum. Yataklı kompartman sonrasında açık yataklı vagonlar var. İlk trenler değişmiş ama insanlar değişmemiş sanki, hala o eski trenlerde seyahat ediyorlar. Zaten kompartman görevlisi kadınlar kıyafetleri ve tavırlarıyla o eski yıllara ait gibiler. Tver istasyonundan sonra karanlığın içinde Rusya kırsalında Vışni Voloçyok, Bologoye, Chudovo, Kirishi, Volkhov, Podporozhye gibi küçük yerleşimleri geride bırakıp Petrozavodsk’a vardığımızda sabah olmuş bile.

   Vyborg
   Burası için irice bir kasaba da denebilir. St. Petersburg’a 130, Finlandiya’ya 30-35 kilometre uzaklıkta olduğundan biraz yabancı duruyor ait olduğu topraklara. Doğu Slav/Rusya ve Fin/İskandinav sınır bölgesindeki bu bir zamanların “Orta Çağ” Alman şehri, tarih boyunca birkaç kez el değiştirmiş. 

   İstasyondan çıkıp kıyıya paralel Vyborg Kalesi’ne doğru yürüyüp, ara sokaklara, eski Vyborg’a geliyorum. Kentin sürprizleri bu ara sokaklarda gizli. Önce bir düğüne şahit oluyorum, sonra bir binanın arka bahçesinde “babuşkalarla” yani yaşlı teyzelerle sohbet ediyorum. Sıvaları dökülmüş, kapıları onarılmamış, pencereleri bakımsız tümüyle eski sokalar bunlar. Ara sokaları bırakıp yeniden eski köprüye dönüyorum. Önümde beyazlar içinde görkemli Vyborg Kalesi, bir süre öylece bekliyorum. Rüya gibi, ancak her  rüya biter, uyanıp bu kez St. Petersburg trenine biniyorum. Nevski caddesini geçip Rubinstein caddesine yürüyorum. Yanımdan beyaz atlı bir kadın geçiyor. Artık bu rüya değil, turistlere at eşliğinde St. Petersburg turu yaptıran tur operatörüymüş. Sonra Dostoyevski’nin arnavut kaldırımlı karanlık ara sokaklarına dalıyorum...

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Rusya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam