Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Renklerin Hissettirdikleri: Marakeş

   Kızıl şehir Marakeş, Fas'ın egzotik Kuzey Afrika cazibesini en iyi yaşayabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Eskiyle yeninin birbiriyle çarpışmasını ve birbirine karışmasını en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz Marakeş, baş döndürücü bir atmosfere sahip.

   Marakeş, tarihseverler için birçok müze ve anıta ev sahipliği yaparken, şehrin kültürünü yaşamak isteyenler kendilerini Medina'nın sokaklarına ve karmaşasına bırakabilir. Aynı zamanda Fas'ın Yukarı Atlas Dağları bölgesine açılan kapısı olan Marakeş'te, yorucu bir şehir turunun ardından enfes dağ manzarası eşliğinde rahatlayabilirsiniz.

   Eski Pazar

   Marakeş'in eski kenti Medina'nın çarşıları turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan birisi. Renklerin, kokuların ve seslerin birbirine karıştığı çarşı sokakları, mutlaka gezinizin en akılda kalan anlarından birisi olacaktır. Alışveriş yapmak istemeyenler çarşının sokaklarında kaybolmanın keyfini yaşarken, alışveriş meraklıları ayakkabı, halı, deri ya da baharat ve parfüm çarşısını gezerek sıkı bir pazarlığa girişebilir. Çarşı meydanının batısında Marakeş'in hayvan derisinin hala eski usullerle işlendiği ünlü tabakhanelerini de görebilirsiniz.

   Jemaa El Fnaa

   Medina'nın girişinde bulunan bu büyük meydan, Marakeş'te hayatın aktığı merkez. Bu meydanda her gün bir araya gelen sayısız hediyelik biblo satıcılarını, müzisyenleri, hikaye anlatıcılarını, falcıları ve yılan oynatıcılarını görebilirsiniz. Bu meydanı ziyaret ederek, Fas kültürünün en meşhur öğelerini aynı anda gözlemleyebilirsiniz. Eğer kalabalıktan bunalırsanız, onlarca teras kafe ve restorandan birine çıkıp, karmaşayı yukarından da izleyebilirsiniz.

   Koutoubia Cami

   70 metre uzunluğundaki şehrin her yerinden görülebilen minaresiyle Koutoubia Cami, Marakeş'in en önemli simgelerinden biri. 1162 yılında inşa edilen cami, bugünkü Kuzey Afrika, İspanya ve Batı Sahra topraklarına hakim olan Murabıtlar Devleti'ni yıkarak onun yerine geçen Muvahhidler'in en büyük mimari başarısı olarak kabul ediliyor. Muvahhidler, 1146 ve 1248 yılları arasında, bugünkü İspanya topraklarının büyük bölümünün yanı sıra Kuzey Afrika'daki bazı toprakları da denetimleri altında tutmuşlardı. Caminin dışı herkese açıkken, Müslüman olmayanlar içerideki dua bölümüne kabul edilmiyor.

   Bin Yusuf Medresesi

   Saadiler tarafından 1565 yılında inşa edilen Bin Yusuf Medresesi, Fas'ın en büyük dini yüksek eğitim kurumu olma özelliğini taşıyor. Bir zamanlar 900 öğrenciye ev sahipliği yapan medresede, öğrenci odaları tipik İslam mimarisine uygun şekilde büyük bir avlunun etrafında kümelenmiş. Binanın iç dekorasyonunda kullanılan zellige fayansları, sarkıt tavanlar ve kufi yazıtları oldukça ilginizi çekecek.

   Saadi Mezarları

   16. yüzyılda kurulan bu mezarlık, Marakeş'te 1524 ve 1668 yılları arasında hüküm süren Saadi Hanedanı'nın 66 üyesinin mezarına ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında Saadi hükümdarı Ahmad al-Mansur, halefleri ve ailesinin mezarları da bulunuyor. Büyük bir bahçenin arasında bulunan türbeleriyle Saadi Mezarlığı, atmosferik bir mekan.

   Bahia Sarayı
   ​Marakeş’in Topkapı Sarayı diyebileceğimiz bu saray, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 19. yüzyılda Sultan Hasan’ın veziri Bou Ahmet için yapılan bu saray, muhteşem bir mimariye sahip. İçerideki zellige fayans döşemeleri, boyalı tavanlar ve şaşalı dekorasyonu zamanın ruhunu yansıtıyor. Sarayın ayrıca çiçek ve ağaçlarla dolu görkemli bir bahçesi de var.

   Dar Si Said Müzesi
   Vezir Si Said tarafından yapılmış eski bir saray olan bu bina, şimdi Berberi döneminden kalma gümüş mücevherlerinin, Taroudant gaz lambalarının, çanak-çömleklerin, işlemeli deri ve mermerlerin sergilendiği bir müze. Müzede ayrıca Fas halılarını sergilendiği bir bölüm ile meşhur Fas kapı ve pencerelerinin sergilendiği bölümler de var. Kuzey Afrika kültürünün zenginliklerini görmek istiyorsanız, bu müzeden keyif alacaksınız.

   Majorelle Bahçeleri
   Marakeş’in gizemli bahçesi, görmeden gelmemeniz gereken yerlerden biri. Çeşit çeşit kaktüsler, palmiye ağaçları ve eğrelti otlarının yer aldığı bu tropik bahçeler, Fransız ressam Jacquas Majorelle’in eseri. Hastalığı sebebiyle Marakeş’e yerleşen ressam, stüdyosunun da bulunduğu evinin etrafında bu bahçeleri oluşturmuş. Ressam, Fas hayatını anlatan eserleri ve tablolarında kullandığı Majorelle mavisi denen canlı mavi renk ile ünlenmiş. Majorelle’in 1962 yılında hayatını kaybetmesinin ardından bahçelerin de bulunduğu mülkü bu kez de Fransız modacı Yves St Laurent satın almış ve bahçeleri yeniden dizayn etmiş. St. Laurent burayı o kadar sevmiş ki, 2008 yılında öldükten sonra külleri bu bahçeye savrulmuş.

   Imlil
   Sevimli bir dağ kasabası olan Imlil, Marakeş’in yoğun temposunun ardından ziyaretçilerine huzur ve sakinlik vadediyor. Kasabada bulunun tarihi bir kale şu anda kentin en ünlü otellerinden birine ev sahipliği yapıyor. Kale ayrıca ünlü yönetmen Martin Scorsese’nin Kundun filminde de önemli bir role sahipti. 

   Dar Si Said Müzesi

   Majorelle Bahçeleri

   İmlil

   Yemek Kültürü
   Marakeş’in yemek kültürü, saray sofralarından sokak tezgahlarına kadar geniş bir yelpazeye sahip. Latitude 31, Gastro MK, Pepe Nero, La Maison Arabe, Le Grand Café de la Poste, Al Fassia, Café Clock, Chez Mado, Un Déjeuner à Marrakech ve Bakchich Cafe birçok lezzeti tadabileceğiniz bölgedeki bilinen yerler.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Fas hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam