Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Rehberimiz Drakula, Rotamız Romanya

   Filmlerden ve tarihten aşina olduğumuz Drakula'nın görkemli olduğu kadar korkutucu da olan şatosuna gidiyoruz. Ülke turizmi açısından önemli bir nokta olan Transilvanya'dayız.

   Poenari Kalesi

   Kim derdi ki bir şato, gün gelecek ve herkesin korktuğu bir yer olacak. Eğer burada Drakula yaşıyorsa bu oldukça mümkün. Bir vadide bulunan kale, Eflak hükümdarı tarafından yaptırılmış fakat zamanla harabeye dönmüş ve sonunda terkedilmiş. Hisar da denilen Poenari Kalesi, eğimli bir arazide, ulaşması zor olduğu için Kazıklı Voyvoda tarafından fark edilmiş. Voyvoda burayı güçlendirerek stratejik açıdan önemli bir nokta haline getirmiş. 


   Ziyaret etmek isteyenlere hemen hatırlatalım, burada o dönemden kalma işkence aletleri, kazıklar ya da tabutlar görmeyi beklemeyin. Kısmen bu tür şeyler var fakat bunların o tarihlerden kalan şeyler olmadığını bilmelisiniz. 

   Kont Drakula

   Her ne kadar Drakula olarak bilinse de Kazıklı Voyvoda’yı biraz tanıyalım. Hristiyanlığı, güçlenen Osmanlı’ya karşı korumak için kurulan Ejderha Emri adındaki bir birliğin üyesi olan II. Vlad’ın oğludur. Aslında Drakula lakabı da babasından dolayı verilmiştir. Draco ejder, dracul şeytan anlamına gelir. Ejderhanın/şeytanın oğlu anlamına gelen Dracula lakabı da buradan gelir.

   Hikaye, Vlad, babası ve kardeşinin Osmanlılar tarafından yakalanmasıyla başlıyor. Sultan II. Murat babasını serbest bırakmış ama oğullarını sarayda tutmuştur. Drakula böylece Türk topraklarında 7 sene geçirdi. Sultan Murat, 1447 yılında kendi derebeyleri tarafından öldürülen babasının ardından Eflak tahtına genç Vlad’ı layık gördü ve Vlad Dracula ilk kez Eflak tahtına oturdu. 

   Vlad tahta geçtiğinde intikamını aldı. Babasına ve kardeşine ihanet eden derebeylerine işkence edip canlı canlı toprağa gömdü. Bazılarını kazığa oturttu, bazılarına Poienari’nin 200 km’lik acımasız ve dik yokuşunda dinlenmeden yürüme cezası verdi. Yürümeyi başaranlara da burada bir kale yaptırdı.

   Drakula bununla da kalmamış, tahtın gücünü her yerde kullanmaya başlamıştı. Bunu kimi zaman tüccarlara kısıtlamalar getirerek, kimi zamansa insanları kazığa oturtarak yapmıştır. Böylece ismi sıkça anılmaya başlamıştır. Bu olaylar, beraberinde başkaldırılar ve kendisine suikast girişimlerini de getirmiştir. Caniliğinin ardı arkası kesilmeyen Vlad, 1462’de kardeşi tarafından tahttan indirilmiştir.

   Vlad öylesine korkulan biri haline gelmişti ki bir efsaneye göre, şehirden geçen ve susayan kişiler su içsin diye bir kuyunun kenarına oldukça değerli olan altın bir tas koydurtmuş. Yaptıklarıyla dehşet saçan Vlad’dan korkan gezginler ve halk da dahil olmak üzere kimse bu tası çalmaya cesaret edememiş.

   Drakula’nın Zaptedilemez Kalesi

   Vlad’ın 1476 yılındaki ölümünün ardından yıllar boyunca kale kullanılmış olsa da 16. yüzyılın ilk yarısında terk edildi ve 17. yüzyılda harabeye döndü. Kalenin boyutu ve konumu nedeniyle ulaşımı olduğu kadar ele geçirilmesi de çok zordur. Ancak 1888 yılında olan bir deprem sonucunda kalenin bir kısmının nehre kayması nedeniyle kale zarar görmüştür. Kale hızlıca tamir edilmiş olmasına rağmen surları ve kuleleri günümüze kadar dayanmıştır. Gerçekten bugün bile harabelere ulaşmak oldukça zor. Ulaşım için 1480 tane son derece dik basamaklı merdivenden geçmeniz gerekiyor.

   Çık çık bitmeyen yolda merdivenler gittikçe daha da dikleşiyor. Ancak harabe kapılarına ulaşıldığındaki hayranlık uyandıran manzara bir ödül haline geliyor. Yalnızca ünlü Drakula'nın burada zaman geçirmiş olduğunun bilinmesi bile tüm yorgunluğunuzu alıyor. Drakula efsanesi yüzlerce yıldır sürüyor. Transilvanya'da ortaya çıkan efsane, tüm Romanya'nın ve farklı ülkelerden turistlerin ilgisini çekiyor.

   Vampir Efsanesi Nereden Geliyor?

   Vlad'ın vampir olma efsanesi ortadan yok olmasıyla başlamıştır. Kardeşi tarafından kuşatılan Poienari Kalesi zor durumda kalmıştır. Voyvoda'nın karısı düşmana teslim olmaktansa kendini aşağı atmayı tercih ederek intihar eder. Ele geçirilen kalede, her yerin aranmasına rağmen Vlad bulunamaz. Geceleri bazen onu gördüğünü söyleyen halkla birlikte efsane doğmaya başlamış.

   Durumun umutsuzluğunu gören Voyvoda'nın karısı kendini pencereden aşağıya atarak intihar eder. Vlad ise ortadan kaybolur. Ne canlı ne de ölü halde bulanamamıştır. Özellikle de birkaç ayda bir birileri Voyvoda'yı civarlarda geceleri gördüklerini söylemeleri üzerine Vampir efsanesi doğmuştur. Drakula şehrinin sakinleri ise bu efsane ile birlikte yaşamaktadırlar…

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Romanya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam