Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Provence’ta Güzel Bir Gün…

   O gün, Bonnieux’ye yaklaşırken coğrafya daha da güzelleşmeye başlamıştı. Güneşe yüzünü dönen ayçiçeği tarlaları ve sonsuz üzüm bağlarının arasında, arada şarap şatolarında mola vererek uzattıkça uzattığım bir gündü.

   
              Provence’ta Güzel Bir Gün…
   Levent Özçelik
   Insider

   25.12.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Filmler şehirlere, mekânlara ait en önemli arşiv. Pek çok filmde “A ben bu sahnenin çekildiği yere gitmiştim” deriz. Ya da bir şehre gittiğimizde o şehirdeki mekânlar, sahneler aklımıza gelir. Baba fiminde Al Pacino’nun peşindeyizdir Sicilya’da; Berlin’de Blonde filminde Charlize Theron peşinde artık etkinlik alanı ve park olarak hizmet veren Berlin’in ünlü eski havalimanı Tempelhof hedeftir. Capri Adası’nda Yetenekli Bay Ripley’in mekânlarını ararız.

   Sinema ve seyahat ayrılmaz ikilidir. Bonnieux, Fransa’nın büyülü Provence Bölgesi’nde son yıllarda Ridley Scott’un yönettiği, Russel Crowe’un baş karakteri oynadığı A Good Year (İyi Bir Yıl) filmi ile ününe ün kattı. Şahsen ben Provence ve Aix en Provence hatta filmin çekildiği Bonnieux’a bir kaç kez gitmiş olmama rağmen, A Good Year filmini izledikten sonra yeniden gittim.

   Aix en Provence’dan Bonnieux’ye…

   Bonnieux, Provence bölgesinde yer alan onlarca dağ köyünden biri. Köye yaklaşırken A Good Year filminde "Marc Streitenfeld'ın söylediği Wisdom'ı dinliyorum. Yolda dinleyeceğiniz müzik önemlidir. Kendi payıma hep bir yol playlist’im vardır. Provence bölgesinde hüzünlü bestelerin temsilcisi Armand Amar’ı, A Good Year soundtrack’ini ve arada Fransız şansonlarını ekledim playlist’ime.

   Tabii ki Provence ve özellikle Bonnieux'nün de içinde bulunduğu bölgenin ününü sadece filme bağlamak haksızlık olur. Van Gogh, Gaugien ve Cezanne gibi pek çok ressama ilham kaynağı olmuş bir yerden bahsediyoruz sonuçta.

   O Güne Ait Notlar

   O gün, Bonnieux’ye yaklaşırken eskin lavanta kokusuna dayanamayıp solunmak için durmuştum. Otoyoldan ayrılıp önüme çıkan derenin üzerindeki köprüyü geçtikten sonra tepeye doğru sürmüştüm. Kıvrımlarla uzayıp giden yolun ucunda beliren köy Bonnieux olmalıydı. Russel Crowe'un sürekli karıştırıp küçük sarı Smart otomobiliyle kaybolduğu yollardan bahsediyorum.

   ​Arkadaki ağaçlık alan da Cedar Ormanı ise Bonnieux'ya iyice yaklaştım demektir. O hâlde filmde Russell Crowe'a miras kalan Château la Siroque gerçek adıyla Château la Canorgue buralarda bir yerlerdeydi. Solda evin girişini gördüm önce, ardından o bisikletle gittikleri, ağaçların sıralandığı, çakıl taşlı toprak yolu. Solda havuz duruyordu, hani Max'in boşken içine düştüğü. Filmdekinin aksine pırıl pırıldı, hatta bir yanını saran nilüferlerin gölgesi düşüyordu suya. Bağın hemen arkasındaki filmde garaj olarak kullanılan bina şimdi şarap mağazası olmuş. (Bölgenin organik üzümlerden yapılan şarapları çok ünlü.) Ev ise aynı filmdeki gibi görünüyor. Filmde Max ile amcası Henry'nin satranç oynadıkları ve şarap tadımı yaptıkları masa da orada. Frank'in "Şarap daima fısıldar" diye başlayan cümlesini hatırlıyorum, bir an bağcı Mösyö Duflot'un sesini duyacakmışım gibi geliyor. 

   Gordes

   Filmde Russell Crowe'un canlandırdığı Max'in âşık olduğu kadın Fanny'nin (Marion Cotillard) kafesi Bonnieux'ye yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Gordes'te. Küçük bir meydanı, bir çeşmesi birkaç kafe ve restoranı tabii dar sokaklarıyla yaşanılası bir köy. Bu bölgede Bonnieux ve Gordes dışında Menerbes ve Lacoste gibi birkaç dağ köyü daha var. Hepsini ortak özelliği nefis manzaraları.

   Bonnieux

   Gün, akşama kavuşmak üzereyken köye dönüyorum. Girişteki küçük meydanda, tek tük birkaç otomobil park etmiş. Kafenin masalarında biraz soluklanıp dik yokuşu çıkıyorum. Tepeye vardığımda güneş batmak üzereydi. Yine fotoğraf çekmeye daldığımdan tepeye ulaşmak zaman alıyor. Manzaraya hâkim restoranın masalarından birine oturuyoruz. "Yoksa filmde Fanny ve Max'in ilk buluştukları Cucuron'daki Place de l'Etang'da mı yeseydim" diyorum, ancak o şahane gün batımı bizi bu düşünceden vazgeçiriyor. 

   Önümüzde Nice şehrinin dağ köyüne gideceğim 300 kilometrelik bir yol var. Cedar Ormanı da artık iyice karanlığa büründüğünden yavaş gidiyorum. Yolda Charles Aznavour’dan Stephan Pompegniac’a kadar uzanan geniş bir müzik seçkim var. Zaz dinleyerek yolu bitiriyorum. Artık evdeyim ama hâlâ Zaz’dan Les Passants, ardından Je Veux ve Le Long De La Route mırıldanarak uykuya dalıyorum. Sahi “o gün” ne güzel bir gündü.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Fransa hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam