Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Portsmouth ve Hampshire

   Portsmouth'ta aynen üzerinde bulunduğum kıyılar gibi gel-gitler yaşıyorum. Bir yanım burada, günümüzde; diğer yanım Oliver Twist'in yazarı Portsmouth'lu Charles Dickens'in doğduğu yılların Portsmouth'una gidiyor. Evet bir ara sık sık Hampshire bölgesi, Southampton ve Portsmouth yolcusu idim.

   Portsmouth ve Hampshire
   Levent Özçelik
   Insider

   06.11.19

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Öyleyse en ünlü Portsmouth’lu Charles Dickens ile başlayalım: “Çamur, Yahudiler ve denizcileri ile bilinen İngiliz liman kenti Portsmouth'ta doğdum” der; Oliver Twist’in yazarı. Ve hayatı boyunca ne kendisi ne akrabaları ne de torunları Portsmouth ile ilişkilerini kesmez, aksine güçlü tutar. Charles Dickens için Portsmouth daha sonra Londra ve Kent’te de yaşasa da hep özeldir. Dickens 1812 yılında, ailesinin yıllık 35 Sterlin kira ödediği Mile End Terrace'ta bulunan bir evde doğmuş. Beni Portsmouth’a çeken bir bakıma Charles Dickens. Oysa çok başka sebeplerden Southampton’daydım. Southampton’a sadece 45 dakika uzaklıktaki Portsmouth gitmeden olmaz diyerek yoldan bir bakıma gönüllü çıktım. Öyle ya Oliver Twist’in yazarı Dickens’in doğduğu şehre bu kadar yakınken görmeden dönemezdim. Her ne kadar Oliver Twist romanı Londra’da geçse de yazarın çocukluğu Portsmouth’ta geçtiğinden olsa gerek burayla ilişkilendiriverdim Oliver Twist’i kafamda...

   Bugün Charles Dickens’in şehrinden farklı elbette Portsmouth. Özellikle ara sokaklardan, tuğla binalardan uzaklaşıp sahile doğru gittikçe geçmişiyle uzaklaşıyor gibi şehir. Sahile yaklaştığımda limana takılıyor gözüm. İrili ufaklı tekneler gel-git ile kara parçasıyla birleşmiş, öylece duruyorlar. Bir kısmı kızağa alınmış eski usul bakımları yapılıyor. Limanın hemen karşısında sıralanmış publar var. Balıkçılar, denizciler ve publar ayrılamazlar. Suyun çekildiği yere kadar yürüyorum, teknelerini onaran ve boyayan balıkçılar var. Portsmouth hala denizle iç içe yaşayanların şehri olduğunu burada yüzüme vuruyor. Sahilin diğer kıyısına (o dev çim alana) yürüyorum. Çimler sahile dek uzanıyor, her güneşli günde olduğu gibi hemen herkes çimlere uzanmış takılıyor. Ben de önce çimlerde soluklanıyor ardından deniz kıyısına oturuyorum uzunca bir süre ve ilk Hampshire günlerime dönüyorum. 

   Hampshire Four Seasons

   İlk önce Hampshire’da kalmıştım. İşte burada Hampshire Four Seasons Hotel ile ilgili biraz detay vermem gerek... Günümüzde Four Seasons Hotel’in bulunduğu bina, 1086’da inşa edilmiş. Takvimler 1501’i gösterdiğinde İspanyol Prensesi Aragonlu Katherine ile onun gelecekte eşi olacak İngiliz Prensi VII. Henry o tarihte burada buluşmuşlar. VII. Henry evliliklerinden çok kısa bir süre sonra ölünce, kurallar gereği küçük kardeş VIII. Henry dul İspanyol prensesinin yeni eşi olmuş. Sonrasında da bir dönem burada yaşamışlar. Malikâne zaman içinde eski önemini yitirmiş ve daha sonrasında Kral Edward tarafından 1547’de Southampton Kontu Wriothesley’ye verilmiş. 100 yılı aşkın bir süre boyunca Kont Wriothesley’ye ait olan malikâne daha sonra yıkılmış.

   Malikâne 1728’de Ellis St. John tarafından tekrar inşa edilmiş ve 1930’lu yıllarda malikâne tekrar kraliyete geçmiş. II. Dünya Savaşı sırasında Polonyalı ve Hollandalı pilotlara hizmet eden bina bir dönem Katolik kilisesine bağlı bir okul olarak da kullanılmış. 1981’de çıkan yangın binanın büyük bölümünü yok etmiş. Yangından ana bina ve bahçedeki antik duvar kurtarılabilmiş yalnızca. Daha sonra farklı kişiler tarafından el değiştiren malikâne, 2005 yılından bu yana Four Seasons Hotel olarak hizmet veriyor.


   HMS Warrior

   Portsmouth’ta göreceğiniz en etkili kadraj kuşkusuz şehre gelir gelmezsizi karşılayan Kraliçe Victoria’nın donanmasına ait HMS Warrior savaş gemisi. HMS Warrior günümüzde Portsmouth sahilinde müze olarak hizmet veriyor.

   Neler Yapılabilir?

   Harbour Tours:
   Portsmouth’un bir liman şehri olması dolayısıyla, modern kraliyet donanması, tarihi eserler ve doğal güzelliklerle dolu bir manzara liman çevresinde sizi bekliyor.

   Spinnaker Tower: Portsmouth’un ünlü cam kulesi, bu şehirde görülmesi gereken şeylerin belki de en başında geliyor. Kuleden Birleşik Krallık’ın en işlek limanını yaklaşık 170 metre yükseklikten izleyebilirsiniz.

   Portsmouth Historic Dockyard: Amiral Lord Nelson, VII. Henry ve Portsmouth tersane işleri hakkında bilgi edinebileceğiniz turistik bir mekân.

   Charles Dickens Müzesi: İngiliz edebiyatının öncülerinden Charles Dickens Portsmouth’un önemli simgelerinden. Gitmişken Dickens’ın yaşadığı evi ziyaret edin. Müzeleşen evin içindeki her şeyin Dickens ve ailesinden kalma olduğunu unutmayın.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Portsmouth hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam