Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Penang’ın Burjuva Hayatı…

   İlk kez bir şehre gidiyorsam önyargısız olmaya çalışır ve şehre karışırım. Penang Adası’nda yine böyle oldu.

   Penang’ın Burjuva Hayatı…
   Levent Özçelik
   Insider

   26.12.18

   Dünyada ne var ne yok? Gezer, çeker, anlatır, yazar.

   Penang'a İlk Adım

   Daha önce Malezya’da Kuala Lumpur ve Langkawi Adası’na gitmiştim. Hava yolu şirketlerinin yeni hatlar açması hayatımıza daha önce gitmediğimiz yerlere keşifler yapmamızı sağlıyor. İşte bunlardan bir yenisi Qatar Airways’in Penang destinasyonu. Bu yolculuğun bir diğer güzel yanı ise Boeing 787 Dreamliner uçağıyla olması. Dreamliner’ın en önemli özelliği kendi sınıfındaki diğer uçaklardan %20 daha az yakıt tüketmesi ve kabin konforu. 

   Tekrar Penang’a dönersek saat farkından olsa gerek Penang’a iner inmez kendimi sokağa attım.  Penang’ın şahane plajları ve dünyaca ünlü tapınaklarını bir kenara bırakıp kendimi George Town’a attım.   

   George Town’ı anlatmadan önce izninizle Litvanyalı sanatçı Ernest “Zach” Zacharevic’ten bahsedeyim. Zach’ın kariyeri için  için George Town - Penang çok önemli. Tabi George Town için de Zach. 2012 yılında George Town duvarlarına yaptığı çizimler Zach’ın yükselen kariyerinin başladığı alanlar. Sanatçı sonrasında Berlin’den Atlanta’ya, New York’a, son olarak İskoçya - Aberdeen’e kadar uzanan 30’un üzerinde sergi yapmış.


   Zach’ın duvar sanatı artık basılı olarak da satılıyor, paylaşılıyor. 

   George Town Sokakları

   Evet Zach’in duvar sanatının peşinde dolaşırken aslında Burjuva - Penang semtinde olduğumun farkına vardım. George Town’ın Armenian Caddesi’nde adım başı güzel mekânlar olduğunun farkına ancak Zach’ın çizimlerinden gözünüzü ayırdığınızda varıyorsunuz. Kahve molası verip Armenian House Cafe’de kahvemi içip sokaklara atıyorum kendimi. 

   İki yüzyıl boyunca Khoo ailesinin evi olan görkemli Khoo Kongsi’nin bahçesinde gezerken buluyorum kendimi. 

   Gayo Cafe
   İlk durağım ise Gayo Cafe oluyor. İnce uzun mekânda genç Penang burjuvaları diye tanımlayacağım şahane bir kitle var. Mekânın arkasındaki kapıyı da geçip yürümeye devam ediyorum, soldaki kapı uzunca bir bar bulunan geniş başka bir salona açılıyor. Daha da arkada bir bahçe var, o bahçe ise arka sokağa açılıyor. İçimden Gayo Cafe’yi tasarlayanlar Matruşka bebeklerden ilham almışlar diye geçiriyorum; iç içe geçmiş salonlar…

   Sixty Sense 
   İşte Penang’da beni en çok etkileyen mekânların başında gelen yer burası; Sixty Sense. Malezya’nın bulunduğu coğrafyanın 60’lı yıllardan kalan kumaşlarını, tasarımları bir güzel harmanlayıp başarılı bir konsept yaratmışlar. Evet farkı ne bu mekânın dedim içimden, benzer çok konsept mağaza gezmiştim. Sonradan farkına vardım Sixty Sense farkının. Orada her şeye dokunmak istedim yaptıkları ürettikleri her şey böyle bir uyandırmıştı bende. Evet Penang burjuvazisi ile burada daha yakından tanıştım. Eğer gün olur da Sixty Sense’e giderseniz David Tan’a selamımı iletin lütfen.

   China House
   Mekânın adına kanıp size bilindik Çin Mahallesi mekanlarını anlatacağımı sanmayın. Penang burjuvasi dedim; George Town’ın klasik İngiliz koloni döneminde kalma binalarından birindeyim. Gayo Cafe gibi iki sokağa cepheli eli yüzü düzgün şık beyaz bir bina. Mekan daha çok etkinlik alanı olarak kullanılıyor. Arka tarafa doğru yürüyorum her iki yanımda çeşitli büyüklüklerde eserlerden oluşan enstalasyon var. Şişme tank enstalasyonunu geçip arka odaya geldiğimde sarışın muhtemelen avrupalı bir sanatçı yaklaşık 2 metrelik bir merdivenin tepesinde duvara bir şeyler boyuyor. Anlayacağınız on-line bir enstalasyonun tam merkezindeyim. China House hazır catering mönüleri ve servisi ile tam bir etkinlik alanı olarak kurgulanmış.

   Khoo Kongsi

   İki yüzyıl boyunca Khoo ailesine ev olarak hizmet veren görkemli Khoo Kongsi... Görevli küçük bir bedelle (10 Malezya Rupisi) karşılığında içeriyi gezebileceğimi söylüyor. Ardından hemen yanındaki Cheah Kongsi’yi geçiyorum. Penang'ın beş büyük Hokkien klan evinin ilki Cheah Kongsi. Bu yapılar Çin'de görülen büyük tapınaklara ve saraylara benziyor. Her iki yapıyı gezmek için zamanım var önce aklımda başka keşifler var. Yol boyunca grafitiler, batik sanatları bolca. 

   Penang Gustosu

   Mano Plus -  Fuku Eatery 

   Yine koloni kalanından düzgün rönove edilmiş beyaz bir bina. Kolonilerin geçmişte sömürgelerde  bıraktıkları en iyi belki de tek düzgün biraz bu kolonyal binalar olmalı. Mano Plus ilk bakışta dünyada eşi benzeri çok bulunan konsept mağazalardan. Mano’nun artıs içinde yer alan Ome cafe. Çay ve kahveleri inanılmaz. Ve en az 16 saat demlenen “nitro demleme” kahveleri mutlaka denenmeli.  

   Two Buns Burger

   Burası da Penang’daki ilginç keşiflerden biri oldu. Kendilerini hipster burgerci olarak tanımlıyor. Burgerler güzel meyveli içecekler ve aromalı biralarda. Ancak bir yer hipster olunca dikkatli ve önyargılı oluyorum bu aralar, her yer mi herkes mi sahiplenir Hipster’lığı. 

   Hin Bus Depot

   Penang’da tam burada anladım, burası güney Asya’da farklı bir yer demiştim. Ancak o gün karnavalımsı bir durum söz konusu olduğundan tam anlamamışım. Dolayısıyla yeniden gitmem gerekti.  Tarif etmek için biraz Bomontiada gibi diyebilirim ancak tam olarak değil. Burada bir çok yeri eskisi gibi bırakmışlar, dokunmamışlar arada bir kaç mekan yenilenmiş sanırım bir kaçı ialave edilmiş. Grafik, tasarım atölyeleri ile basit-şık yeme içme alanlarının bir arada kotarıldığı  yeni sanatçıları destekleyen platform diyerek kısaca tarif edebilirim Hin Bus Depot’u.

   Daha pek çok kafe konsept mağaza gezdim fazlasını da gezebilirdim ancak Penang Adası bende fazlasıyla burjuvazisini öne çıkarmıştı. Bu yüzden olsa gerek o dünyaca ünlü tapınaklara, yapılara ve street food yanına pek bakmadım Penang’ın. Birlikte gittiğim arkadaşlarımdan dinlediğim kadarıyla güzelmiş. Tekrar gider miyim Penang’a, kesin giderim. Sixyty Sense’de alışveriş etmek, China House’de yeni enstalasyonlara bakmak, Ome’de nitro demleme kahve içmek için giderim. Şimdilik hoşçakal Penang… 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   1

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (1)

   Murat Guloglu

   Harika yazı👍

   Yorum Yap

   Malezya hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam