Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Paris'in İçindeki Gerçek Paris

   Her sokağından ilham, sanat ve tarih yükselen eski Paris'in en güzel semti: Le Marais

   Eyfel Kulesi, Seine Nehri, Champs Elysees, hatta Disneyland. Evet, hepsi de Paris denilince ilk akla gelen yerler ama şehrin otantik yanını ve asıl ruhunu gözler önüne seren bir yer var ki, kelimelerle ne kadar ifade edilse de hep eksik kalmaya mahkûm. “Eski Paris” olarak bilinen ve geçmiş zamanlarda Fransız aristokrasinin gözde semtlerinden olan Le Marais; bugün tarihi yapılarında ev sahipliği yaptığı sanat galerileri, huzur veren kitabevleri, şık kafeleri, enfes kokularıyla insanı kendine çeken pastaneleri ve vintage esintisini sonuna kadar hissettiren mağazalarıyla Paris’in görülmeden geçilmemesi gereken semtlerinin başında geliyor. 

   Bataklığın Ortasında Açan Bir Çiçek

   Fransızcada “bataklık” anlamına gelen ismini gerçekten de 12 yüzyılda bölgenin bataklıkla kaplı olmasından alan ve Fransız Devrimi’ne kadar, şehrin en havalı yerlerinden biri olarak kalmayı sürdüren Le Marais, Devrim’in ardından soylu kesimin gözünden düşerek kaderine terk edilmiş. O dönemden bu yana Yahudi asıllı ailelerin yoğun olarak ilgi gösterdiği semt, bu özelliğinden ötürü II. Dünya Savaşı sırasında ciddi bir tahribata uğramış ve yeniden toparlanması için yaklaşık 25 yıl daha beklemesi gerekmiş. Yoğun Yahudi nüfusunun yanı sıra güçlü bir LGBT topluluğunu da bünyesinde barındıran Le Marais, bu çok kültürlülüğün izlerini tamamıyla yansıtan bir renkliliğe sahip.  

   Le Marais’ye Nasıl Gidilir?

   Le Marais’ye ulaşmanın en kolay yolu 1 numaralı metro hattına binip Saint Paul istasyonunda inmek. Le Marais’nin kendine özgü havasını tam anlamıyla hissedebilmek için asıl yapılması gereken kesinlikle sokaklarında dolaşmak ve yorulduğunuz noktada gözünüze hoş görünen küçük sevimli kafelerden ya da restoranlardan birine oturup etrafı izlemek. Le Marais bir-iki saatlik gezintinin ardından hemen her yerini görebileceğiniz bir bölge ama semtin ruhunu tam anlamıyla hissetmek için günlerinizi orada geçirmeniz gerekebilir.


   Le Marais’de Tatil Yok

   Özellikle “Pazar günü Paris’te ne yapmalı?” sorusuna verilebilecek tek yanıt elbette, “Le Marais’ye gitmek,” olur çünkü tüm şehrin uykuya daldığı, dükkânların çoğunun kapalı olduğu pazar günleri, Le Marais için yüz seksen derece farklı bir anlam ifade ediyor. Rengârenk dükkânlara girip çıkan insanları, sürekli yaşayan, enerji dolu arnavutkaldırımlı sokakları, sanatla dolup taşan sıra dışı galerileri ve çiçeklerle bezeli minik sevimli avlularıyla Le Marais, Paris’i anlamak ve daha da ötesinde yaşamak için harika bir seçenek. 

   Müzelerden Müze Beğen!

   Bölge, aynı zamanda tam bir müzeler cenneti denebilecek kadar çok müzeye de ev sahipliği yapıyor. Ünlü yazar Victor Hugo’nun 1832’den 1848’e kadar yaşadığı ev, Le Marais’nin en canlı sokağı olan Rue des Archives’e ismini veren Ulusal Arşiv Müzesi (Musée des Archives Nationales), 2019 yılının sonuna dek tadilatta olan ve sergilenen çok sayıda eser aracılığıyla Fransa tarihini yakından gözlemleme imkânı sunan Carnavalet Müzesi (Musée Carnavalet), Picasso’ya ait üç binden fazla eserin sergilendiği Picasso Müzesi, Le Marais’de gezebileceğiniz başlıca müzeler. 

   Biraz Falafel, Çok Çok Moda

   Semtte Yahudilere ait dükkân ve yemek mekânlarının bulunduğu rue des Rosiers ise özellikle falafel severlerin mutlaka uğraması gereken bir sokak. Kapı önlerinde uzun kuyruklar bulunan falafel dükkânları, Le Marais’nin alametifarikalarından biri. Francs Bourgeois ise adeta modanın kalbinin attığı, giyim kuşama düşkün olanların en çok ilgisini çeken bir başka sokak. Dünya markalarının yanı sıra küçük vintage dükkânların da insanın başını döndürdüğü bu sokak, gezintiye kısa bir mola vermek için uygun yerlerden biri. Tabii, sokağın hemen bitimindeki eşsiz Place des Vosges’u saymazsak. Paris’in en güzel meydanlarından biri olan, dört tarafı binalarla çevrili bir avlu görünümündeki Place des Vosges hem üzerinde uzanıp anın keyfini çıkarabileceğiniz çimenleri hem de etrafını çevreleyen etkileyici binaların ihtişamıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir diğeri.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Paris hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam