Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Oyuncak Bebekler Adası, La İsla De Las Munecas, Mexico City

   Meksika'da bir ada. Ağaçların dallarında, her yerde oyuncak bebekler asılı... Meksika'da bir ada. Ağaçların dallarında, her yerde oyuncak bebekler asılı...

   Meksika, Mayalar, Aztekler gibi medeniyetlerin kalbi olan bir coğrafya olarak kültür ve tarih meraklılarının oldum olası ilgisini çekmiştir. Dünya tarihinin kadim topluluklarına dair birçok kültürel mirası barındıran ülkenin başkenti Mexico City ise Meksika'ya yapılacak bir seyahatin başlangıç noktasıdır.

   Bu yazıda ise, gelişkin bir kent formuna ve köklü bir tarihe aynı anda tanık olabileceğiniz Mexico City'nin oldukça sıradışı, merak uyandıracak belki biraz da ürkütecek gizli bir köşesinden bahsedeceğiz.

   Mexico City'nin güneyinde yer alan Huetzalin Gölü'ne uzanan bir yarımada; Oyuncak Bebekler Adası / La Isla de Las Munecas. Xochimico Bölgesi'nin meşhur kanalları arasında bulunan adada tüm ağaçlar, oyuncak bebeklerle dolu. Oldukça ürkütücü bir görüntüye sahip olan adada bu bebeklerin hikâyesi ise daha ziyade hüzünlü.

   Adanın yakınlarında yaşayan yöre halkının aktardığı rivayete göre vaktiyle gölde hayatını kaybetmiş bir kız çocuğu bulunmuş ve bebekler de bu küçük kız çocuğunun ruhuna aitmiş. Yine yerlilerin yarattığı efsaneye göre de bebekler kafalarını, kollarını, bacaklarını oynatıyor, kendi aralarında fısıldaşıyormuş.

   Tüm bu hikayeleştirmelerin ardındaki gerçek ise korku dolu bir senaryodan ziyade oldukça hüzünlü bir hikâye.

   Anlatılanlara göre, adanın bekçiliğini yapan Don Julian Santana Berrera, 50 küsur sene önce adada boğulmuş bir küçük kız bulur. Onu kurtaramamış olmanın yarattığı vicdani tahribat Don Julian’ı oldukça sarsar. Kızın cansız bedeniyle beraber bir de oyuncak bebek bulan ve muhtemelen kıza ait olduğunu düşünen Don Julian, bebeği bir ağaca asar. Küçük kız çocuğunun ruhunu yâd etmek, onun kurtarılamamış olmasının vicdani yükünü unutmamak için Don Julian, çeşitli yerlerden topladığı oyuncak bebekleri toplayıp adanın ağaçlarına asmaya devam eder. Bir çocuğun hayatını kaybetmesinin vicdani sorumluluğunu böyle bir ritüelle yıllarca taşımış olan Don Julian, 2001 yılında hayatını kaybeder, kız çocuğunun bulunduğu yerde boğulmuş olarak bulunur. Don Julian hayatının sonuna dek kanallara atılmış olan, atılmış, bozulmuş,deforme olmuş bebekleri toplamış, zaman içerisinde oyuncak bebek bağışlayan insanlardan da topladıklarıyla bu inanılması güç açık hava mabedini oluşturmuştur. Yeni ve sağlam gelen bebeklerin bile zaman içerisinde açık havada tozla, rüzgârla deforme oluşu, hâliyle ürkütücü bir görüntü oluşturmuş. Kimileri için haklı olarak korkutucu olsa da ve belki de boğulmuş küçük kız hikâyesi gerçek olmasa bile, bu adayı yaratan eylemin özü itibariyle kıymetli olduğu şüphe götürmez.

   Pratik Bilgiler
   Isla de Las Munecas’ı ziyaret etmek için varmanız gereken ilk nokta Xochimico Kanalları. Mexico City’nin 28 km güneyinde yer alan Xocimico bölgesine vardıktan sonra adaya gitmek için yapmanız gereken bir bot kiralamak. Eğer Las Munecas’ın yanı sıra bu meşhur kanalları ve çevresindeki doğal yaşamı deneyimlemek istiyorsanız 4 saate varan bir bot gezisine hazır olmanız gerekiyor. Botların tur rotaları çok çeşitli olduğundan binmeden evvel ne kadar süren bir tur olduğunu ve Las Munecas’a gidip gitmediğini sormanız gerekiyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Meksika hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam