Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Orada, Şahane Bir Köy Var Yakında: Ovacık...

   Şehre çok yakın bir yerde şehirden baya bir uzaklaşmış olmak, doğada keyifli bir gün geçirmek, permakültür ya da yemek atölyelerine katılmak, "gerçekten" yerel, doğal ve lezzetli ürünler satın almak ister misiniz? Yanıtınız "Evet" ise Şile'nin Ovacık Köyü tam da size göre.

   
              Orada, Şahane Bir Köy Var Yakında: Ovacık...
   Nilay Örnek
   Insider

   07.05.19

   Seyahat eder, sanatsever, tarihsever, sergi gezer, lezzet peşinde, doğanın içinde, dünyayı kelimelere döker.

   Mevsimi Olmayan Masaya Konmuyor

   Eski bir köy okulu yenilenmiş; Ovacık'ta Bir Gün'ün evi haline gelmiş. Kapılardan içerideki dekorlara, dışarıdaki kompost bölgesinden permakültür bahçesine her şey ince ince düşünülmüş. Mevsimi olmayan, hatta orada üretilmeyen hiçbir şeyin masaya konulmadığı kahvaltılar, sofralar düşünün... Ovacık Köyü kadınlarının yaptığı reçeller, marmelatlar, peynirler, kaymaklar, diğer süt ürünleri, erişteler, yemekler... Oraya gidip satın alabiliyorsunuz da. Hem onları, hem de Şilebezi ile el emeğinin buluştuğu başka ürünleri... Çocuklar için ne kadar şahane olacağını düşünemiyorum bile...
   Ben “çocuklar gibi şendim” Allah için.

   Ovacık'ta Bir Gün

   Bir sabah İstanbul'un merkez bir ilçesinden Şile'ye gittik, Şile'nin Ovacık Köyü'ne... Arkadaşlarımızın tavsiyesiyle, hatta onlardan biriyle birlikte. Yağmurlu bir sonbahar günüydü; İstanbul'un grisiydi kahverengisiydi derken yavaş yavaş yeşillendik ve Ovacık Köyü'ne vardık.

   Anlatmak isterim çünkü, özellikle doğaya ve doğal ürüne ilgili pek çok kişinin çok faydasını göreceğinden eminim. Özellikle de annelerin "Çocuğuma ne yedireceğim?" dertlerinin çok olduğu ya da “Yahu, İstanbul’dan günübirlik nereye kaçsak?” meraklarının yaşandığı şu günlerde...

   Ovacık'ta Bir Gün Projesi Nasıl Ortaya Çıktı?
   Köy gibi köy ama aynı zamanda bir proje. Projenin adı da Ovacık'ta Bir Gün. Fatma Denizci, 25 yıl kurumsal hayatta finans yönetmiş. Ancak eşiyle doğada vakit geçirmeyi hep çok sevmiş. 1994'te de Şile Ovacık Köyü'nde bir arazi satın almışlar, ev yapıp arazilerinde sebze ve meyve yetiştirmeye başlamışlar. Tavuklar, arılar ve inekler derken çiftlik sahibi bile olmuşlar. 2010 yılında ise Fatma Hanım tamamen işi bırakmış, Organik Tarım Sertifikası almış, tohum işinin önemini anlamış, tohum takasları yapmış. Fatma Hanım'ın slow food başta olmak üzere deneyimi, köylü kadınların emeği, gençlerin geleceği için çalışmaları çok önemli bir alt yapı olmuş köyün bugünkü haline gelmesine...

   Biz şehirlilerin bir kısmı, köy gördü mü veya köyde gördü mü her şeyi doğal sanabilir. Ama artık maalesef öyle değil. Temiz tarım, bilinçli üretim bambaşka şeyler. Fatma Hanım, Şile Turizm, Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Tümay İmamoğlu, o dönem Boğaziçi Üniversitesi'nde Sürdürülebilir Turizm Dersi veren Burçin Hatipoğlu'nun, Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği, Şile Belediyesi'nin ama özellikle köy halkının emeğiyle “Ovacık'ta Bir Gün” gerçek bir proje haline gelmiş. Kadınların çalıştığı, gelir elde ettiği, köyde turizm ve bilinçli ürün konusunda eğitim aldığı, uygulama yaptığı, bunları paylaştığı bir yer olmuş Ovacık. Hatta bu başarılarıyla geçtiğimiz sene de Gelecek Turizm'de desteği almışlar.

   Elimizi Una-Yumurtaya Buladık
   Etkinliklerden Facebook ya da Instagram sayfalarını takip ederek haberdar olabiliyorsunuz. Peki biz orada neler mi yaptık? Ortam bol inekli, tavuklu, köpekli, kedili... İlk önce ben süt sağmaya çalıştım. Sağamadım! Ne zor işmiş ve oradaki ablalar için ne kadar kolay gibi! Süt sağıldı, kaynatıldı... O sırada önceden yapılmış olan kaymaklar, peynirler, mevsim sebzeleri masaya konuldu. Çaylar demlendi, pişiler, börekler yapıldı, şahane yöresel lezzetler sobanın üzerinde ısıtıldı.

   Sonra doğada yürüyüş yaptık. Fatma Hanım'dan inanılmaz pratik bir “permakültür” dersi aldık. Fatma Hanım ısrarla “Bizim burada bunu özel olarak anlatanlar var, haddim değil” dese de, bu kadar yıldır okuduğum konuyu onun anlatımıyla baya iyi çözdüm o gün. Sonra eski okul-yeni evin “kızlarıyla” kendimiz makarna yaptık. Oranın usülü toplanıp düzeltilen dallarla “düdük makarna” yaptık.
   Mantar zamanıydı; bölge mantarından da kullandık... Aslında o makarna o haliyle parmesan tipi bir peynir de istiyordu bence ama Fatma Hanım, bölgeden olmayanı masaya koydurtmuyordu malum, “başka bölgelerden ithal” ürünler kullanmadık yemeklerimizde.
   Biz doğayla, lezzetli ve doğal ürünlerle bezeli, hayvanlarla örülü bir gün geçirdik. Kuş gözlemcileri için de şahane yerlerden biri Ovacık bence.   Bisiklet ve Trekking İçin Bire Bir
   Yürüyüşler, bisiklet gezileri, tarladan ürün toplamalar... Şile Ovacık Köyü, etraftaki köylere bağlanan bisiklet ve trekking rotalarına da sahip. Süt sağmadan makarna yapmaya, sirkeden permakültür ya da kompost yapımı öğrenmeye kadar faydalı pek çok atölye var. Turşu, ekşi maya ekmek, sirke, erişte-mantı-makarna, tarhana, süt, peynir, yoğurt yapımı atölyeleri, ot toplama etkinlikleri sayabileceklerimden birkaçı... Dersleri konusunda uzman, proje için gönüllü olan insanlar veriyor. 

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Türkiye hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam