Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Aç Hayaletleri Doyurmak İçin Yola Çıkın

   Çin kültürünün ilginç inanışlarından biri de "Öcüler Bayramı". Bir ay boyunca geri döndükleri düşünülen ölüleri hoş tutmak için çeşitli seremonilerin gerçekleştirildiği bayram, Çin takvimine göre ağustos sonu ile eylül ortası döneme denk geliyor.

   Hayaletlere Saygı…

   Çin takvimine göre her yıl ağustos sonu ile eylül ortası Uzak Doğu’nun en görkemli festivallerinden biri olan Aç Hayalet Festivali düzenleniyor. Aç Hayalet Festivali (Zhong Yuan Jie) tıpkı Avrupalıların Cadılar Bayramı'nda olduğu gibi, ölülerin ruhlarının yeryüzünde dolaştığına inanıldığı için düzenlenen bir festival.
   Uzakdoğu’nun yerel kültürünü tanımak ve gözlemlemek isteyenler için belki de en sofistike festival Aç Hayaletler Festivali… 

   Uzak Doğu’nun yerel kültürünü tanımak ve gözlemlemek isteyenler için belki de en sofistike festival Aç Hayaletler Festivali… 

   Leziz Yemekler

   Uzak Doğu’nun hemen hemen tüm önemli cadde ve sokaklarında açıkta bırakılan yiyecekleri takip ederek bir lezzet yolculuğuna çıkmak mümkün… Portakal, muz, pirinç, pirinçten yapılmış çeşitli yiyecekler hatta et yemekleri, başta sunaklar olmak üzere ülkenin her yerinde açıkta bırakılıyor.
   Hayaletlerin gelip bunları yiyeceği ve karınları doyacağı için huzurlu olacaklarına inanılıyor. Ancak bu yiyecekler sadece hayaletler için bırakılmıyor tabii… Festivale katılan herkes bu yiyeceklerden sınırsızca yeme özgürlüğüne sahip.

   Bitmeyen Eğlence

   Aç hayaletlere sadece yiyecek sunulmuyor. Görkemli şovların yapıldığı eğlenceler hayaletlerin ve katılımcıların sanatsal açlığını da gideriyor. Hayaletlerin öbür dünyada harcayacakları para ve kullanacakları değerli eşyaların sokaklara bırakılması eski bir gelenek; ancak bu, günümüzde sembolik olarak yapılıyor. Yani öyle büyük paraların mücevherlerin sokaklarda bırakıldığını düşünmeyin. Ancak festival öyle renkli görüntülere sahne oluyor ki bu şovlar da gerçekten paha biçilmez! Açık alanlarda kurulan büyük çadırlarda Çin operaları ve Getai (Çince'de şarkı sahnesi ya da canlı sahne performansları), tanrı ve tanrıça hikâyeleri, stand-up komedi şovları, şarkı ve dans gibi performansların yanı sıra geçit törenlerinde klasik fener şovları ve ejderha dansları da etkinliklerin olmazsa olmazları arasında bulunuyor.

   Herkes Davetli!

   Çin kültürünün misafirperverliği tüm dünyaca biliniyor. Bu muhteşem festival de her ne kadar atalarının ruhlarını doyurmak için yapılsa da kapıları tüm dünyadan misafirlere açık.

   Festivalin en önemli etkinliği gezgin ruhlar için hazırlanan bir eğlence olarak tanımlanan "Getai" performansları. Opera sanatçılarının icra ettiği müzik yüzyıllardan beri festivalin en önemli geleneği… Ancak günümüzde bu eğlence biraz evrim geçirmiş durumda. Teknolojinin de katkısıyla artık LED ekranlarda aydınlatmalı sahnelerde farklı eğlenceler düzenleniyor. Yerel sanatçılar artık sadece yöresel şarkıları söylemiyor. Tekno şarkılardan, İngilizce popüler şarkılara kadar geniş bir repertuar sunuyorlar.

   Bugün bildiğimiz Flamenko; çok eski dönemlerde çingene kabileleri tarafından ortaya çıkmış. Daha sonra, Hint, Yahudi ve Yunan ağıtları, Gragoryen şarkılar ve Afrika danslarının harmanlanmasıyla 18. yüzyılda bugünkü hâlini almış.

   Ronda, Saldırgan Hayaletler
   İnanışa göre aç hayaletler sunaklara bırakılan yiyeceklere saldırıyor. Bu nedenle talanı önlemek için bırakılan yiyecekler mutlaka kapalı kaplarda muhafaza ediliyor. Tüm bu hengâmede kaybolan hayaletlere yol göstermek isteyen Çinliler göl ve nehir kenarlarında bir başka ritüeli de görsel bir şölene çevirerek hayata geçiriyorlar. Küçük tekneler hayaletlere yol göstersin diye yakılarak suya bırakılıyor. Bu da gece karanlığında hayaletlere olmasa bile turistlere Çin kültüründe seyahat ederken rehber oluyor.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Çin hakkında ziyaret eden gezginlerden tavsiye almak için tıklayın!

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam