Hoş geldiniz!

Dün bilmedikleriniz için
artık Seturday’desiniz!

Trendy, Gurme, Adventurist ve
daha fazlası. Kategorinizi
seçin, rotanızı belirleyin!

arrow1

Gezilerini sizler için
kaleme aldılar.

arrow2

Merak uyandıran ve arzulanan
rotalar, elbette çok okunurlar!

arrow3

Merak ettiklerinizi deneyimleyenlere,
bir bilene sorun.

arrow4

Nereleri görmek istersiniz?
Siz Bucket List’inizi hazırlayın,
tur bilgileri bizden.

arrow3
Yazı Gönder

Sen de Seturday yazarı ol,
yayınlanan her yazı için 150 TL kazan!

Puan Kazan

Seturday’in aktif üyelerinden biri ol,
hem dünyayı keşfet hem de puan topla,
topladığın puanlarla hediye
kazanma şansını yakala!

Gittiğim Yerler

Listenizde bu şehir bulunuyor...
Tekrar ekleyemezsiniz!!

Gittiğiniz yerleri seçerek diğer gezginlerle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

  Hesabım sayfasından daha sonra gittiğiniz yerlere ekleme yapabilirsiniz! Keyifli keşifler!

  İleri

  İlgi Alanlarım

  YEMEK

  SANAT

  TARİH

  ALIŞVERİŞ

  DOĞA

  İŞ

  KEŞİF

  KÜLTÜR

  Seyahat amacınızı işaretleyin, diğer kullanıcılarla deneyimlerinizi paylaşın!

  Bucket List oluşturabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

  Üye Ol Giriş Yap Kapat

  Bucket List Oluşturun

  Gitmediğiniz ama gitmeyi çok istediğiniz şehirler sizi bekliyor! Tek yapmanız gereken bu şehirleri seçmek ve “gitmeye hazırım” demek. Biz de gitmeyi hayal ettiğiniz şehirlere ait turlarla ilgili size bilgi verelim.

  Listenizde bu şehir bulunuyor...
  Tekrar ekleyemezsiniz!!

   Bir Bilene Sor

   Gideceğiniz şehri yazın, o şehri daha önce gezen ve iyi bilen kullanıcılardan tavsiyeler alın.
   • Bir Bilene Sor
   • Bucket List
   • Yazar Ol Giriş Yap

   Nasıl Gezmeli Balkanları? Cevap Demiryolları!

   Trenle yolculuk yapmayı seviyorsanız Balkanları gezmek çok hoşunuza gidecek. Interrail ya da Flexipass bilet seçenekleriyle eşsiz manzaralar eşliğinde Balkanları rayların üzerinde gezmeye başlayabilirsiniz. Bunun en kolay yolu bir Balkan Flexipass bileti almak.

   Bosna-Hersek, Yunanistan, Türkiye, Romanya, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan ve Makedonya olmak üzere 8 tane ülkede geçerli olan bu bileti yolculuk rotanıza göre alabiliyorsunuz. Bilet fiyatları yapacağınız gezinin süresine ve rotasına göre değişkenlik gösterir.

   Süre ve Rota Size Bağlı
   Avrupa seyahati yapmanın en ekonomik yollarından biri hiç şüphesiz tren kullanmaktır. Interrail biletinin farklı çeşitleri var, haliyle fiyatlar da ona göre çeşitleniyor. Ne tür bir gezi yapacağınıza göre biletinizi alıyorsunuz. Bu bakımdan çeşitlilik olması oldukça iyi. Mesela diyelim ki 1 aylık bir yolculuğa çıkacaksınız ve sürekli tren kullanacaksınız, rotanızı da ona göre ayarladınız. Bu durumda sürekli geçerli 1 aylık bilet sizin için en uygun seçenek olacaktır. “Sürekli geçerli 1 ay” demek 1 ay içerisinde istediğiniz kadar tren yolculuğu yapabilirsiniz demek.

   Sırbistan

   Sırpça'da ''beyaz şehir'' anlamına gelen Belgrad'da sıkılmanıza neredeyse imkan yok çünkü şehir sürekli hareket halinde. Ayrıca burası en eski Avrupa yerleşimlerinden biri. Farklı yüzyıllardan kalma eserlerin bulunduğu Belgrad'da gezip görülecek çok yer var. Bunların başında Kalemegdan Kalesi ve parkı, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meydanı ve Taş Meydan geliyor. Bizans, Akdeniz, Avusturya, Macar ve Türk mutfağıyla benzer ve daha karma bir yapısı olan Sırp mutfağı çok kültürlü bir yapıya sahip. Baharatlara önem veren bu mutfakta paprika adı verilen acı kırmızı bibere rastlamanız çok olası. Gece hayatı ise Avrupa'nın en iyi gece hayatına sahip şehirler listesinin üst sıralarında yer alıyor.

   Bosna Hersek

   Saraybosna Vadisi içerisinde Miljacka Nehri etrafında, onu çevreleyen yemyeşil tepelerin eteklerine kurulmuş olan Saraybosna'ya, Avrupa'nın Kudüs'ü de denir. Estetik ve kültürel açıdan adeta Osmanlı'nın bir özeti olan Başçarşı, Saraybosna'nın kalbinde yer alıyor. Orta yerinde, etrafını güvercinlerin eksik olmadığı çeşmesi ve sıralı ahşap dükkanların dokusuyla adeta Anadolu gibidir. 17. yüzyılda yapılan Saat Kulesi, Mimar Sinan'ın yaptığı Gazi Hüsrev Bey Camii, Moriça Han, 1. Dünya Savaşı'nın çıkmasına sebep olan, Avusturya Macaristan prensi Arşidük Franz Ferdinand'ın suikaste uğradığı Latin Köprüsü, Umut Tüneli ve Ulusal Kütüphane gezilecek diğer yerler arasında.

   Makedonya

   Beş asırlık Osmanlı hakimiyeti altında kalan Üsküp, eski çarşısı, kalesi, camileri, Vardar Nehri'ni süsleyen Taş Köprü'süyle Anadolu'ya çok benzer. Eski Çarşı'nın Türkçe konuşan esnafıyla kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz bir şehir burası. Makedonya Meydanı tam anlamıyla şehrin kalbi. Şehrin bu en geniş meydanında yükselen 33 metrelik Büyük İskender heykeli, Makedonya'nın bağımsızlığının yirminci yılına özel olarak Floransa'da yaptırılmış. Osmanlı döneminden kalan tarihi Üsküp Türk Çarşısı ise turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri. Eğer zaman ayırabilirseniz Üsküp Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Rahibe Teresa'nın evi, Milenyum Haçı, Matka Kanyonu, Stobi Antik Kenti'ni de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

   Karadağ

   Karadağ'ın bilinen en turistik şehri Budva'ya Karadağ'ın Miami'si de diyebiliriz. Bunun sebebi plajları, muhteşem koyları ve en önemlisi gece hayatı. Onlarca muhteşem plajda vakit geçirebileceğiniz gibi küçük adalarını da ziyaret edebilirsiniz. Budva'nın sizi günümüzden Ortaçağ'a götürecek labirent gibi sokakları da görülmeye değer. Tarihi binaları, uzun ve güçlü kale duvarları, dar sokaklarıyla Stari Grad, ilginç bir bölge. Burada mutlaka ünlü Montenegro Burgeri'ni denemelisiniz. Barbeküde pişirilen balık ve karides de diğer bir başka lezzet. Bunun dışında tarihi Sveti Stefan Adası'nı gezebilir, renkli gece hayatına katılıp eğlenebilirsiniz.

   Bulgaristan

   Genellikle adını gece hayatıyla duyuran Sofya, ülkenin de başkenti. Ülkemize göre daha ucuz bir şehir olması, Sofya'yı tam bir turizm cenneti haline getiriyor. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler gece hayatı için gelse de tarihi yapıları ve doğası için gelenlerin sayısı oldukça fazla. Gezmek için 1 günün yetmeyeceği şehirde Vitosha Caddesi, Sveta Petka Kilisesi, Banyabaşı Cami, Ulusal Sanat Galerisi, Alexander Nevsky Katedrali, Antika Pazarı, Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, Saint George (Rotunda) Kilisesi, Ulusal Kültür Sarayı, Borisova Gradina Parkı, Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi (Kara Cami), Tsar Ivan Shishman Sokağı, Sofya Üniversitesi, Crystal Garden gibi birçok yer bulunuyor.

   Romanya

   Aslında çok uzak değil, ülkemize sadece birkaç saatlik mesafede bulunan Romanya'nın başkenti Bükreş, güzel bir şehir. Şehre genel olarak bakıldığında Paris'i andırması şans değil. Bükreş, Osmanlı egemenliğinden çıktığında adeta tekrar yapılmış ve Paris'e benzetilmeye çalışılmış. Yürümeyi seviyorsanız rehber eşliğinde yapılan Free Walking Tour (Ücretsiz Yürüyüş Turları) tam size göre. Walkabout Free Tour ile 2 saat boyunca Eski Şehir ve çevresini gezebilir ya da B-Trip Bucharest Free Tour ile farklı bir rotayı 2 buçuk saat gezebilirsiniz. Bağımsız olaraksa Herastrau Parkı, Saint Anthony Kilisesi, meşhur Drakula'nın Kalesi, Stavrapoleos Manastırı, Villacrosse Pasajı ve ya Köy Müzesi'ni gezebilirsiniz.

   Makaleyi beğenebilmeniz için tarafınıza iletilen aktivasyon mailini onaylamanız gerekmekte.

   Kapat

   0

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.

   Üye Ol Giriş Yap Kapat

   Bu özelliği kullanabilmeniz için üyeliğinizi aktive etmelesiniz.

   Kapat

   Yorumlar (0)

   Yorum Yap

   Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Tamam